Z różami i w spódnicach

Agnieszka Kurek-Zajączkowska

publikacja 04.03.2023 15:22

Od prawie roku w pierwsze soboty miesiąca kobiety spotykają się pod figurą Matki Bożej Pasawskiej na Różańcu wynagradzającym.

Z różami i w spódnicach W procesji śpiewane są pieśni na cześć Maryi i odmawiana jest litania do św. Tereski z Lisieux. Agnieszka Kurek-Zajączkowska

Spotkania rozpoczynają się w kościele Świętego Krzyża adoracją Najświętszego Sakramentu i Eucharystią wynagradzającą za grzechy przeciwko Niepokalanemu Sercu Maryi. Następnie kobiety idą w stronę Starówki. Niosą obraz Matki Bożej Łaskawej oraz relikwie i obraz Małej Tereski. - Odczuwam ogromną potrzebę szerzenia kultu Maryi. Wychodząc na ulice z procesją chcę wzbudzić zainteresowanie przechodniów. Chcę, by się zastanowili dlaczego publicznie odmawiam Różaniec. Wiele osób nie wie o nabożeństwie pierwszych sobót miesiąca, a jest to ratunek dla świata – mówi Monika Król z Kobiecego Różańca.

 

W modlitwie od października 2022 r. uczestniczą siostry terezjanki z Podkowy Leśnej. - Święta Tereska była rozmiłowana w Matce Bożej. Teraz trwa Rok św. Teresy. Kobiecym Różańcem opiekują się karmelici, z którymi współpracujemy. Zostałyśmy zaproszone do modlitwy i tak od października przywozimy na Krakowskie Przedmieście św. Tereskę – uśmiecha się s. Hiacynta Augustynowicz ze Zgromadzenia Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

W modlitwie uczestniczyły kobiety także z innych miast, np. z Lublina. Na jej zakończenie można było oddać cześć relikwiom Małej Tereski od Dzieciątka Jezus, a niesione kwiaty zostały podarowane Maryi. - Różaniec jest dla mnie ważny. Pierwsze soboty miesiąca chcę ofiarować Matce Bożej. To moja Mama, która prowadzi mnie do Jezusa. Noszę różaniec na ręku. Modlitwa różańcowa ma ogromną moc. Mi uratowała życie. Mając myśli samobójcze prosiłam Maryję na Różańcu, by mnie ocaliła, a zrobię dla niej wszystko. I tak się stało. Te myśli nigdy nie powróciły. Jeśli mogę uczestniczyć w Kobiecym Różańcu to jest to dla mnie wielka radość i zaszczyt. A ostatnio stała się mi bliska także św. Tereska od Dzieciątka Jezus – przyznaje Agnieszka Mazewska z parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Legionowie.

Do procesji zazwyczaj dołączają się osoby idące ulicą oraz te, które uczestniczyły w Mszy św. w kościele Świętego Krzyża. - Przyszłam pierwszy raz. Marzyłam o tym, ale ciągle coś stawało mi na drodze. Czytałam wiele opisów cudów za wstawiennictwem Matki Bożej Łaskawej – mówi Agnieszka Krysik z parafii Matki Bożej Pięknej Miłości na Tarchominie.

Modlitwa odbywa się w pierwsze soboty miesiąca o godz. 11. Dokładnie w południe jest Eucharystia, a  zaraz po niej wyjście pod figurę Matki Bożej Pasawskiej. Informacje o kolejnych spotkaniach modlitewnych publikowane są na FB Kobiecego Różańca Warszawa https://www.facebook.com/people/Kobiecy-R%C3%B3%C5%BCaniec-Warszawa/100080678990595/.

Kobiecy Różaniec jest żeńską chorągwią Żołnierzy Chrystusa. Powstał w maju 2022 r. Mężczyźni pomagają kobietą nosząc głośniki i zapewniając bezpieczeństwo.