Kard. Nycz do osób konsekrowanych: Jesteście niezastąpioną cząstką Kościoła

publikacja 02.02.2022 19:15

W święto Ofiarowania Pańskiego, w którym przypada też Światowy Dzień Osób Konsekrowanych, przedstawiciele zakonów żeńskich, męskich, instytutów świeckich oraz osób konsekrowanych uczestniczyli w Mszy św. w archikatedrze warszawskiej.

Kard. Nycz do osób konsekrowanych: Jesteście niezastąpioną cząstką Kościoła Dzień Życia Konsekrowanego obchodzony jest w całym Kościele Henryk Przondziono

Liturgii, podczas której zostały poświęcone gromnice, przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.

Zwrócił uwagę na słowa wypowiedziane przez Symeona do Maryi, które wskazują, że święto Ofiarowania Pańskiego wraz z Uroczystością Bożego Narodzenia i Objawienia Pańskiego jest pewną całością.

- W tych trzech świętach Kościół objawia nam prawdę o tym, po co Jezus przyszedł na świat - po to, by nas zbawić i po to, by to zbawienie było głoszone całemu światu - mówił.

Jednocześnie podkreślił, że głoszenie tej prawdy jest zadaniem każdego ochrzczonego, a w sposób szczególny  osoby konsekrowanej.

- Także gdy jesteśmy powołani do posługi liturgicznej w Kościele, do służenia liturgii w Kościele, kiedy jesteśmy powołani do katechezy, do wychowania, do prowadzenia szkół, do prowadzenia wielorakich dzieł charytatywnych - to zawsze przecież jest to głoszenie Chrystusa i bycie Jego światłem, jest to głoszenie Ewangelii i dobrej nowiny o zbawieniu - powiedział kardynał.

Powołując się na słowa Symeona, dodał jednocześnie,  że głoszenie Ewangelii jest związane nie tylko z trudem, ale czasem i z męczeństwem. - Nigdy nie było łatwej ewangelizacji, a wydaje się, że ten czas, w który wchodzimy, jest czasem ewangelizacji wymagającej poświęcenia i gotowości do przyjęcia cierpienia i krzyża - powiedział.
 

Nawiązując do Światowego Dnia Osób Konsekrowanych, metropolita warszawski zwrócił uwagę, że jest to dzień, w którym cały Kościół może podziękować za każdą siostrę i za każdego brata, za wszystkie osoby konsekrowane, w tym osoby, które wybrały życie kontemplacyjne; dzień, w którym każda z osób konsekrowanych może się poczuć niezastąpioną cząstką Kościoła. Jako arcybiskup warszawski osobiście podziękował też wszystkim konsekrowanym.

Zachęcił także osoby konsekrowane do jak najpełniejszego zaangażowania się w trwający obecnie synod. - Bądźcie synodalni też w swoich domach i wspólnotach. Synod jest tez okazją do tego, byśmy więcej ze sobą rozmawiali i byśmy się wzajemnie wysłuchiwali - mówił. Jak podkreślił, takie synodalne podejście ułatwi życie we wspólnotach i wpłynie pozytywnie na współpracę ze świeckimi.

- Czy nie trzeba wielu spraw przemyśleć ? Porozmawiać? Szczerze, do bólu? Czy nie potrzeba niektórych tych struktur, które przez lata narastały  poddać takiej duchowej weryfikacji – w trosce o Kościół, w trosce o jego przyszłość? - zachęcał. Jak podkreślił, może to być szansą na to, by pokazać, że Kościół jest wciąż młody i że wydobywa się z pewnych kolein.

W kontekście życia konsekrowanego zwrócił też uwagę, że ślub posłuszeństwa należy rozumieć synodalnie - posłuszeństwo ma się opierać na wspólnej modlitwie i rozmowie podwładnych i przełożonych. - Synod to wielka szansa dla Kościoła. Jeśli ma on być dziś światłem dla pogan, musi być synodalny  i musi być zjednoczoną wspólnotą - powiedział.

Na zakończenie Mszy św. kard. Nycz w sposób szczególny podziękował. o. Gabrielowi Bartoszewskiemu OFM Cap. za wieloletnią pracę na stanowisku kierownika Wydziału Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego w warszawskiej kurii. Poinformował jednocześnie, że jego następcą na tym stanowisku jest o. Wiesław Kulisz SJ.

W archidiecezji warszawskiej posługuje ok. 2 tys. sióstr zakonnych i ok. 500 zakonników. Są też członkowie instytutów świeckich, dziewice i wdowy konsekrowane.