Nowy Numer 37/2019 Archiwum
 • Ajja
  11.02.2017 13:34
  Przecież Kościół oficjalnie zabrania organizowania pielgrzymek do Medjugorja. Może by tak lepiej wreszcie zacząć ten zakaz egzekwować? Wiele parafii organizuje takie wyjazdy i nie unika nazywania ich "pielgrzymkami", mimo że Medjugorje nie jest sanktuarium. Lepiej zachęcać wiernych do odwiedzania uznanych przez Kościół miejsc objawień, jak niezbyt znany Gietrzwałd.
  doceń 18
  • Gość
   11.02.2017 14:58
   Absutnie Kościół nie zabrania pielgrzymowania do medugorje . Twoje słowa są nie prawdziwe . Można pielgrzymowac do medugorje . Tu jest oficjalne stanowiskohttps://wobroniewiaryitradycji.wordpress.com/2017/01/30/oficjalne-wytyczne-stolicy-apostolskiej-sprawie-medziugorja/
   • Ajja
    11.02.2017 17:35
    „Na podstawie badań dotychczas przeprowadzonych, nie da się stwierdzić że mamy do czynienia z objawieniami o charakterze nadprzyrodzonym.” - naprawdę uważacie, że Kościół zachęca by organizować "pielgrzymki" do miejsca gdzie rzekomo coś się ukazuje, ale nie wiadomo co i czy na pewno?
    doceń 8
    0
  • Gość
   11.02.2017 14:59
   Nie wprowadzaj w błąd ludzi . Zapoznaj się z oficjalną wersja koscola na ten temat
   • Gość
    11.02.2017 20:47
    Ajja ma racje.Kaplanom nie wolno tam organizowac pielgrzymek a organizuja parafialne i diecezjalne pielgrzymki.To jest skandal aby kaplani ignorowali pierwsze najwazniejsze przykazanie Dekalogu tylko dlatego,ze jest tam sensacja.Tym samym zaprzeczaja swojej posludze i prowadza Kosciol na manowce.Medziugorie to przeciez katolickie woodo.Dlaczego nie ciagnie ich do Fatimy?Za to do Medziugoria i polityki to tak ich ciagnie jak muchy do lepa.Sutanna wcale nie daje automatycznie madrosci a jedynie atorytet,ktory maja obowiazek ksieza w dobrym celu spozytkowac a nie diablu sluzyc.
    doceń 10
    0
  • Bartosik
   11.02.2017 21:52
   Moim zdaniem będzie tak - Hoser sporządzi stosowny raport do Watykanu, a ten na jego podstawie ustali zasady kultu maryjnego w Medjugorie (oczywiście bez wzmianek o objawieniach). Tak na szczeblu diecezji uczyniono w Montichiari (tam gdzie ponoć Maryja objawiła "Godzinę Łaski" - nota bene też nieuznane objawienia, ale większość ma to oczywiście w nosie). I to by było całkiem sensowne - żeby nie wylewać dziecka z kąpielą.
   doceń 1
 • Gość
  11.02.2017 15:04
  „W międzyczasie zezwala się wiernym na prywatne pielgrzymki pod przewodnictwem duszpasterzy”. Prywatne pielgrzymki to takie, które organizowane są przez wiernych lub przez świeckie agencje, przy czym podkreśla się, że dobrze, aby kierowali nimi kapłani. Ten ostatni punkt jest bardzo ważny, zwłaszcza ze względu na posługę spowiedniczą.
  • Gość
   11.02.2017 23:11
   Te pielgrzymki są tak prywatne, że plakaty wiszą na drzwiach kościoła i program czyta się w ogłoszeniach parafialnych. No fakt, państwowe nie są, zatem są prywatne.
   doceń 14
 • katolik
  11.02.2017 15:19
  W Medjugorie objawia się Szatan a nie Matka Boża, ale posoborowi kapłani nie potrafią odróżniać Boga od diabła."I nic dziwnego. Sam bowiem szatan podaje się za anioła światłości." 2Kor 11: 14. Dlatego "Cała ziemia w podziwie spogląda na bestię" (Apok. 13, 3)
  doceń 14
  • Gość
   11.02.2017 21:02
   to nie jest kwestia tego czy sie jest posoborowym czy nie.Kwestia jest to czy sie chce zapoznac dokladnie z problem czy leci sie tam bo jest sensacja.Przeciez kazdy chrzescjanin Dekalog zna.Jednak wyglada na to,ze ogromna wiekszosc go nie rozumie.Lacznie z hierarchia koscielna.Ja wogole odnosze wrazenie,ze pasterze polityka sie zajmuja a nie wiara.
   doceń 7
  • Bartosik
   11.02.2017 21:56
   Żeby to tylko "posoborowi"... Znam jednego gościa, który uznaje Mszał Pawła VI za heretycki, a jednak Medjugorie uznaje (i beszta na Facebooku tych, którzy tych "wizji" nie uznają, wyzywając ich od "modernistów" i "protestantów", którzy "odmawiają czci Matce Bożej")...
   doceń 8
  • Alina
   11.02.2017 22:11
   https://wobroniewiaryitradycji.wordpress.com/2017/01/30/oficjalne-wytyczne-stolicy-apostolskiej-sprawie-medziugorja/
   doceń 2
  • Alina
   11.02.2017 22:13
   W związku z niewłaściwym traktowaniem stanowiska Kościoła i rozsiewaniem fałszywych informacji, umieszczamy poniżej oficjalne wytyczne Stolicy Apostolskiej, zaczerpnięte ze strony internetowej: http://www.radiomaria.it

