Warszawa w Budapeszcie. Kard. Nycz podarował Węgrom relikwie bł. ks. Jerzego

tg /archwwa.pl

publikacja 13.09.2022 22:58

Metropolita warszawski przekazał relikwie ks. Popiełuszki proboszczowi parafii Kövi Szűz Mária. - To dla nas wielki dar - mówi ks. András Szili.

Warszawa w Budapeszcie. Kard. Nycz podarował Węgrom relikwie bł. ks. Jerzego W kameralnej uroczystości przekazania relikwii w Domu Arcybiskupów Warszawskich uczestniczyli również przedstawiciele warszawskiej dzielnicy Bemowo oraz burmistrz III dzielnicy w Budapeszcie, które ze sobą współpracują.

To symboliczny znak, jaki robi Kościół przy okazji kultu świętych. Przekazanie relikwii dla jednej z parafii budapesztańskich. Warto przypomnieć, że dla Polski to szczególnie symboliczny błogosławiony. Gdyby żył, miałby dziś 74 lata. W jego kapłańskim życiu cztery ostatnie lata były szczególnie ważne – mówił kard. Kazimierz Nycz w czasie przekazania relikwii.

Przypomniał, że Msze Święte za Ojczyznę organizowane przez ks. Popiełuszkę w parafii na Żoliborzu oraz słowa „Zło dobrem zwyciężaj”, na których oparł swoją posługę kapłańską, przeszły do historii.

– Taki błogosławiony na pewno się przyjmie i będziecie się do niego modlić w tym trudnym czasie, który przeżywa obecnie Europa – dodał metropolita warszawski.

Za otrzymane relikwie podziękował proboszcz parafii Kövi Szűz Mária w Budapeszcie, do której będą wprowadzone, ks. András Szili. Jak wytłumaczył, to przede wszystkim wierni zabiegali o to, aby sprowadzić do ich wspólnoty relikwie bł. ks. Popiełuszki.

– To dla nas wielki dar, za który bardzo dziękuję – mówił, podkreślając, że przy parafii powstało miejsce pamięci bł. Jerzego Popiełuszki, gdzie znajduje się kamienny różaniec, na którym wyryto całego jego życie i fragmenty homilii. – Gdy zostałem proboszczem, byłem zdziwiony, że bardzo często otrzymywałem prośby i pytania o możliwość sprowadzenia relikwii – wytłumaczył.

– Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko jest wyróżniającą się postacią, ponieważ żył, kiedy dorastaliśmy. Jego odwaga i tragiczna śmierć miały szczególne znaczenie, bo zginął za naszą wolność – mówiła ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács.

W kameralnej uroczystości przekazania relikwii w Domu Arcybiskupów Warszawskich uczestniczyli również przedstawiciele warszawskiej dzielnicy Bemowo oraz burmistrz III dzielnicy w Budapeszcie, które ze sobą współpracują.

Do grona błogosławionych ks. Jerzego Popiełuszkę włączył 6 czerwca 2010 roku Benedykt XVI, natomiast w 2014 roku papież Franciszek ustanowił go patronem Solidarności.