Edmund, brat świętego papieża. Pierwsza biografia

Tomasz Gołąb Tomasz Gołąb

publikacja 02.06.2022 22:08

- To dobry punkt wyjścia, by pochylić się nad tą postacią - mówi postulator procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Jana Pawła II, a teraz także jego rodziców.

Edmund, brat świętego papieża. Pierwsza biografia Promocję książki wydanej przez WAM zorganizowała Katolicka Agencja Informacyjna. Tomasz Gołąb/ Foto Gość

Pierwsza biografia Edmunda Wojtyły powstała dzięki pracy dr Mileny Kindziuk, autorki bestsellerowych książek o bł. Jerzym Popiełuszce, jego mamie Mariannie, kard. Józefie Glempie, bł. Stefanie Wyszyńskim czy św. Janie Pawle II i jego rodzicach.

- Rzetelność jej warsztatu i pasja poszukiwawcza, które sprawiają, że potrafi dotrzeć do nieznanych świadków i źródeł, czynią tę opowieść fascynującą. Święci rodzą świętych, żywią się świętością i pragną jej. Ta książka to potwierdza - mówił podczas prezentacji książki "Edmund Wojtyła. Brat św. Jana Pawła II" ks. Sławomir Oder, postulator procesów beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Jana Pawła II, a teraz także jego rodziców. Podczas spotkania z dziennikarzami wspomniał, że wpływ brata Edmunda na młodego Karola Wojtyłę był badany przed ogłoszeniem go świętym. - Świętość i jej pragnienie wpisane jest w DNA każdego chrześcijanina. Nie jest rzeczywistością, z którą się rodzimy, ale procesem - darem i zadaniem, które trzeba podjąć.

Pytany, czy Edmund Wojtyła mógłby kiedyś być ogłoszony błogosławionym, podkreślał, że taki proces Kościół podejmuje zawsze z największą odpowiedzialnością.

- U podstaw musi być głęboko zakorzenione w ludzie Bożym przekonanie, że umarł ktoś święty. To vox populi przejawia się poprzez modlitwy za jego wstawiennictwem, ale też przez kultywowanie jego pamięci, wyrażające się poprzez nadawanie jego imienia różnym instytucjom. To proces długi, choć wydaje mi się, że ta książka wpisuje się w niego. Jest dobrym punktem wyjścia, by pochylić się nad tą nietuzinkową postacią, ponieważ Edmund Wojtyła, jak mówił św. Jan Paweł II o świętych, zawstydza nas, ale i napełnia serca nadzieją. Postać tego młodego zaledwie 26-letniego człowieka kochającego życie, ale i głęboko uduchowionego, pięknie przeżywającego relacje z przyjaciółmi i narzeczoną, ale także towarzyszącego młodemu Karolowi Wojtyle w rozwoju duchowości, może być inspiracją dla wielu młodych - zaznaczył ks. Oder, zdradzając, że sam modlił się tego dnia za wstawiennictwem Edmunda, gdy jego pociąg opóźnił się o 50 minut. - To, że w polskich warunkach nadrobił to opóźnienie i zdążyłem dziś na to spotkanie, jest jakimś cudem - żartował.

Edmund Wojtyła był uznanym lekarzem, nieprzeciętnie zdolnym, z pasją i poczuciem misji. Jego pełną perspektyw młodość przerwała przedwczesna śmierć w 1932 r. W bielskim szpitalu, gdzie pracował na oddziale zakaźnym, zaraził się szkarlatyną od chorej, której udzielał pomocy. To dla niej i dla ewangelicznych ideałów poświęcił swoje życie. Kiedy odszedł, miał 26 lat.

Milena Kindziuk wprowadza czytelnika w świat Edmunda Wojtyły. Od wielu lat podążała jego śladami, odwiedzając miejsca związane z jego życiem i śmiercią. Badała polskie i zagraniczne archiwa, rozmawiała ze świadkami. Z mozaiki dokumentów, zdjęć i wspomnień powstał wyjątkowy portret człowieka, który był autorytetem dla św. Jana Pawła II.

Od śmierci Edmunda minęło już 90 lat. Mimo to wciąż może on inspirować. Z pewnością nie tylko medyków i tych, którzy służą chorym, opuszczonym i szukającym nadziei.

Autorka po raz pierwszy napisała dokładne CV Edmunda, wydobyła metrykę jego urodzenia i chrztu z Kriegsarchiv z Wiednia. Ustaliła różne miejsca jego zamieszkania, przebieg jego studiów. Wyjaśnia, dlaczego otrzymał dyplom doktora „wszech nauk lekarskich”. Ukazuje też wielki, dotąd niedoceniany, wpływ Edmunda na młodszego o 14 lat brata Karola - przyszłego papieża. Zlokalizowała też w Bielsku-Białej dom ciotki - Stefanii Wojtyły, w którym regularnie spotykał się Edmund, jego brat i ojciec, a także dotarła do wspomnień jego narzeczonej Jadwigi Urban, pisanych w formie listów. Ustaliła, kiedy i gdzie para się poznała. Dotarła do rodziny narzeczonej, odwiedziła jej strony rodzinne, odnalazła we Francji jej córkę chrzestną.

- Cieszę się, że powstała pierwsza biografia Edmunda Wojtyły. Jan Paweł II nie raz wspominał, jak wiele zawdzięczał swemu bratu, który ukierunkował jego młodość. Kształtował też religijność przyszłego papieża, ukazywał mu wielkość Stwórcy poprzez piękno stworzenia, piękno gór. Edmund wyraźnie miał kontakt z Panem Bogiem także poprzez dzieła stwórcze - powiedział o książce kard. Stanisław Dziwisz.

Dla Czytelników mamy 3 egzemplarze książki „Edmund Wojtyła. Brat św. Jana Pawła II”, ufundowane przez wydawnictwo WAM.  Otrzymają je nadawcy 1., 10. i 20. e-maila z hasłem: „Konkurs”, które dotrą do nas (warszawa@gosc.pl) do 20 czerwca. W mailu prosimy o podanie danych adresowych, niezbędnych do wysyłki książki.

Udział w konkursie jest równoznaczny z akceptacją regulaminu konkursu "Wygraj książkę w Gościu Niedzielnym" dostępnego na stronie www.igomedia.pl/Regulaminy.

Przystąpienie do konkursu jest także równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych do celów przeprowadzenia konkursu.

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane partnerom realizującym z Administratorem powyższy cel oraz uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.