   16425920_1862482897300206_3267141218508479170_n

   Drodzy przyjaciele, w 2008 r. sławną hercegowińską parafię nawiedziły 2 miliony pielgrzymów ze wszystkich stron świata, z czego 600 tys. stanowili Włosi, a około 35 tys. kapłani. Ze względów duszpasterskich ważne jest, aby pielgrzymi poznali wytyczne Stolicy Apostolskiej odnośnie do mających tam miejsce wydarzeń.
   Ewentualne odmienne stanowiska należy traktować wyłącznie jako prywatną opinię. Stanowisko Stolicy Apostolskiej, jasno wyrażone w wielu dokumentach streścił kard. Tarcisio Bertone, Sekretarz Stanu, w książce „Ostatnia widząca z Fatimy” (Rai-Rizzoli, s. 103-107). Ojciec Święty Benedykt XVI opatrzył książkę przedmową. Oto co stwierdza w tej kwestii kard. Bertone:

   1. „Oświadczenia biskupa Mostaru odzwierciedlają prywatną opinię i nie stanowią ostatecznego, oficjalnego sądu Kościoła”. Oświadczenie to wytrąca broń z ręki tym wszystkim, którzy posługują się słowami biskupa Mostaru, aby „w imieniu Kościoła” atakować Medziugorje.

   2. „W mocy pozostaje oświadczenie biskupów byłej Jugosławii, wydane w Zadarze 10 kwietnia 1991 r., które pozostawia wolną drogę przyszłym badaniom. Weryfikacja zatem będzie trwała nadal.”
   W swoim czasie Stolica Apostolska sama nie przyjęła oceny komisji nominowanej przez biskupa i zdecydowała o powierzeniu tego przypadku całej Konferencji Biskupów byłej Jugosławii. Ta ostatnia pozostawiła wolną drogę przyszłym badaniom, jako że objawienia nie dobiegły jeszcze końca. Nie jest więc prawdą, że Konferencja Biskupów byłej Jugosławii wydała negatywny osąd o wydarzeniach.

   3. „W międzyczasie zezwala się wiernym na prywatne pielgrzymki pod przewodnictwem duszpasterzy”. Prywatne pielgrzymki to takie, które organizowane są przez wiernych lub przez świeckie agencje, przy czym podkreśla się, że dobrze, aby kierowali nimi kapłani. Ten ostatni punkt jest bardzo ważny, zwłaszcza ze względu na posługę spowiedniczą.

