Własnymi rękami

Agata Ślusarczyk Agata Ślusarczyk

publikacja 20.06.2022 14:34

Ma być domowo i nowocześnie. Młodzież z reaktywującego się po pandemii Duszpasterstwa Akademickiego Kostka podjęła się ambitnego zadania - stworzenia kompleksu duszpasterskiego na blisko 250 mkw zaadoptowanych pomieszczeń.

Własnymi rękami Nowe pomieszczenia, dzięki także pracy młodych zyskają nowoczesny wygląd Ks. Marcin Grabowski

Zaczęli własnymi rękami, porządkując nieużywane od lat pomieszczenia pod kościołem św. Stanisława Kostki. - Na początku planowaliśmy lekki lifting. Chcieliśmy odświeżyć pomieszczenia i zacząć się w nich spotykać. Zorganizowaliśmy w parafii nawet kiermasz ciast, by zebrać środki na ten cel  - mówi ks. Marcin Grabowski, duszpasterz akademicki. - Skromne plany szybko jednak przerodziły się w odważny pomysł stworzenia we współpracy z Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki i Ośrodkiem Dokumentacji Życia i Kultu Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki całego kompleksu duszpasterskiego, otwartego przede wszystkim na młodzież, ale także na inne wspólnoty parafialne i pielgrzymów - dodaje.

Na powierzchni blisko 250 metrów kwadratowych ma powstać sala do spotkań biblijnych i kół dyskusyjnych, pomieszczenie z dużym stołem i aneksem kuchennym do przygotowywania wspólnych posiłków, sala widowiskowa z multimediami, sala konferencyjna i rekreacyjna. Wyremontowana absyda pod prezbiterium posłuży do wyeksponowania niepokazywanych wcześniej osobistych pamiątek po męczenniku. Koszt remontu to ponad 100 tys. zł  - na portalu zrzutka.pl została uruchomiona zbiórka na ten cel >>

Młodzi do nowej siedziby chcą wprowadzić się już we wrześniu. - Nasze duszpasterstwo znajduje się zaledwie kilka minut od Metra pl. Wilsona  i dzięki temu może przyciągnąć młodzież z różnych części Warszawy - zaprasza duszpasterz. Spotkania odbywają się przy parafii św. Stanisława Kostki co wtorek o godz. 19  i opierają się na czterech filarach: adoracji Najświętszego Sakramentu, rozważaniu Słowa Bożego, dyskusji wokół tematów nurtujących młodych i "robieniu czegoś dobrego”, czyli dziełach miłosierdzia.

- Ze względu na sanktuarium, duchową osią naszego duszpasterstwa będzie osoba księdza Jerzego. Chcemy nie tylko poznawać go poprzez spotkania ze świadkami jego świętości, ale także czerpać z jego duchowości - mówi duszpasterz młodych.

Więcej o powstającym duszpasterstwie w przyszłym numerze warszawskiego Gościa Niedzielnego (nr 25).