Orszaki na Krakowskim Przedmieściu i Tarchominie

tg/ KAI

publikacja 04.01.2022 21:06

Centralny Orszak Trzech Króli w Warszawie zostanie poprzedzony powitaniem monarchów na Placu Zamkowym, tańcem Smoka i tańcem Aniołów. Drugi orszak przejdzie ulicami Białołęki.

Orszaki na Krakowskim Przedmieściu i Tarchominie Marsze odbędą się w 668 miejscowościach. To o 200 więcej niż w roku ubiegłym. Tematem tegorocznego Orszaku Trzech Króli jest świętowanie, stąd hasło: "Dzień dziś wesoły!". Tomasz Gołąb /Foto Gość

Główny orszak rozpocznie się o godz. 12 modlitwą Anioł Pański, którą poprowadzi kard. Kazimierz Nycz. Następnie przy śpiewie kolędy „Mędrcy świata” Trzej Królowie dosiądą swoich wielbłądów, aby przemierzając Krakowskie Przedmieście, dotrzeć do stajenki na Placu Piłsudskiego. Tam nastąpi uroczysty pokłon Trzech Króli, a na zakończenie odtańczony zostanie polonez.

Na czele orszaku wyruszy Gwiazda, a za nią grupa małych pastuszków. W tym roku w postacie Świętej Rodziny wcielą się Aleksandra i Jakub Siekierzyńscy oraz ich roczny syn Stefan. Królom w drodze będą towarzyszyć rycerze i dwórki, wcieli się w nich młodzież z warszawskich szkół. Orszak zakończy się wspólnym polonezem do melodii kolędy „Bóg się rodzi”. Królem Afryki Baltazarem zostanie pochodzący z Togo o. Benoit Azameti, misjonarz kombonianin. Króla Europejskiego Kacpra będzie reprezentować Krzysztof Bączkiewicz, informatyk, na co dzień tworzący systemy sztucznej inteligencji. W przypadku Króla Azjatyckiego Melchiora doszło do sukcesji: zagra go 13-letni Janek Almeida, syn pochodzącego z Indii Shelako Almeida, który grał tę rolę w ubiegłym roku.

Tegoroczny orszak będzie można od samego początku śledzić w internecie na stronie: orszak.org. Podczas transmisji z Placu Zamkowego i Placu Piłsudskiego, oprócz przyglądania się warszawskiemu orszakowi na żywo, będzie można również obejrzeć reportaże o przygotowaniach do orszaku oraz felietony nawiązujące do tegorocznego tematu uroczystego pochodu.

Ponadto po raz pierwszy odbędzie się pięciokilometrowy Bieg Orszaku Trzech Króli, zorganizowany na terenie Ogrodu Saskiego. Z powodów sanitarnych w zawodach będzie mogło uczestniczyć tylko 100 osób.

Warszawski Orszak Trzech Króli odbędzie się pod patronatem kard. Kazimierz Nycza, metropolity warszawskiego, i prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

Rodziny z dziećmi i młodzież 6 stycznia mogą się wybrać także na Warszawski Spacer Orszakowy - Grę Miejską polegającą na rozwiązaniu zadań w krzyżówce na podstawie plansz informacyjnych rozstawionych na trasie warszawskiego orszaku: Plac Zamkowy-Krakowskie Przedmieście-Plac Piłsudskiego. Dziesięć plansz przybliża Ewangelię oraz różne ciekawostki historyczne związane z tematyką Bożego Narodzenia.

Kartę do gry (Krzyżówkę) oraz mapę ustawienia plansz można samemu wydrukować lub otrzymać na miejscu 6 stycznia (w godz. 11-14). Każdy, kto poprawnie odgadnie hasło krzyżówki, otrzyma od Fundacji Orszak Trzech Króli drobny upominek, który będzie można odebrać na pl. Piłsudskiego w godz. 11.30-15. Punkt odbioru upominków oznaczony będzie flagą orszakową. W grę będzie można też zagrać, korzystając z aplikacji na telefon.

Inicjatorem i organizatorem największych ulicznych jasełek na świecie - Orszaku Trzech Króli w Warszawie, a także w kilkuset miejscowościach w Polsce, w Europie i na innych kontynentach jest Fundacja „Orszak Trzech Króli”, powołana w 2010 roku, a od 2012 roku będąca organizacją pożytku publicznego.

Orszak Trzech Króli odbędzie się również na Tarchominie. Jego organizatorem będzie parafia św. Łukasza Ewangelisty. Wydarzenie rozpocznie się Mszą Świętą o godzinie 11 w kościele przy ul. Sprawnej 9. Następnie wyruszy radosny korowód, który przejdzie ulicami: Sprawną, Tłuchowską, Leśnej Polanki, Dzierzgońską i zakończy się w kościele. Orszak Trzech Króli odbędzie się w parafii św. Łukasza po raz szósty. Jest organizowany wspólnie z Niepublicznym Przedszkolem SMERF. Orszakowi będzie towarzyszyć orkiestra.