   4. „Na koniec, wszyscy katoliccy pielgrzymi mogą odwiedzać Medziugorje, miejsce kultu Maryjnego, gdzie możliwe jest praktykowanie wszystkich form pobożności”. Potwierdza to całkowitą swobodę pielgrzymów do odwiedzania Medziugorja, które Kościół uznał za „miejsce kultu Maryjnego”, gdzie można uczestniczyć we Mszy św., przystąpić do spowiedzi, odprawić Drogę Krzyżową, Adorację Najświętszego Sakramentu itd.

   Takie jest, drodzy przyjaciele, oficjalne stanowisko Stolicy Apostolskiej odnośnie do Medziugorja oraz wytyczne, przedstawione przez kard. Bertone, Sekretarza Stanu, zaaprobowane przez Ojca Świętego. Wyrażając swą wdzięczność wspominamy o nich w modlitwach do Królowej Pokoju, w nadziei, że ich zalecenia wszędzie spotkają się z posłuszeństwem i pokorą.
   o. Livio Fanzaga
   • Gość
    12.02.2017 08:47
    Tylko ten drobny szczegół, że biskup Mostaru jako biskup miejsca ma tam jurysdykcję a nie urzędnik watykanski .o.Livio.
    doceń 8
    0
   • Gość
    12.02.2017 08:55
    Alina jest jednak problem.Albo wierzysz Bogu albo jakiejs czesci kosciola zafascynowanej sensacjami.Ja zakladam,ze Bog mowi prawde a to dlatego,ze bez tego zalozenia Biblie moge wrzucic do kosza.Jesli wiec Bog mowi prawde to Gospa medziugorska klamie.Tym samym nie ma ona nic wspolnego z Bogiem.Ci co tam pielgrzymuja reklamuja wiec diabla nie Boga.Gdyby im rzeczywiscie zalezalo na Bogu byliby w Fatimie,Lourdes czy Gietrzwaldzie
    doceń 8
    0
   • Ajja
    12.02.2017 15:21
    Gospa głosi, że wszystkie religie są równe. Były tez inne kwiatki, które są dowodem na to, żeby te rzekome objawienia traktować z nieufnością. Czy Matka Boża głosiłaby herezje?
    doceń 9
    0
   • Gość
    12.02.2017 16:02
    Ajja jesli Gospa oglosila,ze wszystkie religie sa rowne to cale nauczanie kosciola nie ma sensu.Jezus po darmo umarl na krzyzu(na dodatek wg. Gospy Jezus to ktos wierzacy a nie Bog), po nic chrzest po nic sakramenty po nic posluga kaplanska,po nic misje a poganstwo czyli rowniez skladanie ofiar z ludzi mile jest Bogu.Jak to sie ma do tego co Bog mowil na Synaju? Argument zwolennikow Medjugorie,ze zam sa dobre owoce bo ludzie sie modla jest nietrafiony bo np. muzulmanie modla sie o wiele wiecej niz katolicy a i poganie rowniez.
    doceń 1
    0
   • JAWA25
    21.05.2017 19:27
    "Gospa głosi, że wszystkie religie są równe" wiadomo z czego to cytat?
    doceń 2
    0
 • Gość
  11.02.2017 19:49
  A co ze zdrowiem księdza arcybiskupa?
  doceń 2
 • sp
  12.02.2017 08:26
  Dz 5: "33 Gdy to usłyszeli, wpadli w gniew i chcieli ich zabić. 34 Lecz pewien faryzeusz, imieniem Gamaliel, uczony w Prawie i poważany przez cały lud, kazał na chwilę usunąć Apostołów i zabrał głos w Radzie: 35 «Mężowie izraelscy - przemówił do nich - zastanówcie się dobrze, co macie uczynić z tymi ludźmi. 36 Bo niedawno temu wystąpił Teodas, podając się za kogoś niezwykłego. Przyłączyło się do niego około czterystu ludzi, został on zabity, a wszyscy jego zwolennicy zostali rozproszeni i ślad po nich zaginął. 37 Potem podczas spisu ludności wystąpił Judasz Galilejczyk i pociągnął lud za sobą. Zginął sam i wszyscy jego zwolennicy zostali rozproszeni. 38 Więc i teraz wam mówię: Odstąpcie od tych ludzi i puśćcie ich! Jeżeli bowiem od ludzi pochodzi ta myśl czy sprawa, rozpadnie się, 39 a jeżeli rzeczywiście od Boga pochodzi, nie potraficie ich zniszczyć i może się czasem okazać, że walczycie z Bogiem». Usłuchali go."
  doceń 3
 • Voce Ratio
  12.02.2017 18:25
  Niektórzy spekulują, że negatywna opinia Watykanu, dokładniej komisji kardynała Ruiniego, o Medjugorie jest od dawna gotowa, ale jej publikację wstrzymało ustąpienie papieża Benedykta. Głównym argumentem przeciwko "objawieniom" jest ich ilość, szacuje się nawet nie tysiące, ale dziesiątki tysięcy orędzi. Dlatego Franciszek kiedyś powiedział, że Matka Boska to nie listonosz, który przynosi coraz nowe wiadomości.

