Muzeum Powstania Warszawskiego powołało Komitet Pomocy Muzeom Ukrainy

publikacja 13.03.2022 10:13

Pomoc w zabezpieczeniu muzealnych zbiorów obejmie kilkanaście ukraińskich placówek.

Muzeum Powstania Warszawskiego powołało Komitet Pomocy Muzeom Ukrainy Sekretariat Komitetu znajduje się w siedzibie Muzeum Powstania Warszawskiego przy ul. Grzybowskiej 79. Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość

Z inicjatywą ratowania kulturowego dziedzictwa Ukrainy wyszło Muzeum Powstania Warszawskiego. - Jesteśmy solidarni z Ukraińcami broniącymi swojej ojczyzny. Każda wojna powoduje także wielkie straty w dziedzictwie narodowym i kulturze. My Polacy rozumiemy to zagrożenie aż nadto dobrze. Muzeum Powstania Warszawskiego rozpoczęło kontakt z muzeami z Ukrainy w celu rozpoznania ich potrzeb. Mamy możliwość transportu na Ukrainę, poszukujemy sponsorów i partnerów logistycznych - mówił Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. - By zapobiec katastrofie i wesprzeć koleżanki i kolegów z Ukrainy, powołujemy Komitet Pomocy Muzeom Ukrainy - dodaje.

Komitet skupia dyrektorów i wicedyrektorów ponad 20 muzeów z całej Polski, w tym warszawskie placówki, m.in. Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Muzeum Zamku Królewskiego w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Muzeum Historii Polski, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Łazienki Królewskie, Muzeum Getta Warszawskiego oraz Muzeum Etnograficzne.

- Jesteśmy w stałym kontakcie z kilkunastoma muzeami we Lwowie, Kijowie, a także w mniejszych miejscowościach, jak Winnica czy Radomyśl. Placówki proszą nas o materiały do pakowania i zabezpieczania zbiorów, sprzęt do cyfryzacji i transportowania. W ciągu kilku dni do Ukrainy ruszy pierwszy transport z zakupionymi darami - wyjaśnia Anna Drozd z Komitetu Pomocy Muzeom Ukrainy. - Dostajemy także wiele sygnałów od instytucji, stowarzyszeń, uczelni czy fundacji zajmujących się kulturą oraz osób prywatnych, które chcą włączyć się w pomoc w ocaleniu dziedzictwa - dodaje.

Z kolei Robert Zydel, dyrektor Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, podkreśla, że członkom powołanego komitetu zależy na systemowej pomocy i długotrwałej współpracy, w której specjaliści muzealni udzielą wsparcia swoim kolegom i koleżankom z Ukrainy. - Walka o zachowanie dziedzictwa kulturowego i narodowego Ukrainy jest naszą wspólną walką - podkreśla Anna Kotonowicz, rzeczniczka MPW.