Relikwie bł. Stefana Wyszyńskiego na Rakowcu

Tomasz Gołąb Tomasz Gołąb

publikacja 08.04.2024 23:09

Kard. Kazimierz Nycz podczas odpustu parafialnego w uroczystość Zwiastowania Pańskiego wprowadził do świątyni na Ochocie relikwie Prymasa Tysiąclecia. Odznaczył też wyróżniających się parafian.

Relikwie bł. Stefana Wyszyńskiego na Rakowcu Po uroczystości proboszcz zaprosił wszystkich na... pączki. Tomasz Gołąb /Foto Gość

Msza św. w parafii Zwiastowania Pańskiego na Rakowcu rozpoczęła się od wprowadzenia relikwii bł. Stefana Wyszyńskiego. W ten sposób wspólnota parafialna zainicjowała budowę ołtarza błogosławionego Prymasa Tysiąclecia, w którym również znajdą się obrazy bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz bł. Hanny Chrzanowskiej, której relikwie parafia już posiada. Ze względu na bliskość Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz szpitali teren parafii jest zamieszkany przez spore grono ludzi związanych ze służbą zdrowia.

- Jesteśmy wdzięczni za dar wspólnoty parafialnej. Chcemy być parafią żywą, otwartą, gotową służyć. Pragniemy też modlić się za przyczyną bł. Stefana Wyszyńskiego, jak modlimy się już i pamiętamy o św. Janie Pawle II - mówił proboszcz parafii, ks. Bartosz Szoplik, dziękując za obecność metropolity warszawskiego podczas parafialnego odpustu.

Kard. Kazimierz Nycz podkreślił, że na Miodowej pamięta się o Gorlickiej, bo w ciągu 17 lat skierowano tu aż trzech proboszczów, w tym pierwszego kapelana kardynała oraz ceremoniarza diecezjalnego, czyli obecnego proboszcza.

Podczas uroczystości ponad 80 osób złożyło przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

- Modląc się o szacunek dla życia nienarodzonego, wpatrujmy się w to, co wydarzyło się w scenie zwiastowania i życiu Maryi. Dziś nauka potwierdza w sposób oczywisty, że to, co poczęło się pod sercem Maryi, było życiem Chrystusa. Dlatego jesteśmy zobowiązani bronić ludzkiego życia od poczęcia. Czasem przykro, że po dwudziestu wiekach chrześcijaństwa trzeba ciągle to przypominać. Dziś bowiem człowiek sam chce decydować o życiu innych, wydzierając prawo Bogu.

Kardynał podkreślał, że gdy Maryja podjęła dialog z aniołem Gabrielem, nie chciała dyskutować z wolą Bożą, ale chciała ją lepiej poznać, by swoje fiat wypowiedzieć w sposób jeszcze bardziej świadomy.

- Trzeba postawić sobie pytanie: jak wygląda moje fiat, moje "niech mi się stanie według słowa Twego" - zachęcał.

Mówiąc o posłuszeństwie woli Bożej w życiu chrześcijańskim, podkreślił, że łatwo jest godzić się z nią, gdy wszystko się układa. Trudniej przyjąć ją, gdy "jest trudna, niezrozumiała, gdy przychodzi cierpienie czy choroba".

- Wtedy trzeba przychodzić do Pana Boga nie siedem, ale siedemdziesiąt siedem razy, by zmienić siebie tak, aby umieć powiedzieć: "bądź wola Twoja". W takiej sytuacji był św. Maksymilian Kolbe, który nie stawiał pytań Panu Bogu, ale w postawie radykalnej świętości oddał swoje życie za bliźniego. Nie wszyscy jesteśmy do tego powołani, ale wszyscy jesteśmy powołani, by na własnej drodze świętości osiągnąć zbawienie - mówił, przestrzegając, by nie przychodzić do Pana Boga z gotowym projektem, dla którego szuka się jedynie potwierdzenia, jakby podpisu Pana Boga.

Nawiązując do wprowadzenia relikwii bł. Stefana Wyszyńskiego apelował też, by zapatrzeć się w maryjność Prymasa Tysiąclecia, w jego miłość do Kościoła i ojczyzny.

- Jestem głęboko przekonany, że wprowadzając jego relikwie, zobowiązujemy się na tej drodze potrójnej miłości błogosławionego odnaleźć w jego życiu, życiorysie świętości jakiś element do naśladowania w naszych czasach, 40 lat później - powiedział.

Na koniec Eucharystii kard. Kazimierz Nycz odznaczył zasłużonych parafian medalem "Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej". Ich sylwetki przedstawił proboszcz ks. Bartosz Szoplik.

Odznaczenia otrzymali:

1. Krystyna Polak, emerytowana nauczycielka nauczania początkowego i katechetka w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 280 im. Tytusa Chałubińskiego, ceniona i szanowana przez uczniów i ich rodziców. Udzielała się jako wolontariuszka, a teraz pomaga jako koordynator wolontariatu w Hospicjum Caritas Archidiecezji Warszawskiej na Krakowskim Przedmieściu. Prowadziła również integracyjny kurs języka polskiego dla kobiet z pierwszej fali uchodźców z Ukrainy po wybuchu wojny w 2022 r.

2. Aldona Bugajczyk oraz pośmiertnie jej mąż Bogdan, którzy przeżyli w małżeństwie prawie 56 lat, doczekali się pięciorga dzieci i gromadki wnucząt. Zmarły w 2023 r. Bogdan Bugajczyk przez wiele lat odpowiadał za sprawy kościoła dolnego i był nieocenionym ekspertem od spraw technicznych w kościele i domu parafialnym, żywym archiwum wspólnoty parafialnej na Rakowcu. Jego żona Aldona wspierała go w tych pracach, pomagając w utrzymaniu estetyki kościoła. Owdowiawszy, nadal wspiera kapłanów, dbając o czystość szat liturgicznych.

3. Teresa Pietrasiewicz od prawie 20 lat jest odpowiedzialną za działalność parafialnego zespołu Caritas. Sumiennie i z zaangażowaniem oddana ubogim, troszczy się o przygotowanie i wydawanie paczek z okazji świąt i przez cały rok. Przez prawie 10 lat pracowała w kuchni na plebanii, służąc gorliwie kapłanom. Odpowiedzialna za koło Żywego Różańca, Apostolat Modlitwy za Kapłanów „Margaretka” i dzieło Obrony Życia. Od kilku lat zasiada w Radzie Zrzeszeń Katolickich Archidiecezji Warszawskiej.

4. Teresa Poniatowska od lat zaangażowana w parafialnym zespole Caritas. Niezwykle oddana, dyspozycyjna, nieszczędząca swojego czasu. Gotowa nieść pomoc w każdej potrzebie. Opiekuje się od lat kapliczką Matki Bożej, dba o jej otoczenie i kwiaty.

5. Emilia Domagała, która od początku istnienia parafii najpierw w „Kręgu ludzi dobrej woli”, a potem w parafialnym zespole Caritas, z pokorą i skromnością pełni posługę wobec ubogich. Zawsze dyspozycyjna, nieszukająca poklasku, jest ogromnym wsparciem dla duszpasterzy i świeckich.

6. Marianna Roszyk, wieloletnia wychowawczyni najmłodszych mieszkańców osiedla w Przedszkolu przy ul. Gorlickiej. Zaangażowana przez lata w animacje śpiewu liturgicznego na Mszach św. w dni powszednie. Z oddaniem przez lata jako wolontariusz dbała o porządek na terenie przykościelnym. Opiekunka zieleni i kwiatów wokół kościoła. Zawsze życzliwa wszystkim i gotowa służyć radą i pomocą.