  Prawdopodobnie rozwiązanie będzie takie, że Watykan spróbuje skanalizować ten ruch, zanim wyda negatywne oświadczenie.

  Do tej pory i tak obowiązuje negatywne oświadczenie biskupa miejsca i negatywne stanowisko episkopatu jeszcze dawnej Jugosławii. Warto zapoznać się z listem biskupa miejsca na ten temat, a niestety zwolennicy Medjugorje go nie znają i nie próbują poznać. Dotyczy on min. skandali osób zaangażowanych w opiekę nad "wizjonerami" i promocję "objaień": https://gloria.tv/article/6dvccpjPnZf743dqk6tt4NAoN

  O skandalicznym życiu Ivica Vego jest mowa w liście biskupa miejsca. Tomislav Vlasic, którego krotko wspomina biskup miejsca, a o którego skandalicznym życiu nie ma mowy w jego liście, doczekał się wpisu w Wikipedii: https://en.wikipedia.org/wiki/Tomislav_Vla%C5%A1i%C4%87

  W sieci jest filmik pokazujący Vickę, jak w czasie rzekomego "objawienia", kiedy to "widzący", mieli rzekomo nie reagować na bodźce zewnętrzne. Filmik pokazuje, że to nie prawda, że Vicka wyraźnie reaguje: https://www.youtube.com/watch?v=xXVERL0aOwA Nawet nie sama jej reakcja jest najwoększym dowodem przeciw, ale jej tłumaczenie, że niby chciała złapać Dzieciątko Jezus, które "Matka Boska" o mało z wrażenia nie upuściła.


