Relikwie prymasa na Siekierkach

Agnieszka Kurek-Zajączkowska /PRSA

publikacja 03.05.2022 15:38

W 79. rocznicę pierwszego objawienia Maryi na Siekierkach i przypadającą 3 maja uroczystość odpustową na Siekierkach do sanktuarium MB Nauczycielki Młodzieży wprowadzono relikwie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Relikwie prymasa na Siekierkach Z okazji odpustu kazania głosił o. Mariusz Kożuchowski SChP z Rzeszowa. Agnieszka Kurek-Zajączkowska

- Trwa ogólnopolskie dziękczynienie za beatyfikację prymasa Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej: w Gnieźnie 24 kwietnia, na Jasnej Górze 3 maja i w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie 5 czerwca. Dlatego w tym roku nasza doroczna uroczystość odpustowa jest połączona z wprowadzeniem relikwii błogosławionego Stefana Wyszyńskiego – zapowiedział na początku uroczystości o. Tadeusz Suślik SchP, proboszcz parafii oraz kustosz sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży.

Sumę odpustową z wprowadzeniem relikwii Prymasa Tysiąclecia odprawił ks. prałat Janusz Bodzon, kanclerz Kurii Archidiecezji Warszawskiej. - Wnosimy dziś relikwie tego, który w swoim życiu nawoływał do świętości. Był cały Boga. Słowa "Soli Deo"  umieścił w swoim herbie biskupim. Dziś oręduje za nami, a my podążamy za jego przykładem i innych orędowników w niebie - mówił.

W uroczystościach uczestniczyły poczty sztandarowe Franciszkańskiego Zakonu Świeckich.

Na zakończenie liturgii odnowiono Jasnogórskie Śluby Narodu, odmówiono litanię do bł. Stefana Wyszyńskiego i oddano cześć relikwiom. Odśpiewano hymn “Soli Deo” przygotowany na beatyfikację prymasa. To właśnie kard. Wyszyński oficjalnie powierzył miejsce objawień na Siekierkach opiece pijarów 16 listopada 1980 r. i zatwierdził też wtedy samodzielny ośrodek duszpasterski.