Ten sam agresor, te same cierpienia

Agnieszka Kurek-Zajączkowska

publikacja 27.02.2022 20:02

W 191. rocznicę bitwy pod Olszynką Grochowską modlono się za poległych w obronie ojczyzny. Wręczono też Krzyż Służby Niepodległości.

Ten sam agresor, te same cierpienia Przy mogile powstańczej modlono się za poległych na frontach świata, którzy oddali życie za wolną Polskę. Klara Zajączkowska

W 191. rocznicę bitwy pod Olszynką Grochowską modlono się za poległych w obronie ojczyzny. Wręczono też Krzyż Służby Niepodległości.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w kościele Najczystszego Serca Maryi przy pl. Szembeka odprawionej za poległych w powstaniu listopadowym przez bp Romualda Kamińskiego. Uczestniczyli w nich m.in.: Łukasz Kudliński reprezentujący min. Mariusza Błaszczaka, wicewojewoda mazowiecki Sylwester Dąbrowski, radny Warszawy Piotr Żbikowski, radni Rembertowa, dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej dr Jan Tarczyński, członkowie Archikonfraterni Literackiej, poczet sztandarowy cechu krawców i rzemiosł włókienniczych, poczet sztandarowy cechu zegarmistrzów, optyków i grawerów, poczty sztandarowe okolicznych szkół podstawowych z dyrektorami, studenci WAT w strojach historycznych i stołeczni policjanci z komendantem oraz rodzina bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Oprawę muzyczną Mszy św. zapewnił Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego.

W homilii biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński przypomniał, że 25 lutego 1831 r. gdy już zaszło słońce, ziemia była pokryta prawie 15 tys. ofiar z obu stron.  Wskazał, że w czasie bitwy pod Olszynką jak i dziś na Ukrainie, mamy do czynienia z tym samym agresorem. - Ten sam agresor, te same cierpienia, te same pytanie jak długo będziemy żyć wypełniając ten sam scenariusz. Skąd zatem te okropności? Wojny? Nienawiść? - pytał duchowny. Jako odpowiedz wskazał List Jakuba Apostoła, a szczególnie jego IV rozdział. - Korzeniem wszystkiego jest chęć posiadania. Posiąść to zagrabić dla siebie tyle, żeby się czuć najważniejszym, by być w centrum uwagi, podnieść rękę również na tego, który jest Miłością i Miłosierdziem. Jeśli taka osoba wejdzie na taką drogę, to pobudzi w sobie morderczą zazdrość. To jest wyższy stopień pragnienia, który nie liczy się z żadnym oporem. To prowadzi do kłótni, do wojen, do morderstw i do wszelkiej innej niegodziwości – mówił bp Kamiński.

W kościele została udostępniona wystawa Towarzystwa Historycznego im. Szembeków o historii rodu prymasowskiego i biskupiego Szembeków oraz Fredrów. Przygotował ją Władysław Ryszard Szeląg.

Po modlitwie spod świątyni, ulicą Chłopickiego, wyruszył marsz do wspólnej mogiły uczestników bitwy o Olszynkę Grochowską z 25 lutego 1831 roku. Przybyli nieśli flagi Polski. W pochodzie szedł bp Kamiński i ks. Ukleja, proboszcz parafii przy pl. Szembeka.

Pod pomnikiem poległych w bitwie pod Grochowem  odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego, a przedstawiciel MON odczytał list ministra Mariusza Błaszczaka.

Andrzej Melak ze stowarzyszenia Krąg Pamięci Narodowej wręczył Krzyż Służby Niepodległości. Jest to odznaczenia o charakterze wojskowo-cywilnym utworzone z inicjatywy marszałkowej Aleksandry Piłsudskiej. Otrzymał go architekt Józef Kaliński.

Uroczystości zakończyły: apel pamięci, salwa honorowa i ceremonia złożenia wieńców.