  Także w tej sprawie trzeba wielkiej rozwagi, a o nią raczej trudno wśród zagorzałych zwolenników.
  • Gość
   13.02.2017 13:35
   Mam dwie uwagi do Autora tego wpisu. Mówienie o Ojcu Świętym Franciszku per "Franciszek", to mówiąc delikatnie, niestosowne. Po drugie Matka Boże nie przynosi ciągle nowych orędzi, bo wszystkie właściwie sprowadzają się do prośby o modlitwę sercem do swego Syna, Jezusa Chrystusa. A tak na marginesie, przywoływanie stanowisko episkopatu jeszcze dawnej Jugosławii chyba mija się z celem skoro czasy już się zmieniły.
   • Gość
    13.02.2017 15:52
    Jeśli te wszystkie wiadomości są podobne, to po co kolejne? W uznanych objawieniach wiadomości albo nie było wcale, albo było bardzo niewiele. Za to stanowiły i stanowią podstawę do rozważań i działań dosłownie przez stulecia - weźmy choćby Lourdes albo Fatimę, albo też Guadelupe. To jest bardzo poważny problem teologiczny i nie miejsce tutaj na omawianie go. Poza tym, jaka by nie była data orzeczenia konferencji byłej Jugosławii i biskupa miejsca, są ważne, zresztą jak i w wyżej wymienionych przypadkach: G, L, F.
    doceń 7
    0
   • Gość inny
    13.02.2017 21:43
    Akurat sam Franciszek prosił aby nazywać go Franciszkiem, tak więc żadna to niestosowność.
    doceń 8
    0
 • trydentina
  12.02.2017 18:56
  Nie rozumiem po co tam jeździć, skoro można jechać tam gdzie są ZATWIERDZONE I UZNANE przez Kościół objawienia : Lourdes,Fatima,La Salette, Laus,Gietrzwałd czy Paray-le-Monial ?!
  doceń 14
  • Gość
   12.02.2017 19:43
   to pycha.A nuz Gospa do mnie zagada? Ale by bylo wyroznienie co?W Fatimie,Lourdes ,Gietrzwaldzie napewno nie ale w Medjugorie moze sie zadrzyc no nie skoro tam juz jest?Fajnie to Loyola tlumaczy.
   doceń 5
  • sp
   12.02.2017 21:32
   Czy zostałyby zatwierdzone, gdyby nikogo tam nie było? Motywacje natomiast są różne, także dzisiaj w Fatimie i Lourdes.
   doceń 0
  • Gość
   13.02.2017 13:24
   Matka Boża nie potrzebuje zatwierdzonych objawień, żeby wypraszać u swego Syna łaski dla ludzi. Co szkodzi pojechać tam i zobaczyć miejsce, gdzie Niebo styka się z ziemią. Trydentina, jedź tam, a poczujesz o czym piszę :)
   • Gość
    13.02.2017 18:10
    jesli na Synaju "niebo stykalo sie z ziemia" a w Medjugorie Gospa mowi,ze Bog na Synaju Mojesza oklamal to chyba nalezy wybrac?Jak myslisz?Albo Bog albo Gospa?Wiesz juz dlaczego nigdy nie pojade do Medjugorie?Bo wybralem Boga i Gospa mnie nie intersuje.Nawet gdyby z nieba sama Matka Boza przyszla do mnie i powiedziala,ze jest Gospa nie uwierzylbym jej bo na czyms fundament wiary nalezy oprzec.Moj oparty jest na slowie Boga.
    doceń 1
    0
   • Gość
    13.02.2017 20:32
    kiedys moze bylo to 15 lat temu moze i wiecej bylismy w Taize.Spotkalismy tam pewna rodzine zafascynowana Medjugorie.Ojciec rodziny zostal w Medziugorie uzdrowiony.Kobieta twierdzila,ze z synem wyciagneli go na wozku inwalidzkim i gdy dotknal tam krzyza poczul,ze stal sie zdrowy i juz ten wozek sam z tej gory zniosl.Po powrocie zglosil sie na zaplanowana operacje gregoslupa w Dabrowie Gorniczej ale po badaniu stwierdzono,ze jest zdrowy i operacje odwolano.Zapytalem wobec tego dlaczego jestes na rencie skoro jestes juz zdrowy?Bo lekarze twierdza,ze nie moga przyznac,ze sie mylili.Dostalismy od nich medaliki,ktore Gospa wg. ich relacji kazala nam przekazac i osobiscie poswiecila.Przyznaje,ze ucieszylem sie jak murzyn bateryjka...i mialem talizman...do czasu gdy postanowilem sprawdzic co sadza o tym teolodzy katoliccy.Opinia byla druzgocaca.Ilosc zarzutow i bledow teologicznych Gospy jednoznacznie wskazywala na mamienia szatanskie w Medziugorie.Jednak mi utkwilo cos innego cos co oni pomineli.Jedno z pierwszych oredzi Gospy to wlasnie z 1 pazdziernika 1981 roku.Bardzo mile klamstwo jednak po przyjrzeniu sie mu odkrylo swoja szakarade wlasnie dlatego,ze wprost wystepuje przeciwko samemu Bogu i czyni z niego klamce.Poniewaz medalik byl poswiecony rowniez przez ksiedza wyladowal w piecu.Przy okazji piec wylecial w powietrze.Prawdopodobnie gdy otworzylem drzwiczki zassalo tlen i zaraz po zamknieciu eksplodowal.No coz wymienilismy na nowy.Do Medjugoria nigdy nie pojechalismy.Jednak tak sie skladalo,ze w Fatimie Lourdes i innych miejscach bylismy wielokrotnie.Pewnie znowu tam zagladniemy...a szczegolnie w tym roku do Fatimy.
    doceń 4
    0
 • Gość
  13.02.2017 12:12
  https://wobroniewiaryitradycji.wordpress.com/2017/01/30/oficjalne-wytyczne-stolicy-apostolskiej-sprawie-medziugorja/
  doceń 1
 • Gość
  13.02.2017 12:17
  Oficjalne wytyczne Stolicy Apostolskiej w sprawie Medziugorja. Drodzy przyjaciele, w 2008 r. sławną hercegowińską parafię nawiedziły 2 miliony pielgrzymów ze wszystkich stron świata, z czego 600 tys. stanowili Włosi, a około 35 tys. kapłani. Ze względów duszpasterskich ważne jest, aby pielgrzymi poznali wytyczne Stolicy Apostolskiej odnośnie do mających tam miejsce wydarzeń.
  Ewentualne odmienne stanowiska należy traktować wyłącznie jako prywatną opinię. Stanowisko Stolicy Apostolskiej, jasno wyrażone w wielu dokumentach streścił kard. Tarcisio Bertone, Sekretarz Stanu, w książce „Ostatnia widząca z Fatimy” (Rai-Rizzoli, s. 103-107). Ojciec Święty Benedykt XVI opatrzył książkę przedmową. Oto co stwierdza w tej kwestii kard. Bertone:

