Niemcy powiesili go na własnej stule

tg /IPN

publikacja 25.09.2022 19:17

W 78. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. Józefa Stanka SAC kard. Kazimierz Nycz poświęcił ławeczkę jego imienia ufundowaną przez Instytut Pamięci Narodowej.

Niemcy powiesili go na własnej stule 78. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Józefa Stanka. MN/BUWiM

Msza św. odprawiona 23 września w kościele Matki Bożej Częstochowskiej pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza zainaugurowała obchody 78. rocznicy śmierci ks. Józefa Stanka ps. „Rudy” –  kapelana Armii Krajowej, męczennika zamordowanego przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego.

- Nie możemy ustawać w głoszeniu prawdy o zbrodniach dokonanych w czasie wojny na narodzie polskim. Te zbrodnie były możliwe, bo odrzucono Boga w imię utopijnych totalitarnych ideologii. To dlatego wśród ofiar jest tak wielu polskich duchownych, księży, zakonników, sióstr zakonnych. Oni wszyscy, a wśród nich ksiądz Stanek, dawali swoim życiem i męczeńską śmiercią świadectwo wiary i miłości Ojczyzn - mówił w trakcie uroczystości Adam Siwek, szef Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN, które sfinansowało ławeczkę.

Reprezentant IPN podziękował również wszystkim zaangażowanym w proces powstania upamiętnienia w tak nieszablonowej formie.

- Ławeczka jest specyficznym wyrazem upamiętnienia, wyposażonym w nowoczesne urządzenie dźwiękowe, które Instytut Pamięci Narodowej przekazuje parafianom i mieszkańcom Warszawy, aby propagowało wiedzę o ks. Stanku i przyczyniało się do umacniania pamięci o nim - mówił.

Upamiętnienie w formie ławeczki multimedialnej, dedykowanej kapelanowi Zgrupowania „Kryska” AK oraz powstańcom warszawskim poświęcił kard. Kazimierz Nycz. Mechanizm wmontowany w ławkę odtwarza życiorys ks. Stanka i piosenki powstańcze.

Na zakończenie wydarzenia goście, w tym licznie zebrani parafianie odśpiewali „Boże, coś Polskę”.

Bł. ks. Józef Stanek w trakcie Powstania Warszawskiego dawał duchowe wsparcie walczącym i ludności cywilnej, opiekował się rannymi i chorymi w powstańczych szpitalach. Zatrzymany przez Niemców podczas negocjowania ewakuacji rannych i cywilów został następnie skatowany i 23 września powieszony na zapleczu magazynów „Społem” przy ul. Solec, w pobliżu dawnych posesji nr 53 i 55. Bity, popychany przez hitlerowskich siepaczy, jeszcze pod szubienicą błogosławił przechodzących żołnierzy i ludność cywilną. Hitlerowcy właśnie tędy pędzili ich do niewoli i obozów zagłady, aby im pokazać - jak mówili - „głównego bandytę powstania”.

W 1945 r. jego zwłoki zostały ekshumowane i pochowane w zbiorowej mogile przy ul. Solec w Warszawie. Obecnie spoczywa w kwaterze zgrupowania AK „Kryska”, znajdującym się na cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W 1999 r. ks. Józef Stanek został ogłoszony przez papieża Jana Pawła II błogosławionym.