Żagiel dla małych albinosów

Agnieszka Kurek-Zajączkowska /PRSA

publikacja 29.12.2021 22:14

Asha marzy o rodzinie. Martin chciałby zostać piłkarzem, a Matekele planuje odwiedzić Park Narodowy w Serengeti. W spełnianiu marzeń i pokonywaniu koszmarów z dzieciństwa pomaga im Stowarzyszenie Misji Afrykańskich z Borzęcina Dużego pod Warszawą.

Żagiel dla małych albinosów Niektóre dzieci, które mieszkają w domu Tanga, zostały porzucone przez rodziców. Niektóre są tu przez rodziców specjalnie przyprowadzone. Wszystkie borykały się z niskim poczuciem własnej wartości i uczuciem zagrożenia. Materiały prasowe SMA

Agnes, Asha, Martin i Matekele są mieszkańcami domu Tanga dla dzieci albinoskich w Mwanza w Tanzanii. Choć każde z nich jest inne, mają różną wrażliwość, są w różnym wieku, to łączy ich jedno: musieli opuścić swoją rodzinę w obawie o życie. - Dzieci, które do nas trafiają, są po gehennie. Mają braki emocjonalne, edukacyjne, nawet zdrowotne. Rodzice albo nie wiedzieli, jak się nimi zajmować, albo się ich wstydzili. Wiele dzieci z bielactwem jest ukrywanych przed sąsiadami. Spotkałem chłopca, który nie mówił i słabo się ruszał, bo przez całe swoje życie był trzymany w zagrodzie z krowami. Miał tylko przynoszone jedzenie. Rodzice nie widzieli, co mogą mu zaoferować i co z nim zrobić – wyjaśnia ks. Janusz Machota ze Stowarzyszenia Misji Afrykańskich, opiekun domu dla dzieci albinoskich w Mwanza nad Jeziorem Wiktorii.

Choć albinizm występuje na całym świecie, to w Afryce ze względu na kolor skóry mieszkańców, osoba nim dotknięta bardzo wyróżnia się na tle innych. Jest też postrzegana przez niektóre ludy afrykańskie jako posiadająca tajemne moce czy niecodzienne właściwości. Ciało albinosów jest wykorzystywane przez szamanów do mikstur mających przynieść szczęście czy poprawę zdrowia. Dlatego albinosi są drastycznie okaleczani bądź nawet zabijani. Tanzania oferuje rządowe domy dla dzieci albinoskich. Ten w Mwanza, prowadzony przez ks. Machotę przy współudziale sióstr loretanek i misjonarki świeckiej, ma charakter rodzinny. Dom Tanga ("tanga" w suahili znaczy "żagiel") to miejsce, gdzie osoby z albinizmem mogą poczuć się bezpiecznie, nawiązać przyjaźnie, uwierzyć w siebie i zacząć budować swoją przyszłość. Dom jest "żaglem" w łodzi ich życia. Tu każde z czternaściorga dzieci ma swoje zadania i wsparcie w rozwijaniu talentów.

Żagiel dla małych albinosów   Wraz z ks. Januszem Machotą SMA dom prowadzą siostry loretanki Amelia CSL i Barbara CSL oraz misjonarka świecka SMA Katarzyna Jurdziak. Agnieszka Kurek-Zajączkowska

- Naszym marzeniem jest, by po tym, co dzieci przeszły, miały też trochę frajdy i odkrywały swoje pasje, by coś sobie wybrały. Budujemy na talentach. Nie każdy musi zostać wybitnym naukowcem. Może być szczęśliwy w tym, co robi, bo to lubi, a robi to dobrze - przekonuje ks. Machota. I dlatego dzieci pracują w ogródku i w pracowni krawieckiej. Robią batiki, szyją plecaki, torebki i sukienki. Doglądają też kozy. Własna hodowla zwierząt jest źródłem samowystarczalności dla domu Tanga, ale równocześnie daje możliwości rozwoju i kształcenia dzieci w obszarze nowoczesnych hodowli, ekologii i przedsiębiorczości. - Jesteśmy zwykłą rodziną, ze zwykłymi potrzebami i zwykłym domem z niezwykłymi dziećmi. Nasza młodzież może rozwijać się, marzyć dzięki pomocy. Roczne utrzymanie naszego domu to 156 tys. złotych. Bez wsparcia nie jesteśmy w stanie zebrać takich pieniędzy. Dlatego otworzyliśmy zbiórkę na rok 2022 - piszą na swoim profilu na FB i nowej stronie internetowej http://tangahouse.org. Zebrana kwota potrzebne jest na opłacenie wynagrodzenia dla kucharek, stróżów, kierowcy, wyżywienie, zakup pomocy naukowych, zakup ubrań... czyli na zwykłe życie. Dzieciaki zbierają też na latarki o dużej mocy z baterią słoneczną, które pozwolą na normalne funkcjonowanie w domu przed wschodem i po zachodzie słońca, gdyż w Tanzanii często jest wyłączany prąd.

Wpłat na utrzymanie domu można dokonać przez stronę: https://tangahouse.org/wplacteraz/
Pomóc dzieciom z Mwanzy można także przez dzieło duchowej adopcji dziecka w Afryce: https://solidarni.sma.pl/adopcja-grupowa-19583/zalozenia-programu-adopcji-grupowej-20094

W tym roku dom Tanga uzyskał dotację w ramach konkursu „Polska pomoc rozwojowa 2021” organizowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Dzięki niej dzieciaki będą miały m.in. lepszą salę komputerową i bibliotekę, drogę dojazdową do posesji, ogrodzenie czy nową plantację i pasiekę.