  1. „Oświadczenia biskupa Mostaru odzwierciedlają prywatną opinię i nie stanowią ostatecznego, oficjalnego sądu Kościoła”. Oświadczenie to wytrąca broń z ręki tym wszystkim, którzy posługują się słowami biskupa Mostaru, aby „w imieniu Kościoła” atakować Medziugorje.

  2. „W mocy pozostaje oświadczenie biskupów byłej Jugosławii, wydane w Zadarze 10 kwietnia 1991 r., które pozostawia wolną drogę przyszłym badaniom. Weryfikacja zatem będzie trwała nadal.”
  W swoim czasie Stolica Apostolska sama nie przyjęła oceny komisji nominowanej przez biskupa i zdecydowała o powierzeniu tego przypadku całej Konferencji Biskupów byłej Jugosławii. Ta ostatnia pozostawiła wolną drogę przyszłym badaniom, jako że objawienia nie dobiegły jeszcze końca. Nie jest więc prawdą, że Konferencja Biskupów byłej Jugosławii wydała negatywny osąd o wydarzeniach.

  3. „W międzyczasie zezwala się wiernym na prywatne pielgrzymki pod przewodnictwem duszpasterzy”. Prywatne pielgrzymki to takie, które organizowane są przez wiernych lub przez świeckie agencje, przy czym podkreśla się, że dobrze, aby kierowali nimi kapłani. Ten ostatni punkt jest bardzo ważny, zwłaszcza ze względu na posługę spowiedniczą.

  4. „Na koniec, wszyscy katoliccy pielgrzymi mogą odwiedzać Medziugorje, miejsce kultu Maryjnego, gdzie możliwe jest praktykowanie wszystkich form pobożności”. Potwierdza to całkowitą swobodę pielgrzymów do odwiedzania Medziugorja, które Kościół uznał za „miejsce kultu Maryjnego”, gdzie można uczestniczyć we Mszy św., przystąpić do spowiedzi, odprawić Drogę Krzyżową, Adorację Najświętszego Sakramentu itd.

