Dobro się mnoży, kiedy się dzieli. Wigilijny płomień na dwóch milionach stołów

Tomasz Gołąb Tomasz Gołąb

publikacja 29.11.2022 14:23

Po raz 29. ruszyło Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Ekumeniczna akcja jest jednym z największych charytatywnych przedsięwzięć na świecie.

Dobro się mnoży, kiedy się dzieli. Wigilijny płomień na dwóch milionach stołów Od 2000 r. WDPD jest akcją ekumeniczną, która obecnie organizowana jest przez Caritas, Diakonię Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz Prawosławny Metropolitalny Ośrodek Miłosierdzia ELEOS. W akcję włączają się od 25 lat harcerze, którzy z pomocą wigilijnych świec przenoszą Betlejemskie Światło Pokoju z Groty Narodzenia w Ziemi Świętej. Tomasz Gołąb/ Foto Gość

Już nie tylko w Polsce, ale także we Francji, Wielkiej Brytanii, Australii czy Stanach Zjednoczonych zapłoną po raz 29. wigilijne świece przygotowane przez Caritas Polska wraz z prawosławnym Eleosem i ewangelicko-augsburską Diakonią. 29 listopada zainaugurowana została akcja Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Pozyskane dzięki niej środki będą przeznaczone na pomoc najmłodszym w Polsce i za granicą. Akcji towarzyszy hasło „Świeca, która tworzy polską Wigilię”.

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, zapoczątkowane w 1994 r. na zebraniu dyrektorów Caritas diecezjalnych w Rusinowicach, to jedna z najstarszych akcji Caritas. Połączone jest z rozprowadzaniem w czasie Adwentu Świecy Caritas, która stała się rozpoznawalnym symbolem polskiej Wigilii. Znakiem obecności Chrystusa oraz naszej solidarności z potrzebującymi. W tym roku Caritas przygotowała 2 mln świec, które zapłoną na świątecznych stołach.

— Wierzę, że mimo trudnej sytuacji, która dotyka nas wszystkich, również i w tym roku przygotujemy swoje serca na przyjęcie Chrystusa, a wraz z Nim także każdego, kto potrzebuje pomocy — mówi ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Od 2000 r. WDPD jest akcją ekumeniczną, która obecnie organizowana jest przez Caritas, Diakonię Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz Prawosławny Metropolitalny Ośrodek Miłosierdzia ELEOS.

- W jakim języku płaczą dzieci ukraińskie, polskie, czy afrykańskie? To jeden język bólu i cierpienia, zrozumiały dla każdego człowieka. Więc również wspieranie powinno być symbolem i dziełem jedności. Jesteśmy jak jedna dłoń: każdy palec jest inny, ale z żadnego nie warto rezygnować. Dopełniamy się, nasza efektywność jest większa, a jednocześnie pokazujemy światu, że potrafimy działać wspólnie, jesteśmy jednością. Może właśnie takie działanie podtrzymuje jeszcze świat? - zastanawia się ks. Doroteusz Sawicki, dyrektor ośrodka ELEOS

Od 1996 r. część środków z akcji przeznaczana jest także na pomoc dzieciom żyjącym w najuboższych regionach świata. Dzięki ofiarności Polaków w ubiegłych latach udało się m.in. odbudować szkołę w syryjskim mieście Aleppo, zniszczoną na skutek działań wojennych, i zorganizować dożywianie dzieci w dotkniętej kryzysem humanitarnym Wenezueli. W tym roku część funduszy z wcześniej prowadzonych akcji Caritas przekazała na wsparcie budowy przedszkola dla ok. 180 dzieci z rodzin zamieszkujących najbiedniejsze dzielnice Jaunde w Kamerunie. Budowę rozpoczęły polskie misjonarki, siostry pallotynki, które na co dzień posługują w Kamerunie, niosąc wsparcie najuboższym mieszkańcom tego kraju.

