Kard. Nycz: Na trudne czasy potrzeba nam takich orędowników jak bł. Elżbieta Czacka i bł. Stefan Wyszyński

Agata Ślusarczyk Agata Ślusarczyk

publikacja 19.05.2022 15:20

Obchody pierwszego liturgicznego wspomnienia bł. Elżbiety Czackiej rozpoczęło się 19 maja modlitwą przy sarkofagu założycielki Dzieła Lasek.

Kard. Nycz: Na trudne czasy potrzeba nam takich orędowników jak bł. Elżbieta Czacka i bł. Stefan Wyszyński W pierwsze liturgiczne wspomnienie założycielki Lasek, Najświętszą Ofiarę w miejscu jej życia i śmierci sprawował kard. Kazimierz Nycz. Agata Ślusarczyk /Foto Gość

Modlitwę poprowadziła siostra franciszkanka wraz z niewidomymi wychowankami. Następnie w kaplicy Matki Bożej Anielskiej pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego, została odprawiona Msza św. Eucharystię koncelebrowali kapłani związani ze środowiskiem Lasek, m.in. byli rektorzy ks. Jakub Szcześniak i ks. Grzegorz Ostrowski. W liturgii uczestniczyły także siostry franciszkanki służebnice krzyża, pracownicy i wychowankowie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej, a także przedstawiciele władz, m.in. wojewoda mazowiecki, Konstanty Radziwiłł oraz Paweł Wdówik, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, absolwent Lasek.

Kard. Nycz przypomniał w homilii, że 19 maja 1961 r. w kościele w Laskach pod przewodnictwem kard. Wyszyńskiego odbywał się pogrzeb Matki Czackiej. - Już wtedy to ziemskie pożegnanie wskazywało, że jest to pogrzeb błogosławionej, świętej, i że są to wielkie narodziny dla nieba, co kościół potwierdził 12 września 2021 r. poprzez akt beatyfikacji - powiedział kard. Nycz, wskazując na beatyfikowanego razem z założycielką Lasek kard. Stefana Wyszyńskiego.

- Nie było to przypadkiem, choć po ludzku przypadkiem mogło się zdawać - zwrócił uwagę kaznodzieja. Metropolita warszawski podkreślił, że duchowa bliskość tych dwojga błogosławionych i ich przyjaźń za życia na ziemi, jest potrzebna także dzisiaj Kościołowi, który staje wobec nowych wyzwań, wymagających orędownictwa wielkiego prymasa i wielkiej matki Róży Czackiej.

- Potrzebujemy dziś takich błogosławionych, także na trudne czasy wojny, której skutki będą dla nas zadaniem i wyzwaniem do nowego życia i odpowiedzi na nowe czasy - mówił.

Kard. Nycz podkreślił szczególnie wymiar apostolstwa Dzieła Lasek wobec ludzi niewidomych na duszy, oddalonych od Boga, poszukujących i potrzebę jego kontynuacji w dzisiejszych czasach.

W homilii kaznodzieja wymienił także charakterystyczne rysy duchowości nowej błogosławionej tj. duchowości krzyża, umiejętności przyjęcia go i przekształcenia cierpienia w dobro, a także otwartości na miłość Chrystusa i gotowości, by odpowiedzieć na nią miłością. - Życiorysów świętych nie da się dokładnie kopiować. Można jednak starać się naśladować ich duchowość - powiedział kard. Nycz, zachęcając jednocześnie, by tworzyć wokół siebie - na wzór nowej błogosławionej - środowisko przyjazne dla tych, którzy przychodzą, by usłyszeć dobre słowo i odnaleźć duchowy wzrok.

- Ta charakterystyczna dla Lasek otwartość na poszukujących była ogromnie ważna dla Kościoła warszawskiego - dodał, wskazując jednocześnie za papieżem Franciszkiem na potrzebę budowania Kościoła synodalnego, Kościoła słuchającego.

Bezpośrednio po Eucharystii miało miejsce poświęcenie nowo otwartego Muzeum Matki Elżbiety Czackiej "Ślady obecności”.

Liturgiczne wspomnienie bł. Matki Elżbiety Róży Czackiej połączone było ze świętem Ośrodka dla Niewidomych w Laskach, które obchodzono dotychczas 15 maja. Po beatyfikacji Elżbiety Róży Czackiej będzie ono przypadało 19 maja. Dodatkowo z okazji 25- lecia Szkoły Muzycznej w Laskach im. Edwina Kowalika odbył się koncert chóru uczniów.