Ks. Bernyś, koordynator kapelanów szpitalnych AW: Jesteśmy na placu boju

tg /archwwa.pl

publikacja 25.09.2022 17:45

Kapelani oraz pracownicy i wolontariusze szpitali, domów opieki i hospicjów obu warszawskich diecezji spotkali się w Domu Arcybiskupów Warszawskich na sesji formacyjno-szkoleniowej.

Ks. Bernyś, koordynator kapelanów szpitalnych AW: Jesteśmy na placu boju – Tam, gdzie ludzie najbardziej cierpią, bardzo potrzeba kapłana – podkreśliła dr Beata Brożek. Tomasz Gołąb/ Foto Gość

Uczestnicy wysłuchali 23 września referatów na temat miejsca opieki duchowej we współczesnej medycynie oraz o współpracy kapelana z lekarzem w praktyce. W spotkaniu uczestniczyli: metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński.

– Jesteśmy na placu boju – mówił ks. Mariusz Bernyś, koordynator kapelanów szpitalnych Archidiecezji Warszawskiej, podkreślając, jak ważne są to spotkania, które odbywają się naprzemiennie w archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej.

Uczestnicy spotkania wysłuchali m.in. referatu na temat miejsca opieki duchowej we współczesnej medycynie wygłoszonego przez prof. dr hab. Małgorzatę Krajnik, która podkreśliła, jak ważna jest obecność kapelana w szpitalu oraz wsparcie i rozpoznanie potrzeb duchowych pacjentów. Przypomniała również, z jakich narzędzi mogą korzystać kapelani i pracownicy w codziennej posłudze w szpitalach.

– Jako lekarz i profesor dała ważne wskazania do naszej codziennej pracy pośród pacjentów szpitali, dla których posługujemy – podsumował ks. Maciej Jaszczołt, kapelan Szpitala Klinicznego im Księżnej Anny Mazowieckiej w Warszawie. – To bardzo cenne spotkanie, nie tylko dzięki wykładom, ale także dlatego, że po prostu mogliśmy się spotkać, wymienić troskami i doświadczeniami naszej pracy – dodał ks. Jaszczołt.

Z kolei internista i pulmonolog dr Beata Brożek opowiedziała o współpracy kapelana z lekarzem w praktyce, odnosząc się w dużej mierze do doświadczeń z czasów pandemii koronawirusa.

– Tam, gdzie ludzie najbardziej cierpią bardzo potrzeba kapłana – podkreśliła. – Praktyka pokazuje, że obecność kapelana w szpitalu jest ważna nie tylko dla pacjentów, ale jest także wsparciem dla personelu medycznego – dodała.