  Takie jest, drodzy przyjaciele, oficjalne stanowisko Stolicy Apostolskiej odnośnie do Medziugorja oraz wytyczne, przedstawione przez kard. Bertone, Sekretarza Stanu, zaaprobowane przez Ojca Świętego. Wyrażając swą wdzięczność wspominamy o nich w modlitwach do Królowej Pokoju, w nadziei, że ich zalecenia wszędzie spotkają się z posłuszeństwem i pokorą.
  o. Livio Fanzaga

  • Gość
   13.02.2017 18:41
   czy naprawde niepotrafisz skonfrontowac tego czego nauczono cie na religi z tym co mowi Gospa?Czy tylko dlatego tam pielgrzymujecie,ze innym sie podobalo? Czy wy wiecie w co wy wierzycie?
   doceń 4
  • Gość
   14.02.2017 10:25
   Dziękuję za te spokojne, rzeczowe i , jak dla mnie kompletne wyjaśnienie stanowiska Stolicy Apostolskiej. Jestem spokojna o przyszłość tego miejsca. Pozdrawiam
   doceń 2
  • Gość
   15.02.2017 08:50
   "Oficjalne wytyczne Stolicy Apostolskiej w sprawie Medziugorja. Drodzy przyjaciele, w 2008 r. sławną hercegowińską parafię nawiedziły 2 miliony pielgrzymów ze wszystkich stron świata, z czego 600 tys. stanowili Włosi, a około 35 tys. kapłani." -- To nie są ŻADNE OFICJALNE WYTYCZNE, ale Twoja wklejka ze strony rzekomego miejsca objawień. Niestety świadczy to o zupełnym braku rozeznania, tak częstego wśród "pielgrzymów" do tamtego miejsca. Stanowisko kard. Bertone jest jego osobistym stanowiskiem, abo nie jest ani biskupem miejsca, ani członkiem tamtejszego episkopatu, ani członkiem komisji.
   doceń 2
 • JAWA25
  13.02.2017 17:01
  nawet uznane objawienia nie są obowiązujące do wierzenia
  doceń 11
  • Ajja
   13.02.2017 20:11
   Właśnie, oczywiście, jeśli mowa o objawieniach prywatnych. Jednak Medjugorje ma ogromną rzeszę fanatyków - i tu widzę spory problem dla ewentualnego orzeczenia Watykanu, że to nie są prawdziwe objawienia. No bo niektórym świat by się zawalił, gdyby się okazało, że swoje nawrócenie zbudowali na szatańskim mamieniu albo na oszustwie. Uważam, że lepiej by było oficjalnie stwierdzić nieważność tych "objawień" jak tylko "wizjonerom" zdarzyły się treści sprzeczne z nauką Kościoła. Teraz będzie dużo trudniej, bo wielu zwolennikom świat się zawali..
   • Gość
    13.02.2017 20:37
    ktos tu swoje nawrocenie w Medjugorie opisywal.Pisal,ze po poczatkowej fascynacji ma teraz ogromne problemy z wiara.Moze sie zow odezwie? Franciszek ma racje.Diabel kiepsko placi.
    doceń 1
    0
   • Gość
    14.02.2017 10:30
    "..swoje nawrócenie zbudowali na szatańskim mamieniu..." Pomyśl, czy możliwe jest takie działanie szatana, aby nawracać. To nie ma sensu.
    doceń 1
    0
   • Gość
    14.02.2017 11:38
    oczywiscie,ze mozliwe jest szatanskie nawrocenie.Zobacz na Islam.Sam Mahomet twierdzil,ze to szatan go zwiodl jednak jego zona,ktora wg islamu nie ma glosu przekonala go,ze to nie szatan a byl to archaniol Gariel czyli Bog.I on mezszczyzna gloszacy,ze kobieta nie ma glosu uwierzyl kobiecie bez glosu...I muzulmanie modla sie o wiele gorecej od chrzescjan wierzac w to co wierza.Medjugorie to nie jedyne szatanskie mamienia w chrzescjanstwie.Jest ich wiele.W Polsce takie slynne bylo w Olawie.Cale sanktuarium tam z pieniedzy pielgrzymow wybudowano.A Garabandal? Tam dopiero cuda wyczyniano i nawet o.Pio sie na to nabral...a przeciez juz Jezus przed tym przestrzegal i apostol Pawel zmagal sie z falszywymi objawieniami i przestrzegal " innej ewangeli nie ma.sa tylko jacys ludzie,ktorzy sieja zamet i,ktorzy chcieliby przekrecic Eawangelie Chrystusowa.Ale gdybysmy nawet my lub aniol z nieba glosil wam rozna ewangelie od tej ,ktora wam glosilismy niech bedzie przeklety". A teraz pomysl chwile i zastanow sie nad tym oredziem Gospy z 1 pazdziernika 1981 roku.Czy ono jest zgodne z Ewangelia Chrystusowa? Czy prawda jest,ze wszystkie religie sa rowne i kazda z nich mila jest Bogu i w kazdej mozna sie zbawic? Czy skladanie przez pogan ludzi w ofierze swoim bozkom mile jest Bogu i dzieki temu sie zbawia? Czy uznawanie szatana jako Boga, Bog w swojej ewangelii toleruje i popiera? Czy potrafisz odpowiedziec na takie pytania?
    doceń 4
    0
  • trydentina
   16.02.2017 01:31
   a Ty kto, z braci protestancko ekumeniacko odłączonych? Daruj sobie takie uwagi. Katolik który nie wierzy w uznane objawienia Naszej Pani to zwykły luteranin..
   • jo_tka
    16.02.2017 06:12
    jo_tka
    Błąd. Katolik nie ma obowiązku wierzyć w żadne objawienia prywatne, choćby i uznane przez Kościół jako wartościowe. Wszystko jedno, czy mówimy o Fatimie czy np. o objawieniach św. siostry Faustyny.

