Msza św. w 79. rocznicę akcji pod Arsenałem

aś /KAI

publikacja 27.03.2022 14:11

"Nieustanna praca nad sobą, doskonalenie swoich umiejętności, umiłowanie Boga i Ojczyzny, świadectwo godnego, prawego życia” - testament tamtych dni przypomniał w homilii ks. ppłk Robert Krzysztofiak

Msza św. w 79. rocznicę akcji pod Arsenałem We Mszy św. uczestniczyli m.in.: żołnierze AK mjr Jakub Nowakowski, "Tomasz", ppłk Zbigniew Rylski, ps. "Andrzej", Jerzy Mindziukiewicz, ps. "Jur", prezes Związku Powstańców Warszawskich, mjr Leszek Żukowski, ps. "Antek". Obecni byli reprezentanci Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Społecznego Komitetu Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionów "Zośka" i "Parasol", harcerze oraz członkowie grup rekonstrukcyjnych. Krzysztof Stępkowski

Obchody 79. rocznicy akcji pod Arsenałem, jednej z najbardziej brawurowych operacji wojskowych przeprowadzonych w okupowanej stolicy przez Grupy Szturmowe Szarych Szeregów, odbyły się w Warszawie 26 marca.

W intencji uczestników akcji odprawiona została w katedrze polowej Wojska Polskiego Msza św., której przewodniczył ks. ppłk Robert Krzysztofiak, kapelan Społecznego Komitetu Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionów "Zośka” i "Parasol”. Do katedry wprowadzone zostały sztandary wojskowe oraz instytucji kombatanckich i szkół noszących imiona jednostek i bohaterów AK.

W kazaniu ks. ppłk Robert Krzysztofiak przypomniał okoliczności i przebieg akcji pod Arsenałem. - Dziś nie ma wśród nas żadnego z uczestników tej akcji. Jednak zostawili nam, współcześnie żyjącym, testament. Nieustanna praca nad sobą, doskonalenie swoich umiejętności, umiłowanie Boga i ojczyzny, świadectwo godnego, prawego życia są tymi wartościami, za które można oddać własne życie - powiedział.

Kapelan podkreślał, że przesłanie uczestników akcji pod Arsenałem, których znamy dzięki lekturze książki Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”, jest aktualne szczególnie teraz, kiedy toczy się wojna na Ukrainie. - Choć nie musimy zbrojnie przeciwstawiać się okupantowi w naszej Ojczyźnie, to nie zwalnia nas to z czujności i odwagi, by iść za dobrymi wzorcami. I w naszej codzienności świadczyć o tym, że są wartości, na których należy budować i za które można oddać to, co najcenniejsze, nawet własne życie - przekonywał.
 
Przed błogosławieństwem uczestnicy 51. Rajdu Arsenał - cyklicznej imprezy harcerskiej organizowanej w rocznicę akcji pod Arsenałem, przekazali na ręce ks. ppłk. Roberta Krzysztofiaka medal "Zasłużony dla rajdu Arsenał” dla biskupa polowego Wiesława Lechowicza.

Po zakończeniu Mszy św. i odśpiewaniu „Modlitwy harcerskiej” wierni udali się pod budynek Arsenału, gdzie odbył się apel pamięci i ceremonia złożenia kwiatów przy głazie upamiętniającym akcję.