• facebook
 • rss
 • Święto Patrona stolicy

  Joanna Jureczko-Wilk

  dodane 23.09.2012 19:56

  23 września w parafii bł. Władysława z Gielniowa na Natolinie świętowano odpust nie tylko parafii, ale i całej stolicy. W tym roku okazja była wyjątkowa: bł. Władysław patronuje Warszawie od 50 lat.

  Uroczystej Mszy św. w natolińskim kościele  przewodniczyli kard. Kazimierz Nycz i biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Marek Solarczyk, a do koncelebry dołączyli księża wielu stołecznych parafii. