Miejsca na małżeńskie rekolekcje rozchodzą się jak ciepłe bułeczki

Agata Ślusarczyk Agata Ślusarczyk

publikacja 12.05.2022 13:22

Na liście rezerwowej czekają setki małżonków. Inicjatywa pomocy małżeństwu i rodzinie "Boski Projekt", która powstała przy parafii św. Tomasza Apostoła, cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

Miejsca na małżeńskie rekolekcje rozchodzą się jak ciepłe bułeczki Organizowane przez "Boski Projekt" rekolekcje dla małżeństw cieszą się dużym zainteresowaniem. Materiały "Boski Projekt"

Kiedy s. Bartłomieja Magdalena Sobczyk, niepokalanka, głosiła rekolekcje dla młodych małżeństw, nie spodziewała się, że zaowocują one nowym wyzwaniem. - Światło przyszło od Maryi, by stworzyć projekt, który będzie wsparciem dla małżeństw i rodzin na różnych etapach życia poprzez rekolekcje, konferencje, warsztaty, spotkania biblijne. Nazwaliśmy go "Boski Projekt", bo małżeństwo jest planem Boga wobec kobiety i mężczyzny - wyjaśnia s. Bartłomieja Magdalena Sobczyk.

Opiekę duchową nad projektem objął m.in. ks. Mateusz Gawarski, rektor kościoła akademickiego św. Anny. W posługę rekolekcyjną i ewangelizacyjną zaangażowało się ponad 20 osób. Wśród nich są kapłani, m.in. ks. Dominik Chmielwski, ks. Tadeusz Bożełko - kapelan szpitala onkologicznego z parafii św. Tomasza Apostoła na Ursynowie, siostry niepokalanki, małżeństwa z różnym stażem, m.in. Małgorzata i Krzysztof Nyczowie, Aleksandra i Tomasz Kawiorscy, specjaliści z zakresu psychologii, mediacji, poradnictwa rodzinnego oraz wparcia małżeństw po stracie dziecka, a także wspólnoty Wojownicy Maryi i Miriam.

Inicjatywa związana jest z parafią św. Tomasza Apostoła. W ursynowskiej wspólnocie cyklicznie odbywają się 24-godzinne spotkania modlitewne "Farma serca", adresowane do małżeństw, które pragną wejść na drogę przebaczenia, oraz dni skupienia "Wybieram szczęśliwe małżeństwo, dlatego...". - Podczas spotkania prelegenci poruszają takie tematy, jak moc przebaczenia i siła błogosławieństwa, modlitwa uwolnienia według schematu 5 kluczy, Jezus Chrystus - jedyne źródło miłości, komunikacja małżeńska, wychowanie jako dzieło miłości oraz potęga wstawiennictwa Maryi - wyjaśnia s. Bartłomieja. - Adresujemy je zarówno do małżeństw, które chcą odbudować swoją relację, jak i par małżeńskich, które chcą ją budować w szczęściu, na fundamencie wiary i Chrystusowej miłości - dodaje.

Od marca w kościele na Ursynowie odbywają się także "Pierwsze Soboty Małżeńskie" - Msza św. o godz. 8, po niej Różaniec oraz nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi.
W ramach "Boskiego Projektu" prowadzone są także rekolekcje wyjazdowe dla małżeństw z różnym stażem. - Planujemy poszerzyć ofertę o cykliczne rekolekcje dla narzeczonych, kobiet, mężczyzn, małżeństw w kryzysie, dla rodziców o współczesnych dylematach wychowawczych, rekolekcje o uwolnieniu i tematyczne z bł. m. Marceliną i św. Janem Bosko - wyjaśnia niepokalanka.

Od początku uruchomienia projektu w małżeńskich rekolekcjach wzięło udział ponad 600 osób, na wakacyjne wyjazdy już zapisało się ok. 400. - Zainteresowanie przeszło nasze najśmielsze wyobrażenie. Na pierwsze rekolekcje "Od małżeństwa idealnego do małżeństwa chrześcijańskiego" zgłosiło się ok. tysiąca osób! Na kolejne wszystkie miejsca zapełniają się w ciągu kilku godzin, a na liście rezerwowej czekają setki małżeństw, często także z innych krajów - mówi s. Bartłomieja. - Potrzeba pracy z małżeństwami jest ogromna. Dlatego na rekolekcjach, oprócz osób duchownych, posługują psychologowie, mediatorzy, kierownicy duchowi i terapeuci - dodaje.

Projekt rozszerza się na całą Polskę. Kolejne ośrodki powstają m.in. w Chobienicach, Obrze, Licheniu i Zakopanem. We wrześniu w Licheniu planowane jest Pierwsze Ogólnopolskie Forum Małżeństwa.

Zapisy na rekolekcje i informacje o projekcie na www.boskiprojekt.com.