Idą razem w świat. Blisko liturgicznych wspomnień bł. Stefana Wyszyńskiego i bł. Elżbiety Czackiej

Joanna Jureczko-Wilk Joanna Jureczko-Wilk

publikacja 16.05.2022 13:07

Legionowo ogłosi bł. Stefana Wyszyńskiego patronem miasta. Uroczystości odbędą się 19 maja w Laskach i 28 maja w Warszawie.

Kardynał Stefan Wyszyński i m. Elżbieta Czacka zostali beatyfikowania 12 września ub. r. w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie Kardynał Stefan Wyszyński i m. Elżbieta Czacka zostali beatyfikowania 12 września ub. r. w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie
Tomasz Gołąb /Foto Gość

W kalendarzu liturgicznym zbliżają się wspomnienia dwojga błogosławionych związanych z Warszawą, których wspólna beatyfikacja odbyła się 12 września ub.r. w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Wspomnienie m. Elżbiety Czackiej będziemy obchodzić 19 maja - w 61. rocznicę jej śmierci, a kard. Stefana Wyszyńskiego - 28 maja, w 41. rocznicę jego śmierci.

Pierwsza księga z prośbami o łaski za wstawiennictwem założycielki Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi i Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża zapełniła się bardzo szybko. Do grobu m. Elżbiety Czackiej swoje zmartwienia przynoszą osoby chore fizycznie, znajdujące się w trudnych sytuacjach, przeżywające problemy, zdawałoby się nie do rozwiązania. Klękają przy nim ci, którzy modlą się o nawrócenie bliskich - o tę łaskę dla nich, która budzi duszę do życia, do chęci poznania Boga i szukania w codzienności Jego ścieżek.

- Poza świętami w weekendy przyjeżdża do Lasek każdego dnia kilka grup pielgrzymkowych. Widzimy, jak kult matki Czackiej bardzo się rozszerza. Ludzie chcą o niej więcej wiedzieć, zobaczyć miejsca jej bliskie, pomodlić się przy jej grobie - mówi s. Radosława Podgórska ze zgromadzenia Franciszkanek Służebnic Krzyża, wioząc właśnie relikwie błogosławionej do podwarszawskiego Brwinowa, do kościoła św. Floriana.

Zaraz po beatyfikacji parafie zaczęły prosić zgromadzenie franciszkanek o relikwie ich założycielki. Przez osiem miesięcy w świat poszło ponad sto relikwii.

Poleciały do USA, do placówek misyjnych w Rwandzie, Indiach i do 9 miejscowości w Ukrainie, gdzie teraz za wstawiennictwem błogosławionej trwa modlitwa o pokój. Większość relikwii trafiła do polskich parafii: zwłaszcza w archidiecezji warszawskiej, diecezji łomżyńskiej i bydgoskiej.

W obchodzone po raz pierwszy liturgiczne wspomnienie bł. m. Czackiej 19 maja w laskowskiej kaplicy kard. Kazimierz Nycz odprawi Mszę św. Będzie można zwiedzić Izbę Pamięci założycielki Dzieła Lasek, a także odwiedzić ośrodek dla niewidomych. - Wspólna beatyfikacja m. Elżbiety i kard. Stefana Wyszyńskiego spowodowała, że niektóre parafie starają się otrzymać ich relikwie równocześnie - mówi s. R. Podgórska.

W warszawskiej bazylice archikatedralnej, gdzie znajduje się grób bł. Stefana Wyszyńskiego, nieustannie modlą się przed nim wierni, także z Ukrainy. - Sami jesteśmy zaskoczeni, bo wiele osób z Ukrainy prosi u grobu prymasa o jego wstawiennictwo u Boga, żeby wojna się zakończyła. Widzimy to też w księdze próśb i podziękować za otrzymane łaski, gdzie lawinowo przybywa wpisów, także w języku ukraińskim - mówi ks. prałat Bogdan Bartołd, proboszcz parafii archikatedralnej. Także tam odbędą się uroczystości 28 maja o godz. 19.

Tego dnia uroczystości odbędą się w Legionowie, które bł. Stefana Wyszyńskiego ogłosi swoim patronem. Prymas Tysiąclecia ma w tym podwarszawskim mieście swoją ulicę i pomnik przy kościele Miłosierdzia Bożego. Ponad 40 lat temu poświęcił i wmurował kamień węgielny pod inny legionowski kościół Świętego Ducha, w parafii św. Jana Kantego.

- Chcemy podkreślić związki bł. Stefana Wyszyńskiego z naszym miastem, a mieszkańcom przybliżyć jego sylwetkę i nauczanie - mówi Anna Szwarczewska, kierownik Referatu Kultury i Współpracy w legionowskim urzędzie.

O to, żeby patronem ponad 50-tysięcznego miasta został Prymas Tysiąclecia poprosili sami mieszkańcy. Pomysł spodobał się burmistrzowi Romanowi Smogorzewskiemu, poparł go biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński, a na końcu zaakceptowała Stolica Apostolska.

W pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. Stefana Wyszyńskiego w kościele św. Ducha przy ul. Księdza J. Schabowskiego 2 o godz. 11 bp Romuald Kamiński odprawi uroczystą Mszę św. i oficjalnie ogłosi błogosławionego prymasa patronem miasta.

Po Eucharystii przy kościele odbędzie się piknik rodzinny, na którym m. in. zaprezentowany zostanie spektakl o kardynale Stefanie Wyszyńskim, zagra orkiestra dęta z pobliskiego Chotomowa, wystąpią lokalni artyści oraz katolicki zespół TRIM, składający się z solistów Opery Novej w Bydgoszczy. Uroczystość odbędzie się pod patronatem m.in. „Gościa Niedzielnego”.