    Objawienia prywatne co do zasady niczego nowego nie wnoszą do wiary, jedynie uwypuklają pewne prawdy zawarte w objawieniu publicznym, szczególnie w danym czasie aktualne i potrzebne. Nie są do wiary konieczne.

    Objawienia maryjne i akceptacja kultu maryjnego to dwie różne rzeczy.
    doceń 3
    0
   • sp
    17.02.2017 00:18
    Inna nieco sprawa, że poprzez objawienia Bóg reaguje, jako Ojciec Miłosierny, na widok trudności, jakie mają Jego dzieci w danym czasie. On nas nie opuszcza! Nie wszystko więc warto z góry odrzucać, ale raczej pytać siebie w sercu, na ile mnie to dotyczy... by 'Ducha nie gasić i proroctwa nie lekceważyć'.
    doceń 0
    0
   • jo_tka
    17.02.2017 06:38
    jo_tka
    To prawda. Niektóre są dla wiary pożyteczne. Ale to zupełnie inne stwierdzenie niż to, że trzeba w nie wierzyć, bo inaczej nie jest się katolikiem. Można. Warto (mówię o objawieniach uznanych przez Kościół). Ale nie ma konieczności.
    doceń 2
    0
   • 1Gość
    17.02.2017 10:59
    sp... jednak apostol Pawel objawienia niezgodne z Ewangelia nakazuje odrzucac jako szatanskie zamieszanie w kosciele.Medziugorskie takie jest.Nie bede wymienial teologicznych zarzutow bo ich liczba jest ogromna a wystarczy jedno aby kosciol musial je uznac za szatankie mamienia.Dziwie sie tylko ksiezom,ze tam pielgrzymuja i ciagna ludzi w lapy diabla.Czyzby biblii a wiec slowa swojego Boga nie znali?
    doceń 1
    0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zobacz także

Zapisane na później

Pobieranie listy