W Świątyni Opatrzności Bożej powstanie Mauzoleum Prezydentów RP na uchodźstwie

Tomasz Gołąb Tomasz Gołąb

publikacja 22.06.2022 16:49

Na spotkaniu dla instytucji zaangażowanych w organizację XV Święta Dziękczynienia kard. Kazimierz Nycz podziękował za wsparcie.

W Świątyni Opatrzności Bożej powstanie Mauzoleum Prezydentów RP na uchodźstwie - Bez was nie byłoby tego święta - mówił kard. Kazimierz Nycz do przedstawicieli władz i służb, ale także wielu organizacji społecznych i religijnych. Tomasz Gołąb/ Foto Gość

Spotkanie podsumowujące XV Święto Dziękczynienia odbyło się w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Uczestniczyli w nim przedstawiciele instytucji zaangażowanych w przeprowadzenie 5 czerwca dorocznego wydarzenia przy Świątyni Opatrzności Bożej. Kard. Kazimierz Nycz osobiście dziękował władzom na szczeblu centralnym i wojewódzkim, władzom miasta i samorządów spoza Warszawy, a także służbom mundurowym, w tym Straży Pożarnej i Straży Miejskiej oraz policji.

- Bez was tego święta by nie było. Święto Dziękczynienia stało się metodą budowania i promowania podjętego ponad 200 lat temu zobowiązania naszych przodków. Znaleźliśmy klucz do tego w słowach "dziękuję" i "zawierzam" oraz w pokazywaniu, że Bóg działa przez ludzi. Także świętych i błogosławionych, których relikwie przechowujemy w Świątyni Opatrzności Bożej, na czele z dwoma kluczowymi osobami XX wieku - św. Janem Pawłem II i bł. Stefanem Wyszyńskim, ale także innymi wybitnymi postaciami, które spoczywają już w Panteonie Wielkich Polaków - mówił kard. Kazimierz Nycz, wręczając okolicznościowe medale, wybite z okazji beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia.

Podczas spotkania prezes Centrum Opatrzności Bożej Piotr Gaweł przypomniał, że w ciągu 15 lat udało się nie tylko wznieść świątynię, ale zgromadzić wokół niej ponad 100 tys. stałych darczyńców, którzy wspierają jej budowę, ale też angażują się w jej życie liturgiczne i modlitewne.

- Gdy liczba darczyńców przekroczyła 80 tys., kard. Kazimierz Nycz powołał wspólnotę Providentia Dei, która modli się w powierzonych intencjach i stale ma kontakt z powstającym sanktuarium przez materiały formacyjne. Gdy rozpoczęła się pandemia, rozpoczęliśmy też inne dzieło: Różaniec Świętych, który propaguje naszych polskich świętych i błogosławionych, ale też codziennie wzywa ich orędownictwa w wielu intencjach. Dziś jest to ponad 11 tys. osób - mówił Piotr Gaweł.

Prezes Centrum Opatrzności Bożej poinformował również, że na przełomie września i października w Panteonie Wielkich Polaków powstanie Mauzoleum Prezydentów RP na uchodźstwie. W tym celu rząd podjął wysiłek sprowadzenia doczesnych szczątków prezydentów RP na uchodźstwie z Anglii do Polski (Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego) oraz uroczysty pochówek w Mauzoleum w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. W obrębie Mauzoleum znajdzie się również Izba Pamięci Prezydentów RP na uchodźstwie wraz ze stałą wystawą prezentującą ich sylwetki, pamiątki i dokumenty oraz tło historyczne rządu RP na uchodźstwie. Za opracowanie merytoryczne wystawy będzie odpowiadać Instytut Pamięci Narodowej.