Żoliborz: szkoła z podziemnym parkingiem i obserwatorium astronomicznym

tg /um.warszawa.pl

publikacja 26.01.2022 17:58

Już po feriach pierwsi uczniowie rozpoczną naukę w nowo otwartym Zespole Szkolno-Przedszkolnym przy ul. Anny German.

Żoliborz: szkoła z podziemnym parkingiem i obserwatorium astronomicznym Uruchomienie nowej Szkoły Podstawowej nr 396 przy ul. Anny German odciąży pozostałe szkoły i praktycznie przyczyni się do likwidacji dwuzmianowości na terenie dzielnicy. fot. E. Lach/ um.warszawa.pl

W szkole są 33 sale lekcyjne, w tym 11 z zapleczem. Poza tym przestronne sale gimnastyczne do uprawiania sportów zespołowych, jogi czy judo. Są też: bieżnia i bogato wyposażona siłownia, dwukondygnacyjna biblioteka z czytelnią i... obserwatorium astronomicznym. Nie zabrakło nowoczesnego zaplecza kuchennego oraz udogodnień dla pracowników, w tym podziemnego parkingu.

- Ta placówka będzie służyła dzieciom z Żoliborza Południowego, Żoliborza Artystycznego i odciąży pozostałe żoliborskie szkoły, które borykają się ze zmianowością. Cieszę się, że już od nowego semestru będą tu chodzić dzieci – mówi Dorota Łoboda, przewodnicząca Komisji Edukacji Rady m.st. Warszawy.

W systemie jednozmianowym szkoła podstawowa będzie mogła pomieścić ok. 31 klas – łącznie 775 dzieci. W przedszkolu zaplanowano 150 miejsc. W obu placówkach ma być zatrudnionych ok. 180 osób personelu, z tego ponad 130 nauczycieli.

- Początkowo planowano, że szkoła i przedszkole ruszą od początku roku szkolnego, ale udało się przyśpieszyć inwestycję, aby móc otworzyć szkołę dla klas nauczania początkowego już od drugiego semestru - mówi Paweł Michalec, burmistrz Żoliborza. - Dla nas to bardzo ważna chwila. W nowej części Żoliborza, dynamicznie rozwijającej się, gdzie powstało wiele budynków mieszkalnych, mamy obiekt edukacyjny, który pozwoli na zmniejszenie zmianowości - podkreśla burmistrz Żoliborza.

Powierzchnia całkowita nowo powstałego obiektu to ponad 14,5 tys. metrów. W sumie budynek ma 5 kondygnacji. W ramach inwestycji zagospodarowano także teren, w tym m.in. przebudowano ul. A. German na odcinku przylegającym do terenu szkoły, zbudowane zostały ścieżka rowerowa i chodnik. Powstały miejsca postojowe przed szkołą, postawiono stojaki na rowery, kosze i ławki. Otoczenie szkoły zyskało również nową zieleń.

Na Żoliborzu funkcjonuje 13 przedszkoli publicznych i 14 szkół (w tym 7 szkół podstawowych oraz 7 szkół ponadpodstawowych). W szkołach uczy się 8 tys. dzieci (w tym 3239 dzieci w szkołach podstawowych w klasach I-VIII i oddziałach przedszkolnych). Natomiast do przedszkoli uczęszcza ogółem 1505 dzieci w wieku 3-6 lat. Łącznie we wszystkich placówkach publicznych na Żoliborzu zatrudnionych jest 1815 nauczycieli. Otwarcie nowego przedszkola powinno zabezpieczyć miejsca dla wszystkich dzieci przedszkolnych w wieku 3-6 lat.

W planie są kolejne inwestycje oświatowe w dzielnicy, m.in. realizowana jest przebudowa boiska Zespołu Szkół nr 31 im. Jana Kilińskiego przy ul. Felińskiego w formule „zaprojektuj i wybuduj” i budowa hali pneumatycznej na terenie Szkoły Podstawowej nr 392 przy al. Wojska Polskiego.

W Warszawie w tej kadencji miasto oddało łącznie już 18 przedszkoli i 11 szkół (łącznie z tą przy ul. Anny German). Pozwoliło to stworzyć około 7000 nowych miejsc w szkołach oraz około 3500 w przedszkolach. W planach jest budowa kolejnych 5 szkół oraz 12 przedszkoli. W najbliższym czasie ratusz planuje wybudować liceum w dzielnicy Wesoła. Parę tygodni temu podpisał umowę o rozbudowie szkoły na Białołęce, kolejne to szkoły na Woli, w Chrzanowie i w Ursusie.