Wychodzą poza schemat

Agata Ślusarczyk Agata Ślusarczyk

publikacja 26.01.2022 21:30

Lekturę Księgi Pieśni nad Pieśniami można zacząć od poematu zapisanego tuszem na kartach Starego Testamentu lub odczytać go z deski zapisanej akrylem, temperą i złotem. 28 stycznia w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej zostanie otwarta wystawa współczesnych ikon.

Wychodzą poza schemat   Ikona Sylwii Perczak nawiązuje do biblijnego fragmentu "Połóż mnie jak pieczęć na twoim sercu, jak pieczęć na twoim ramieniu”. MAW

Muzeum Archidiecezji Warszawskiej po raz czwarty otwiera się na współczesnych ikonopisarzy. Od 28 stycznia, kiedy o godz. 18 odbędzie się wernisaż wystawy "Pieśni nad Pieśniami" do 6 marca przy ul. Dziekania 1 będzie można zobaczyć około 40 współczesnych prac, które powstały we wrześniu 2021 r. podczas XIII Międzynarodowych Warsztatów Ikonopisów w Krzyworówni na Ukrainie.

"W kolejnym roku obaw, ograniczeń i zatrważających prognoz, sięgnęliśmy do biblijnego tekstu «Pieśni nad Pieśniami», który jest poświęcony miłości, a więc uczuciu, wobec którego nikt nie jest obojętny, które silniejsze jest niż lęki i administracyjne bariery” - czytamy we wstępie do katalogu wystawy.

Artyści z Polski i Ukrainy podczas pleneru szukali własnego klucza do biblijnego tekstu i jego interpretacji. - Powstały prace zarówno interpretujące tekst wprost, jako opowieść o miłości, tęsknocie, pragnieniu zjednoczenia, a także zgodnie z chrześcijańską tradycją odwołujące się do interpretacji maryjnej i chrystologicznej. Wśród plenerowych prac są i takie, których twórcy zrezygnowali z ilustracji tekstu, niejako wychodząc poza schemat i podejmując temat miłości w sposób śmiały i nieoczywisty - wyjaśnia Mateusz Sora, jeden z kuratorów wystawy.   

Na wystawie zaprezentowane zostaną także fotografie Piotra Beyma, który od lat towarzyszy artystom w czasie warsztatów. Został także przygotowany katalog, w którym poza reprodukcjami ikon, znalazły się trzy teksty traktujące o starotestamentowej księdze "Pieśni nad pieśniami”. To artykuły dr hab. Barbary Strzałkowskiej, br. dr. Pawła Paszko OFMCap oraz ks. dr. Wojciecha Węgrzyniaka.

W związku z otwarciem wystawy 22 lutego o godz. 17.30 w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej na temat księgi "Pieśni nad Pieśniami” będzie mówiła Barbara Strzałkowska, biblistka i teolog. W wybrane soboty i niedziele będzie możliwość spotkania z kuratorami wystawy.

Do tej pory w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej odbyły się cztery wystawy ikon współczesnych: "Szukam Panie Twojego Oblicza. Ikona a dialog polsko-ukraiński”, "Czas śmierci / Czas życia”, "Psalmy” oraz "Słowo stało się ciałem”.