Wyświęceni w pierwsze wspomnienie liturgiczne bł. Stefana Wyszyńskiego

Joanna Jureczko-Wilk Joanna Jureczko-Wilk

publikacja 28.05.2022 13:52

Informatyk, absolwent politechniki z tytułem doktorskim, pracownik agencji reklamowej znaleźli się wśród trzynastu nowych kapłanów archidiecezji warszawskiej. Do jakich parafii zostali skierowani?

Święcenia kapłańskie odbyły się w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie, ale - jak zapowiedział metropolita warszawski - w kolejnych latach powrócą do bazylika archikatedralnej. Święcenia kapłańskie odbyły się w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie, ale - jak zapowiedział metropolita warszawski - w kolejnych latach powrócą do bazylika archikatedralnej.
YouTube /archwwa.pl

W obchodzone 29 maja pierwsze wspomnienie liturgiczne bł. Stefana Wyszyńskiego, w Świątyni Opatrzności Bożej 13 diakonów przyjęło święcenia prezbiteratu. Uroczystej Eucharystii przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. Wraz z nim przy ołtarzu stanęli też abp Carlo Roberto Maria Redaelli z Włoch oraz bp Giuseppe Pasotto CSS z Gruzji, skąd pochodzą dwaj nowo wyświęceni kapłani. 

Ośmiu nowych kapłanów ukończyło Wyższe Metropolitalne Seminarium Duchowne w Warszawie, a pięciu uczyło się w Archidiecezjalnym Seminarium Misyjnym “Redemptoris Mater” w Warszawie.

- Kiedy dzisiaj słyszeliśmy słowa Ewangelii: "Nie wyście mnie wybrali, ale ja was wybrałem", pomyślałem, że rzeczywiście wybrał was Pan Bóg. Bo gdybyście wy wybierali kapłaństwo dzisiaj, według ludzkich kalkulacji, pewnie mielibyście trudność z dokonaniem wyboru. Idziecie w czas nowy, inny, w pewnym sensie trudniejszy, żeby to kapłaństwo pełnić w świecie coraz mocniej zamkniętym na rzeczywistość transcendentną, na Pana Boga - mówił do wyświęconych kard. Kazimierz Nycz, zwracając uwagę na zmiany, jakie dokonały się w ostatnich latach naznaczonych pandemią, a obecnie również wojną w Ukrainie.

Jak dodał metropolita warszawski młodzi kapłani wnoszą zapał, energię, a także "znajomość tego świata, jego problemów i ducha". Do starszych, doświadczonych księży należy tego zapału nie gasić, ale też w razie niebezpieczeństw - mądrze hamować. Bo, jak podkreślił kardynał, "w Kościele jest potrzebne to co nowe i to co stare".

Dziękując za lata nauki i udzielenie święceń kapłańskich, nowo wyświęceni wspomnieli ważne dla nich postacie: bł. Stefana Wyszyńskiego w jego pierwsze wspomnienie liturgiczne oraz bł. Jerzego Popiełuszkę, który dokładnie 50 lat temu przyjął święcenia kapłańskie i był ich patronem kursowym podczas lat nauki w seminarium. Przypomnieli napis, jaki ks. Jerzy umieścił na swoim obrazku prymicyjnym: „Posyła mnie Bóg, abym głosił Ewangelię i leczył rany zbolałych serc”, dodając, że będą także dla nich wskazówką na kapłańską drogę.

- Kiedy przed rokiem w tej świątyni zostali beatyfikowani kard. Stefan Wyszyński i m. Elżbieta Czacka, kto wtedy pomyślał, że będą to patronowie na nowe czasy, napiętnowane wojną. Ksiądz Jerzy Popiełuszko pięćdziesiąt lat temu też nie miał łatwych czasów w głoszeniu Ewangelii. Trzeba pamiętać, że on się w swoim przepowiadaniu oparł na Ewangelii i na dwóch wielkich tamtego czasu: Janie Pawle II i kard. Stefanie Wyszyńskim. Próbujcie, troszkę modyfikując na nasze czasy, robić to samo: wracać do tych dwóch wielkich patronów, którzy dani są nam jako orędownicy, ale i przykłady - mówił metropolita warszawski.

Na kolejnych stronach przedstawiamy sylwetki nowych kapłanów archidiecezji warszawskiej. 

Święcenia kapłańskie przyjęli diakoni z Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie:

Adam Janowski z parafii św. Tomasza Apostoła w Warszawie, 27 lat. W 2009 r. ukończył kurs lektorski prowadzony przez Wyższe Metropolitalne Seminarium Duchowne w Warszawie. W czasie formacji seminaryjnej odbył praktyki duszpasterskie w Pallotyńskiej Szkole Nowej Ewangelizacji w Lublinie. W ostatnim roku szkolnym posługiwał w parafii św. Anny w Grodzisku Mazowieckim i był katechetą w szkole podstawowej. Skierowany do parafii św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Pruszkowie.

Piotr Kostrzewa z parafii św. Pawła Apostoła w Zakręcie, 26 lat. Przed wstąpieniem do seminarium przez rok studiował dietetykę na SGGW. Od najmłodszych lat służył przy ołtarzu, był również lektorem w duszpasterstwie akademickim św. Anny. W trakcie formacji odbył praktyki w Świątyni Opatrzności Bożej oraz w parafii Dobrego Pasterza na Woli. Skierowany do parafii Opatrzności Bożej na stołecznej Ochocie.

