Dobre relacje

Agnieszka Kurek-Zajączkowska

publikacja 26.05.2023 17:24

Duszpasterstwo Akademickie św. Anny w tym roku świętuje swój jubileusz. W sobotę i niedzielę kulminacja obchodów 95-lecia: nieszpory z kard. Kazimierzem Nyczem 27 maja o godz. 19.30, nocne czuwanie modlitewne oraz Msza św. o godz. 15 w Zesłanie Ducha Świętego.

Dobre relacje Duszpasterstwo to także doskonała okazja do wspólnych wycieczek, wyjść do kina, wolontariatu czy pomagania innym. Monika Wójcik /Materiały prasowe DA św. Anny

Problemy i zmagania młodych są od lat podobne. A my cały czas głosimy tę samą Ewangelię. Dajemy przestrzeń, by nawiązywać głębsze relacje z osobami wyznającymi te same wartości, dojrzeć do życiowych decyzji i w konsekwencji żyć swoim powołaniem, być szczęśliwym. Zachęcamy do pracy nad sobą tak, aby przepracować coś i nie ciągnąć bagażu przez całe życie. Pomagamy odkrywać tożsamość chrześcijańską. Modlimy się wspólnie, ale też spędzamy czas na aktywnościach, które są atrakcyjne dla młodzieży - mówi ks. Mateusz Gawarski, rektor kościoła św. Anny.

W duszpasterstwie działa ok. 20 wspólnot. Najkrótszą, bo tylko 3 miesięczną historią, może pochwalić się Eucharystyczny Ruch Młodych należący do Papieskiej Światowej Sieci Modlitwy. Najdłużej działają Akademicka Wspólnota Rodzin i Warszawski Chór Międzyuczelniany. Należą do nich studenci z całej Polski.

- Kiedy byłem w liceum, mało poważnie traktowałem wiarę. Na studiach zacząłem rozglądać się za wspólnotą. Nawet nie śmiałem myśleć, że znajdę wspólnotę artystyczną. Wszedłem na stronę internetową św. Anny i z zaskoczeniem odkryłem, że jest tu grupa osób, która zajmuje się sztuką, ale nie odrzuca Boga. Duszpasterstwo wypełniło we mnie lukę, która powstała w liceum. Właściwie cały czas ją zalepia. Teraz czuję się dojrzalszy w wierze. Kiedy dołączyłem do wspólnoty, zrobiłem to dla siebie. Teraz dostrzegam, że bardziej spełniam się, gdy daję siebie innym. Na spotkania przychodzimy zazwyczaj raz w tygodniu. Ostatnio rozmawialiśmy o św. Janie Pawle II. Skończyliśmy cykl nauk o kerygmacie. Rozważamy poezję katolicką. Łączymy spędzanie ze sobą czasu z tematami, które nas angażują. W naszym gronie jest spora grupka muzyków z Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina. Nie mamy utrwalonej formuły spotkań. Jeśli narasta jakaś potrzeba, to reagujemy na bieżąco. Jako osoby kreatywne spotykamy się i coś wymyślamy. Pomagaliśmy przy instalacji grobu Pańskiego na Wielkanoc i stajenki betlejemskiej na Boże Narodzenie - mówi Krzysztof Mądry, student ASP, który od 2 lat należy do wspólnoty "Pokora".

Dobre relacje   Duszpasterstwo to też okazja do spotkania wartościowych ludzi. Monika Wójcik /Materiały prasowe DA św. Anny

Główną inicjatywą duszpasterstwa św. Anny jest Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna. W tym roku odbędzie się po raz 43. i przyświecać jej będzie hasło: "Pan mój i Bóg mój". Organizatorzy spodziewają się, że weźmie w niej udział 2,5-3 tys. osób.

Kościół przy Krakowskim Przedmieściu 68 miał i ma szerokie grono sympatyków spoza duszpasterstwa akademickiego. - Nie należeliśmy z żoną do żadnej wspólnoty w św. Annie, ale gdy byliśmy trochę młodsi, chętnie przyjeżdżaliśmy na Mszę św. o godz. 15, którą odprawiał ks. Piotr Pawlukiewicz. Uczestniczyliśmy w rekolekcjach dla studentów, a były, i pewnie są, na bardzo wysokim poziomie. Byliśmy na Światowych Dniach Młodzieży w Kolonii z ks. Andrzejem Krynickim w 2005 roku. Bardzo lubimy kościół św. Anny, choć ostatnio najczęściej modlimy się w naszej parafii. Ale moi rodzice dość często przyjeżdżają tu z Międzylesia na koronkę - mówi Jakub Paprotny, archiwista.

Duszpasterstwo Akademickie św. Anny w Warszawie jest pierwszym ośrodkiem duszpasterskim dla studentów w Warszawie, a drugim w Polsce. Powstało 4 stycznia 1928 r. na mocy decyzji abp. Aleksandra Kakowskiego. W liście pasterskim do młodzieży ówczesny metropolita warszawski pisał wtedy tak: "W trosce o dusze młodzieży akademickiej, jedną z najszacowniejszych i najpiękniejszych świątyń stolicy - kościół św. Anny na Krakowskim Przedmieściu, w pobliżu Uniwersytetu - przeznaczyłem na kościół akademicki i jednocześnie powołałem do życia duszpasterstwo akademickie. Pierwszym duszpasterzem mianowałem świetlanej pamięci ks. Edwarda Szwejnica, któremu zleciłem zorganizowanie przy tym kościele ogniska akademickiego".

Duchowym przygotowaniem do jubileuszu były nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca odprawiane od stycznia do maja oraz nowenna przed Pięćdziesiątnicą. Kulminacją obchodów będą nieszpory z kard. Nyczem 27 maja o godz. 19.30 oraz nocne czuwanie modlitewne, a także Msza św. o godz. 15 w Zesłanie Ducha Świętego 28 maja. Całość zwieńczy piknik w ogrodzie.