Gniezno, Jasna Góra, Świątynia Opatrzności Bożej. Wdzięczni za błogosławionych

tg/ archwwa.pl

publikacja 22.04.2022 09:28

W niedzielę rozpoczyna się ogólnopolskie dziękczynienie za beatyfikacje bł. Stefana Wyszyńskiego i bł. Elżbiety Róży Czackiej.

Gniezno, Jasna Góra, Świątynia Opatrzności Bożej. Wdzięczni za błogosławionych Świadkami beatyfikacji mogło być jedynie kilka tysięcy osób. Ogólnopolskie dziękczynienie to zaproszenie dla tych, którzy z powodu ograniczeń pandemicznych nie mogli osobiście uczestniczyć w beatyfikacji prymasa Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej. Tomasz Gołąb/ Foto Gość

Ogólnopolskie dziękczynienie za beatyfikacje matki Elżbiety Czackiej i kard. Stefana Wyszyńskiego rozpocznie się już w najbliższą niedzielę 24 kwietnia w Gnieźnie. W maju uroczystości odbędą się na Jasnej Górze, a zwieńczeniem będzie dziękczynienie 5 czerwca w Świątyni Opatrzności w Warszawie. Do udziału w nich zaproszeni są wszyscy, zwłaszcza ci, którzy - z powodu ograniczeń pandemicznych - nie mogli osobiście uczestniczyć w beatyfikacji Prymasa Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej.

Kard. Kazimierz Nycz zaprasza także tych, którzy pamiętają prymasa Wyszyńskiego z wizytacji parafialnych, bierzmowań, wiernych z parafii erygowanych przez bł. Stefana Wyszyńskiego, a także nowych wspólnot, które chciałyby, aby ich parafiom patronowali nowi błogosławieni.

– Chcemy wraz z pielgrzymami i uczestnikami XVI Święta Dziękczynienia dziękować za beatyfikacje i w procesji do Świątyni Opatrzności uroczyście wnieść relikwie nowych błogosławionych. Wszystkich bardzo serdecznie zapraszam – mówi metropolita warszawski. W niedzielę 24 kwietnia kard. Nycz będzie uczestniczył w ogólnopolskim dziękczynieniu w Gnieźnie.

Wybór Gniezna, Jasnej Góry i Warszawy na miejsca ogólnopolskiego dziękczynienia za beatyfikacje wskazuje na główne stolice na mapie religijnej Polski, z którymi był związany bł. Stefan Wyszyński.

- Uroczystości dziękczynne w Gnieźnie będą połączone z rozpoczęciem peregrynacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w archidiecezji gnieźnieńskiej, dlatego modlitwy i kazanie będą nawiązywały zarówno do Matki Bożej i do beatyfikacji Prymasa Wyszyńskiego, który był też metropolitą gnieźnieńskim – zapowiada kard. Nycz.

Drugie ogólnopolskie dziękczynienie będzie połączone z obchodami święta Matki Bożej Królowej Polski 3 maja na Jasnej Górze. Natomiast trzecie ogólnopolskie dziękczynienie za beatyfikacje połączone z uroczystym wprowadzeniem relikwii do Świątyni Opatrzności Bożej odbędzie 5 czerwca w niedzielę Zesłania Ducha Świętego w Warszawie podczas XV Święta Dziękczynienia. Na dziękczynienie w w Wilanowie zaproszeni zostali biskupi polscy, w tym roku spodziewane jest ich liczniejsze grono. Homilię podczas głównej Mszy świętej o godz. 12 wygłosi bp Jan Kopiec.

– Biskup gliwicki jest historykiem z wykształcenia, a jest z tego pokolenia, które jeszcze dobrze pamięta bł. Stefana Wyszyńskiego. W tym roku obchodzi 50-lecie kapłaństwa i 75. rocznicę urodzin. Co więcej, jest przewodniczącym Rady Programowej wydania krytycznego zapisków "Pro memoria" Prymasa Stefana Wyszyńskiego – zapowiedział kard. Nycz.

- Kard. Stefan Wyszyński jest dla Polaków postacią szczególną. Można go nazwać, obok św. Jana Pawła II, ojcem naszej wolności. Tej zewnętrznej, jak i wewnętrznej – mówi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, zachęcając do udziału w ogólnopolskich uroczystościach dziękczynnych za dar beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia.

– To dziękczynienie nie jest tylko formalnością czy zwyczajem, który praktykuje się po beatyfikacji. Ono musi nam uświadomić odpowiedzialność za dziedzictwo, jakie kard. Stefan Wyszyński, na którego beatyfikację tak długo czekaliśmy, nam pozostawił – podkreśla ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik prasowy arcybiskupa i archidiecezji warszawskiej.

– Fakt beatyfikacji mobilizuje nas: mieszkańców archidiecezji warszawskiej, Gniezna czy Jasnej Góry i Częstochowy, by dziedzictwo bł. Stefana Wyszyńskiego dane Kościołowi, a nam przez Kościół, umacniało nas. Jego nauczanie nie ma znaczenia wyłącznie historycznego, ale jest wciąż aktualne. Mobilizuje, byśmy ukazywali jego aktualność – podkreśla.

Ksiądz rzecznik zwraca też uwagę, że "beatyfikacja miała głównie wymiar medialny".

– Nie mogliśmy w niej uczestniczyć, w takiej liczbie, w jakiej chcielibyśmy. Wiele osób, które chciały przyjechać do Warszawy, nie mogły z powodu ograniczeń nałożonych z powodu pandemii – przypomina. – Natomiast dziękczynienie ma już charakter powszechny. Wykorzystajmy ten czas dziękczynienia, trzy miejsca, trzy daty, żeby być obecnym, choć w jednym z nich.

Beatyfikacja bł. Stefana Wyszyńskiego i bł. Elżbiety Róży Czackiej odbyła się 12 września 2021 r. w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Rytowi beatyfikacji oraz uroczystej Mszy św. przewodniczył w imieniu papieża Franciszka kard. Marcello Semeraro, prefekt watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Tradycją jest, że w miejscach, w których nowy błogosławiony żył i z którymi był związany, organizowane są po beatyfikacji uroczystości dziękczynne.

– Było to naturalne za pontyfikatu papieża Jana Pawła II, kiedy beatyfikacje odbywały się głównie w Rzymie, a dziękczynienia organizowano w kraju, z którego pochodził błogosławiony – przypomina kard. Nycz

Po tym, jak papież Benedykt XVI zalecił, aby beatyfikacje odbywały się w Kościołach partykularnych, czyli diecezjach, z których wywodzili się nowi błogosławieni i powierzył to swojemu delegatowi, już sama uroczystość beatyfikacyjna była świętem Kościoła lokalnego.