Pierwsza rocznica śmierci abp. Henryka Hosera

Joanna Jureczko-Wilk Joanna Jureczko-Wilk

publikacja 13.08.2022 17:34

Rok temu zmarł abp Henryk Hoser - duchowny, któremu szczególnie bliskie były misje oraz duszpasterstwo rodzin.

Arcybiskup Henryk Hoser zmarł w wieku 78 lat. Arcybiskup Henryk Hoser zmarł w wieku 78 lat.
Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość

Podczas Mszy św. 13 sierpnia w konkatedrze na Kamionku, rozpoczynającej obchody 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej, wierni modlić się będą również w intencji abp Henryka Hosera SAC - w pierwszą rocznicę jego śmierci. Przez cały dzień można było nawiedzić grób zmarłego ordynariusza, znajdujący się w podziemiach praskiej katedry. Msze św. w jego intencji sprawowano też w wielu innych kościołach diecezji warszawsko-praskiej.

Arcybiskup był trzecim ordynariuszem w 30-letniej historii diecezji warszawsko-praskiej. Był też pierwszym polskim pallotynem, który został podniesiony do godności arcybiskupa.

Jego zawołanie brzmiało: "Maior est Deus", co znaczy "Bóg jest większy". Był lekarzem i misjonarzem.

W Rwandzie założył m.in. Ośrodek Medyczno-Socjalny, którym kierował przez 17 lat, oraz Centrum Formacji Rodzinnej. Po wojnie domowej w 1994 r. w Rwandzie, na czas nieobecności nuncjusza apostolskiego, Stolica Apostolska mianowała go wizytatorem apostolskim w tym kraju.

W 2004 r. został rektorem Pallotyńskiej Prokury Misyjnej w Brukseli i podjął pracę duszpasterską przy Wspólnocie Europejskiej. W następnym roku Jan Paweł II mianował go arcybiskupem i sekretarzem pomocniczym Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów oraz przewodniczącym Papieskich Dzieł Misyjnych.

W 2008 r. abp Hoser został mianowany przez papieża Benedykta XVI biskupem diecezjalnym diecezji warszawsko-praskiej. Na emeryturę przeszedł w 2017 r., ale nie miał czasu na odpoczynek.

Po osiągnięciu wieku emerytalnego został mianowany przez Franciszka wizytatorem apostolskim w Medjugorje. Papież powierzył mu rozeznanie na miejscu sytuacji duszpasterskiej, organizacji warunków dla przybywających pielgrzymów oraz adresowanych do nich inicjatyw duszpasterskich. Zmarł 13 sierpnia, mając 78 lat.