Stołeczne autobusy jadą do Ukrainy

aś /um warszawa

publikacja 13.05.2022 11:20

Pięć autobusów Miejskich Zakładów Autobusowych wyjechało do ukraińskiego Mikołajowa. To dar Warszawy dla mieszkańców tego ukraińskiego miasta.

Stołeczne autobusy jadą do Ukrainy Prezydent Warszawy podziękował kierowcom, którzy dostarczą autobusy na granicę z Ukrainą. Rafał Motyl

Przekazywane pojazdy to w pełni sprawne Solarisy Urbino 18 z 2007 roku. Autobusy posiadają solidną konstrukcję i jeszcze przez wiele lat będą służyły pasażerom. Na ich pokładzie znalazły się zestawy części zamiennych, a także kilkanaście ton darów, wśród nich m.in. żywność oraz artykuły higieniczne.

Z kierowcami, którzy 12 maja wyruszyli zawieźć autobusy na granicę, spotkał się prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Zapewnił, że Miejskie Zakłady Autobusowe nadal będą uczestniczyć w pomocy Ukrainie. - Mamy sygnały z wielu miast, m.in. Charkowa, Równego czy Iwano-Frankiwska. Nie wykluczamy, że i tam przekażemy używane autobusy z pakietami części zamiennych - potwierdził Jan Kuźmiński, prezes MZA.

To niejedyna pomoc MZA dla Ukrainy. Miejski tabor woził uchodźców do miejsc ich tymczasowych zakwaterowań, natomiast w halach przy ul. Włościańskiej zorganizowano wielki punkt koordynacyjno-przeładunkowy, do którego trafiają dary nadsyłane z Warszawy, z wielu miast Polski oraz całej Europy. Na miejscu są one sortowane, a następnie trafiają do Ukrainy oraz miejskich punktów dla uchodźców. Do tej pory z magazynu MZA wyjechało kilkaset ton darów.