Modlitwa o pokój, o wolność i niepodległość

tg /archwwa.pl

publikacja 02.08.2022 15:14

W Godzinie "W" odezwały się dzwony. Kard. Kazimierz Nycz odprawił Mszę św. na Cmentarzu Powstańców Warszawy.

Modlitwa o pokój, o wolność i niepodległość Mszę św. koncelebrowali z kard. Kazimierzem Nyczem: biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński oraz biskup polowy Wiesław Lechowicz. Wojciech Łączyński/ archwwa.pl

Dźwięk kościelnych dzwonów, które zabrzmiały w Godzinie „W”, był hołdem złożonym poległym i żyjącym powstańcom oraz mieszkańcom Warszawy, którzy zginęli w walce o wolność ojczyzny.

Przez cały dzień, podczas Mszy świętych odprawianych 1 sierpnia wierni archidiecezji warszawskiej modlili się w intencji  poległych w Powstaniu Warszawskim. Oddawali im hołd i składali kwiaty w różnych miejscach pamięci na terenie Warszawy.

O godz. 17, w Godzinie „W” metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz wziął udział w uroczystościach przy pomniku „Gloria Victis” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, gdzie modlitwę poprowadził biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz. Następnie o 18.30 podczas uroczystości rocznicowych na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli metropolita warszawski uczestniczył w modlitwie przed pomnikiem „Polegli – Niepokonani”. Wieczorem odprawił Mszę świętą polową na tym cmentarzu.

We wtorek 2 sierpnia złożone zostały kwiaty przy tablicy upamiętniającej jezuitów i świeckich, którzy zginęli w domu zakonnym jezuitów w drugim dniu powstania. Uroczystość odbyła się przed wejściem do Kolegium Jezuitów, a po niej odprawiono Mszę świętą w ich intencji.

Również 2 sierpnia o godz. 18.00 w sanktuarium przy ul. Żytniej zostanie odprawiona uroczysta Msza święta za poległych powstańców. Właśnie z tego kościoła na Żytniej w 1944 roku Batalion „Parasol” po Mszy świętej wyruszył do walk powstańczych na Woli. Eucharystii w rocznicę tego wydarzenia będzie przewodniczyć i homilię wygłosi ks. Tomasz Trzaska, kapelan Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie.

Z kolei benedyktynki sakramentki zapraszają do odwiedzenia wystawy „Sakramentki i Redemptoryści w Powstaniu Warszawskim”. Prezentuje ona tragiczne losy 34 mniszek z klasztoru i 30 zakonników z ul. Karolkowej na warszawskiej Woli zamordowanych przez Niemców w sierpniu 1944 roku. Wystawę można oglądać przed klasztorem sakramentek na Nowym Mieście do 6 września.

W niedzielę 7 sierpnia o godz. 18.00 w klasztorze mniszek karmelitanek na Woli zostanie odprawiona Msza święta w intencji pomordowanych w czasie Rzezi Woli, zwłaszcza na terenie klasztoru. Siostry zapraszają zarówno na Mszę świętą, jak również do obejrzenia okolicznościowej wystawy pt. „Exodus, czyli dzieje Klasztoru Karmelitanek Bosych w Warszawie w czasie Powstania Warszawskiego”. Można ją oglądać przy klasztornej furcie.