Bp A. Malicki: Chrześcijaninem trzeba się stać, nie można się nim urodzić

Joanna Jureczko-Wilk Joanna Jureczko-Wilk

publikacja 22.01.2022 19:38

W Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika odprawiono Nabożeństwo Słowa Bożego.

Na zakończenie nabożeństwa duchowni wspólnie pobłogosławili wiernych Na zakończenie nabożeństwa duchowni wspólnie pobłogosławili wiernych
Karolina Błażejczyk

Nawet żyjąc w kraju chrześcijańskim, w rodzinie praktykującej, można się rozminąć z Chrystusem. W każdym sercu musi być to gorące pragnienie odnalezienia drogi do Boga. Bo chrześcijaninem trzeba się stać, nie można się nim urodzić - mówił bp Andrzej Malicki, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej, podczas kolejnego spotkania w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Ekumeniczna modlitwa odbyła się 22 stycznia w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana w diecezji warszawsko-praskiej.

Zgromadzonych na nabożeństwie w praskiej bazylice katedralnej powitał bp Romuald Kamiński oraz ks. Sławomir Kielczyk, diecezjalny referent ds. jedności chrześcijan. Przybyli na nie m.in. Andrzej Malicki, biskup Kościoła ewangelicko-metodystycznego i prezes Polskiej Rady Ekumenicznej, ks. Sebastian Madejski, wikariusz parafii św. Trójcy Kościoła ewangelicko-augsburskiego, bp Edward Puślecki, honorowy zwierzchnik Kościoła ewangelicko-metodystycznego, ks. Wojciech Ostrowski, proboszcz parafii św. Wojciecha tegoż kościoła, ks. Michał Jabłoński z Kościoła ewangelicko-reformowanego, ks. Henryk Dąbrowski, proboszcz parafii Świętego Ducha Kościoła polskokatolickiego, ks. Dominik Miller z Kościoła starokatolickiego mariawitów, proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Warszawie, Marcin Kuliniusz z Kościoła mormonów, a także księża: Doroteusz Sawicki, Mirosław Lewczak i Andrzej Dawidziuk z Polskiego Autokefalicznego Kościoła prawosławnego.

Obecna była również Jadwiga Zalisz, dyrektor generalna Towarzystwa Biblijnego w Polsce. 

Nabożeństwu przewodniczył np. Romuald Kamiński, obecny był również biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Jacek Grzybowski.

Po wspólnej modlitwie i czytaniu słowa Bożego, kazanie wygłosił bp Andrzej Malicki, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej.

- Mimo pojawiających się słów krytycznych o powierzchowności, przyzwyczajeniu czy wieloletniej tradycji, jestem przekonany że ekumenizm nie może być i nie jest jedynie pewnym konwenansem. Ewangelia jest tym co zachęca nas, wręcz przymusza do spotkania, nabożeństwa i modlitwy. Ważne, żebyśmy na drodze ekumenizmu nie bali się rozbić dalszych, śmiałych kroków, bo tego oczekuje od nas nasz Pan - Jezus Chrystus - podkreślił przedstawiciel Kościoła ewangelicko-metodystycznego.

Nawiązując do hasła tegorocznego Tygodnia Modlitwa o Jedność Chrześcijan - "Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na wschodzie i przyszliśmy Mu oddać pokłon" (Mt 2,2), bp A. Malicki zaznaczył, że "dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek, w tych trudnych czasach potrzebujemy Światła, które rozświetla ciemność". Potrzebujemy modlitwy o pokój, także w Europie.

Jak przypomniał biskup Kościoła ewangelicko-metodystycznego Bóg zawsze był obecny w historii swojego ludu, Izraela. Wspierał go i otaczał opieką nawet wtedy, gdy ten szemrał i buntował się przeciwko Jego zaleceniom.

- Bóg jest z nami w naszej wędrówce przez życie tak, jak był z Izraelem pod górą Synaj. Chroni nas, abyśmy się nie potknęli i nie upadli. Nawet w największej ciemności Boże światło jest z nami - dodał biskup.

- Jak czytamy w Apokalipsie, niedługo już wypełni się przyjście Chrystusa. On przyjdzie po swój Kościół. I wtedy nie będzie się liczyć przynależność konfesyjna, bo On przyjdzie po swoich: tych, którzy wybielili swoje szaty we krwi Baranka; tych, którzy czuwali jak mądre panny z zapalonymi lampami; tych, którzy jak "nie z krwi, ani z woli ciała, ani z woli mężczyzny, lecz z Boga zostali zrodzeni". Nie czas na dysputy, roztrząsanie kto ma rację, a kto błądzi. Już czas stanąć w jednym szeregu jako uczniowie tego samego Boga, by dać świadectwo prawdzie - podkreślił duchowny. 

Przywołując ewangeliczny obraz wędrówki trzech króli biskup zauważył, że tamto pytanie: "gdzie się narodził król żydowski?" i szukanie nowo narodzonego Jezusa trwa aż do chwili obecnej. I przytaczał obietnicę daną nam ustami proroka Jeremiasza, że znajdziemy Boga, gdy będziemy Go szukać z całego serca. 

 - Mam wrażenie, że czasami przypominamy zagracone strychy. Nasze życie wypełnia często wiele niepotrzebnych rzeczy, spraw, lęków, które powodują, że zamiera w nas chęć poszukiwania Boga i gorliwość. By Go zauważyć, trzeba dla Niego zrobić miejsce - mówił biskup. I dodał, że narodziny Jezusa w Herodzie i jego otoczeniu wzbudziły lęk, inni patrzyli na nie z obojętnością albo wręcz wrogością, a tylko mędrcy ze wschodu, wyruszyli w podróż, by Go odszukać, podarować mu dary i uwielbić w Nim Boga.

- Pytanie brzmi: czy Nowonarodzony jest mile widziany i akceptowany w nas samych, w naszych rodzinach, w naszych kościołach, w społeczeństwie? Czy jesteśmy gotowi na to, żeby Jezus był Panem naszego życia i chcemy żyć według jego standardów? Każdy z nas musi znaleźć własną odpowiedź - zakończył biskup.

Na zakończenie nabożeństwa ks. Doroteusz Sawicki zaprosił zgromadzonych do uczestnictwa w jutrzejszym, centralnym nabożeństwie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, które odbędzie się o godz. 17 w prawosławnej katedrze metropolitalnej św. Marii Magdaleny w Warszawie (al. Solidarności 52).