Nowy numer 17/2024 Archiwum

Zespół Mazowsze z nagrodą im. bp. Andrzejewskiego

Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Mazowsze" został laureatem nagrody im. bp. Romana Andrzejewskiego za rok 2018. Wyróżnienie przyznano za zasługi dla rozsławienia polskiej kultury ludowej w kraju i na świecie. Zespół w ubiegłym roku obchodził 70. rocznicę powstania.

Dołączamy się do gratulacji i podziękowań za te 70 lat pięknej posługi na rzecz kultury polskiej, polskiej kultury ludowej za granicą. Kiedy przeżywaliśmy trudne lata, to właśnie tym ambasadorem kultury polskiej nie tylko wśród Polonii, ale także świadkiem wobec świata był zespół Mazowsze - mówił, wręczając statuetkę, bp Artur Miziński, sekretarz generalny KEP.

Życzył zespołowi, by kolejne lata były równie owocne i przynosiły chlubę nie tylko zespołowi, ale poprzez zespół naszemu narodowi, naszej kulturze ludowej, która jest u źródeł naszej tożsamości narodowej.

Czytaj także:

Kapituła nagrody wysoko oceniła działania zespołu na rzecz "utrzymaniu polskości i umiłowania małych ojczyzn”. Wyróżniono także rolę jaką Mazowsze odegrało i odgrywa w utrzymaniu związku Polonii z krajem pochodzenia.

Mazowsze spełniało rolę ambasadora Polski i pomostu łączącego z Ojczyzną. "Pomagało i czyni to dzisiaj, podtrzymywać więź z językiem i kulturą polską” - czytamy w uzasadnieniu przyznania nagrody.

Fragment utworu "My, pierwsza brygada" w wykonaniu "Mazowsza"
Gość Warszawski
List do uczestników uroczystości skierował Andrzej Duda. Prezydent wyraził zadowolenie, że już po raz 15. wręczana jest nagroda im. bp. Romana Andrzejewskiego za szczególne osiągnięcia w pracy na rzecz środowisk wiejskich i małych ośrodków miejskich, ich rozwoju kulturalnego i gospodarczego.

W liście docenił postać fundatora nagrody, który "w trudnych latach przemian ustrojowych, nie tylko otaczał duszpasterską pieczą polskich rolników, ale był też badaczem środowisk wiejskich, a nade wszystko przewodnikiem wskazującym kierunki rozwoju, przestrzegającym przed zagrożeniami i zabierającym głos wszędzie tam, gdzie wymagało tego poczucie sprawiedliwości i troski o każdego człowieka".

Prezydent dodał, że bp Roman Andrzejewski wielokrotnie podkreślał znaczenie kultury i formacji intelektualnej mieszkańców wsi. "Dlatego ze szczególną satysfakcją odnotowuję fakt, że w tym szczególnym czasie, kiedy obchodzimy stulecie odzyskania niepodległości i budowy własnego suwerennego państwa po stu dwudziestu trzech latach zaborów, ta wyjątkowa nagroda przypadła Zespołowi Ludowemu Pieśni i Tańca »Mazowsze«. To niezwykłe przedsięwzięcie przyrzekli sobie w murach bombardowanej Warszawy jego założyciele Tadeusz Sygietyński i Mira Zimińska-Sygietyńska. Dzięki ich pasji i determinacji »Mazowsze« nie tylko powstało, ale stało się, jak ujął to trafnie Jerzy Waldorff, perłą w koronie Rzeczypospolitej" - podkreślił prezydent w liście odczytanym przez sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta Adama Kwiatkowskiego.

List do uczestników uroczystości skierowali także marszałek Sejmu Marek Kuchciński i prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Dyrektor zespołu Jacek Boniecki, dziękując za to wyróżnienie, przypomniał, że 2018 r. łączył 100. rocznicę odzyskania niepodległości i 70-lecie istnienia zespołu.

- Dzisiaj zrobiliśmy podsumowanie tamtego wspaniałego roku i ta piękna, głęboka w swej treści nagroda, którą kapituła chciała nam przydzielić. To wielka chwila dla nas wszystkich, z serca dziękuję za  wyróżnienie - podkreślił J. Boniecki.

Zapewnił jednocześnie, że zespół postara się jeszcze bardziej pielęgnować kulturę ludową i narodową. - Będziemy się starali przekazywać nie tylko Polakom to piękno, ale wszystkim, którzy będą odbiorcami naszych występów - powiedział.

Nagroda im. bp. Romana Andrzejewskiego, długoletniego Krajowego Duszpasterza Rolników, po raz pierwszy został przyznana w 2004 r., jej pierwszym laureatem został prof. Andrzej Stelmachowski.

Ustanowiona przez fundację "Solidarna Wieś" nagroda - statuetka symbolizująca kłosy zboża - honoruje osoby szczególnie zasłużone w pracy na rzecz środowisk wiejskich, rozwoju kulturalnego i gospodarczego małych miast i wsi.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy