Marsz Woli upamiętni ofiary cywilne rzezi dokonanej przez Niemców w pierwszych dniach powstania

Tomasz Gołąb Tomasz Gołąb

publikacja 04.08.2022 22:00

Między 5 a 7 sierpnia 1944 r. doszło do masakry ludności cywilnej, największej akcji eksterminacyjnej na ludności cywilnej Warszawy. W ciągu kilku dni zginęło od 40 do 60 tys. osób.

Marsz Woli upamiętni ofiary cywilne rzezi dokonanej przez Niemców w pierwszych dniach powstania Marsz zakończy się w parku Powstańców Warszawy. Tomasz Gołąb/ Foto Gość

5 sierpnia ulicami warszawskiej Woli przejdzie marsz upamiętniający ofiary cywilne, który zginęły lub zaginęły podczas Powstania Warszawskiego. Marsz Pamięci poprzedzą uroczystości pod pomnikiem Pamięci 50 Tysięcy Mieszkańców Woli Zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego 1944. Uroczystości zaczną się o 18.00, a Marsz – o 19.00.

Podczas Marszu Pamięci będą wyczytywane nazwiska ofiar cywilnych powstania. Na trasie wolontariusze Muzeum Powstania Warszawskiego będą składać kwiaty i zapalać znicze w 21 miejscach egzekucji Polaków. Uczestnicy marszu dotrą do cmentarza Powstańców Warszawy, gdzie ustawiono wystawę plenerową „Zachowajmy ich w pamięci”, zawierającą 57 tys. nazwisk osób poległych lub zaginionych w czasie Powstania Warszawskiego.

Marsz zakończy się w zapaleniem zniczy na kurhanie przy pomniku Polegli Niepokonani oraz na ekspozycji „Zachowajmy ich w pamięci”. To już ósma edycja przygotowanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego wystawy plenerowej, w symboliczny sposób upamiętniającej ponad 50 tys. mieszkańców stolicy, którzy zginęli lub zaginęli bez wieści w sierpniu i wrześniu 1944 roku.