Łukasz Krymel z parafii Przemienienia Pańskiego w Boglewicach, 25 lat. Po maturze przez rok studiował finanse i rachunkowość w Łodzi, a później wstąpił do seminarium duchownego w Warszawie. Praktyki duszpasterskie odbywał w parafii Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Zalesiu Dolnym. Skierowany do parafii Matki Bożej Bolesnej w Milanówku.

Dominik Kulczycki z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lwówku Śląskim, 34 lata. Po maturze studiował inżynierię środowiska na Politechnice Wrocławskiej. W tym czasie angażował się w działalność charytatywną prowadzoną przez duszpasterstwo akademickie “Redemptor” we Wrocławiu oraz udzielał się jako wolontariusz w fundacji “Dobrze, że jesteś”. Po przeprowadzce do Warszawy i przed wstąpieniem do seminarium formował się we wspólnocie prowadzonej przy parafii św. Franciszka z Asyżu na Okęciu. Skierowany do parafii św. Wincentego Ferreriusza w Borzęcinie.

Bartosz Marciniak z parafii Ofiarowania Pańskiego w Warszawie, 28 lat. Po maturze, w 2014 r. wstąpił do Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie. W 2021 roku obronił pracę magisterską z egzegezy i teologii Pisma Świętego pt. “Powołanie Jeremiasza w świetle jego wyznań” na Akademii Katolickiej w Warszawie. 15 maja 2021 r. przyjął święcenia diakonatu. Skierowany do parafii Mikołaja w Grójcu.

Szymon Migalski parafii św. Judy Tadeusza w Częstochowie, 39 lat. Przed wstąpieniem do seminarium ukończył studia magisterskie na wydziale elektrycznym Politechniki Częstochowskiej, a później obronił doktorat na uniwersytecie w Cardiff. Święcenia diakonatu przyjął 15 maja 2021 r. Skierowany do parafii św. Michała Archanioła w Warszawie.

Adam Rzeczkowski z parafii św. Rocha w Jasieńcu, 26 lat. Po ukończeniu Technikum Informatycznego w Jasieńcu wstąpił do seminarium w 2015 r. W seminarium i na parafiach praktyk posługiwał jako organista. Po piątym roku formacji odbył roczną praktykę duszpasterską w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP na Wrzecionie w Warszawie. Święcenia diakonatu przyjął 7 grudnia 2021 r. Skierowany do parafii  Matki Bożej Szkaplerznej w Warce.

Paweł Skowron z parafii w Szewnie koło Ostrowca Świętokrzyskiego, 48 lat. Przed seminarium kilkanaście lat spędził za granicą. Skierowany do parafii św. Józefa Opiekuna Pracy w Józefosławiu.

Święcenia kapłańskie przyjęli diakoni Archidiecezjalnego Seminarium Misyjnego Redemptoris Mater w Warszawie:

Paweł Cygler z parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Warszawie, 32 lata. Od 10 lat związany z parafią św. Augustyna w Warszawie, gdzie ma swoją wspólnotę neokatechumenalną. Przed seminarium ukończył studia na kierunku zarządzanie i pracował w agencji reklamowej. Skierowany do parafii św. Franciszka z Asyżu w Warszawie.

Piotr Jaczewski z parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Zielonce, 27 lat. Po maturze, w 2014 r. wstąpił do Archidiecezjalnego Seminarium Misyjnego “Redemptoris Mater” w Warszawie. W czasie formacji odbywał praktyki misyjne w Polsce i za granicą, m.in. we Włoszech, na Litwie, na Islandii i w USA. Święcenia diakonatu przyjął 28 października 2021 r. Skierowany do parafii św. Anny w Piasecznie.

Shalva Markozashvili z parafii pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła w Tbilisi, 26 lat. W 2010 r. przyjechał do Warszawy, aby tutaj kontynuować edukację. Po maturze, w 2014 r. wstąpił do Archidiecezjalnego Seminarium Misyjnego “Redemptoris Mater”. Praktykę duszpasterską odbył w parafii św. Tomasza Apostoła w Warszawie. Święcenia diakonatu przyjął 28 października 2021 r. Skierowany do parafii św. Augustyna w Warszawie.

Francesco Vitale z parafii Matki Bożej z Lourdes w Gorizii we Włoszech, 28 lat. Po zdaniu matury, w 2013 r. rozpoczął formację w Archidiecezjalnym Seminarium Misyjnym “Redemptoris Mater” w Warszawie. W ciągu dziewięciu lat formacji odbywał praktyki misyjne we Włoszech oraz posługiwał w ekipie katechistów wędrownych odpowiedzialnych za diecezję częstochowską, sosnowiecką i kielecką. Skierowany do parafii św. Zygmunta w Warszawie.

Michał Jan Wojutyński, 36 lat, pochodzi z Radomia. W 1999 r. rozpoczął formację na Drodze Neokatechumenalnej. Uzyskał tytuł magistra teologii na Akademii Katolickiej w Warszawie. Praktykę duszpasterską odbył w parafii św. Augustyna w Warszawie. Skierowany do parafii św. Jana Pawła II w Warszawie.