— Pozyskane podczas akcji fundusze umożliwią finansowanie działań dla najuboższych dzieci organizowane w parafiach oraz diecezjach. To m.in. zapewnienie dzieciom wakacyjnego wypoczynku, posiłków, a także zajęć edukacyjnych w świetlicach oraz wsparcie dzieci w rehabilitacji i leczeniu — mówi Małgorzata Jarosz-Jarszewska, wicedyrektor Caritas Polska.

Letni wypoczynek dla dzieci pochodzących m.in. z rodzin zastępczych, niepełnych i ubogich to jedna z najważniejszych inicjatyw, realizowanych m.in. dzięki środkom pozyskanym w ramach akcji Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom (WDPD). W tym roku taki wypoczynek zorganizowało w miejscach atrakcyjnych turystycznie blisko 40 Caritas diecezjalnych. Skorzystało z niego blisko 15 tys. dzieci, w tym 2 tys. dzieci z Ukrainy. Środki z akcji wspierają również program stypendialny Skrzydła. W związku z kryzysem związanym z wojną za naszą wschodnią granicą do programu zostały włączone również dzieci ukraińskie uczące się w polskich szkołach. W tym roku, w ramach Skrzydeł, Caritas przekazała najuboższym dzieciom polskim i ukraińskim 590 stypendiów. Ponadto 310 szczególnie uzdolnionych dzieci otrzymało stypendia w ramach programu Skrzydła – Dwa Talenty, który wspiera rozwój ich pasji.

W ubiegłym roku w archidiecezji warszawskiej, dzięki akcji Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, diecezjalna Caritas zebrała 445 tys. zł. Dzięki tym środkom możliwe jest prowadzenie m.in. świetlic socjoterapeutycznych dla 275 dzieci, pomoc w zakupie podręczników i przyborów szkolnych oraz zapewnianie innych indywidualnych potrzeb uczniów, a także ufundowanie stypendiów w programie „Skrzydła” dla 50 dzieci. W tym roku do parafii w archidiecezji warszawskiej trafiło 40 tys. świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.

Część środków pozyskanych z tegorocznej akcji WDPD (10 gr od każdej Świecy Caritas) również zostanie przeznaczona na wsparcie dzieł misyjnych, których adresatami są dzieci – głównie dożywiania m.in. na terenach dotkniętych suszą i objętych działaniami wojennymi. Ze wsparcia skorzysta ok. pół tysiąca najmłodszych z krajów globalnego południa.

Związek Harcerstwa Polskiego dołączył do akcji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom 1997 r., w ramach corocznej akcji przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju. Płomienie, zapalone od wiecznego ognia płonącego w Grocie Narodzenia Pańskiego, niesione są przez skautów z różnych krajów jako symbol jedności, braterstwa i pokoju. W tym roku przekazanie płomienia naszym harcerzom odbędzie się 11 grudnia w Popradzie. Jeszcze tego samego dnia skauci podarują Betlejemskie Światło Pokoju swoim kolegom na granicy z Ukrainą. 

- Dzięki skautom światło w postaci zapalonych Świec Caritas trafi do naszych parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dając ludziom ciepło i rozpalając w sercach nadzieję. Nadzieję, że przyjdzie kiedyś czas bez głodu i wojen - podkreśla Martyna Kowacka, naczelniczka Związku Harcerstwa Polskiego.

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom można wesprzeć odbierając Świecę Caritas w parafii lub placówce Caritas, wysyłając SMS o treści WIGILIA pod numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT) lub dokonując płatności online na stronie caritas.pl/swieca.

- Niech zapalona w wigilię świeca trwa dłużej niż Wigilia, może nawet 365 dni. Każdego dnia można uczynić dla innych coś dobrego - apeluje ks. Doroteusz Sawicki.

- Dobro to jedyna rzecz, która się mnoży, gdy się nią dzieli - dodaje Wanda Falk, dyrektor generalna Diakonii Polskiej.