Boża husaria

Agnieszka Kurek-Zajączkowska/PRSA

publikacja 15.08.2022 19:36

W 102. rocznicę Cudu na Wisłą przed obrazem MB Łaskawej peregrynującym po Bródnie blisko 50 osób z całej Polski wstąpiło w szeregi Żołnierzy Chrystusa.

Boża husaria - Żołnierze mają swoim życiem świadczyć, że Bóg kocha człowieka. Mają żyć w dziękczynieniu. Maja być optymistami, bo Jezus przyniósł Dobrą Nowinę ludziom - mówił w homilii karmelita o. Piskorz OCD. Agnieszka Kurek-Zajączkowska

Uroczystość odbyła się po Mszy św. w parafii św. Włodzimierza na Bródnie, do której należy lider Żołnierzy Chrystusa.

Kandydaci najpierw z różańcem w ręku złożyli ślubowanie, a potem ustawieni w szeregu podchodzili do stopni ołtarza, gdzie byli pasowani na Żołnierza Chrystusa. Kapłan nakładał im na szyje różaniec i przez dotknięcie ręką oddawali cześć relikwiom św. Andrzeja Boboli.

- Ciągle i nieustannie walczymy o świętość. Walczymy ze złem mocą Jezusa. Zwycięstwo już jest, bo zwyciężył na krzyżu sam Chrystus, a my się niejako pod to zwycięstwo podpinamy. Walczymy przez Maryję o to, co Boże w tym świecie. Maryja uczy nas, że wielkie rzeczy w naszym życiu zawdzięczamy Bogu. Swoim życiem świadczymy, że Bóg kocha człowieka - mówi o. Krzysztof Piskorz OCD, opiekun duchowy wspólnoty.

Żołnierze Chrystusa spotykają się raz w miesiącu w jednym z kilku miejscach w Warszawie: w bazylice Najświętszego Serca Jezusa przy ul. Kawęczyńskiej, u marianów na Pradze czy w ramach modlitwy o uwolnienie u karmelitów na Solcu. Po Eucharystii mają spotkanie wspólnotowe. Czasami jest to nauka, czasami świadectwo, czasami prelekcja zaproszonego gościa. Działają w oparciu o cykl formacyjny opracowany na lata. Bazują na prawdach wiary i przekazie Katechizmu Kościoła Katolickiego. - Ludzie w tej wspólnocie mają bogate doświadczenia, ale idą przez Maryję do Chrystusa. Byli pogubienie, a teraz wracają do Kościoła. Sam od 2 lat jestem osobą nawróconą. To dzięki tej wspólnocie wróciłem do wiary. Natknąłem się na nich 13 maja 2020 r. jak odmawiali różaniec fatimski przy krzyżu przy ul. Wysockiego. Jako Żołnierz Chrystusa chciałbym ewangelizować młodych, pokazywać, że jest inny świat, inna droga, niż to, co daje współczesny świat – mówi pan Dariusz z parafii św. Włodzimierza na Bródnie.

Pogubiony w życiu był też lider Żołnierzy. - Wychowałem się na Bródnie. Nie ma rodziny. Moim patronem jest św. Jan Paweł II. Od 7 lat prowadzę nowe życie, życie z Bogiem. Nasza wspólnota chce walczyć z grzechem i pokazać piękno wiary katolickiej. Działamy w Kościele, ale nie jesteśmy wspólnotą oficjalnie uznaną przez Kościół. Kościół nas obserwuje – przyznaje Paweł Jaworski.

W szeregi Żołnierzy Chrystusa w uroczystość Wniebowzięcia NMP wstąpił m.in. generał Rycerzy Jana Pawła II. - Wasza przysięga jest zgodna z naszą. Wasza jest nawet bardziej rozbudowana i jest dla nas inspiracją – przyznał po ślubowaniu  Krzysztof Wąsowski.

Do Żołnierzy Chrystusa 15 sierpnia przystąpiły też kobiety. - Bardzo długo szukałam wspólnoty, która pozwoliłaby mi przeżywać radość życia z Bogiem. Właśnie tu ją znalazłam. Nie mam rodziców ani rodzeństwa, a tu znalazłam braci i siostry. Z zawodu jestem psychoterapeutką. Mam dużo pacjentów, którzy pytają też o sprawy duchowe. Muszę rozwijać siebie, by pomagać innym. Działam też w grupie pro-life, co jest zbieżne z założeniami Żołnierzy Chrystusa. Na  spotkania przyjeżdżam raz w miesiącu, czasami raz na dwa miesiące – mówi Anna Podsiadło z okolic Kielc. A pani Żaneta z parafii św. Floriana z Szymankowa w woj. pomorskim dodaje:  - Jestem wychowana w rodzinie katolickiej. W duchu Ewangelii wychowujemy dzieci. W mojej parafii jest tylko kółko różańcowe, wiec razem z mężem byliśmy głodni wspólnoty. Mąż wstąpił do Żołnierzy Chrystusa rok temu, a ja za jego przykładem dziś. Wcześniej, z ciekawości pojechałam ze wspólnotą do Lichenia i do Częstochowy na rekolekcje. Chcę pogłębić wiarę. A tu jest wiele osób pełnych miłości. Od każdej bije światło – przyznaje.

W szeregi Żołnierzy wstąpiło łącznie 47 osób, w tym wiele młodych i kilka osób niepełnosprawnych. - Jestem Wojownikiem Maryi, ale ze względu na wiek nie przystąpiłem do egzaminu. W ubiegłym roku rozglądałem się za wspólnotą, z którą mógłbym pojechać z moim niepełnosprawnym synem do Medjugorje. Kuba ma epilepsje, a czekała nas długa droga. Pojechałem z Żołnierzami Chrystusa. Paweł Jaworski zaproponował żołnierstwo synowi. Dziś obaj złożyliśmy ślubowanie. Będę ewangelizował przez cierpliwość i życie zgodne z Ewangelią. W Warszawie mam służbowe mieszkanie, więc będę mógł też czasami uczestniczyć w spotkaniach formacyjnych – deklaruje Wiesław Łukasiewicz z parafii NMP Matki Kościoła w Łukowie.

Żołnierze Chrystusa kierują się dewizą „Bóg, honor, ojczyzna”. Włączają się też w lokalne inicjatywy modlitewne, np. nabożeństwa różańcowe w plenerze na Bródnie.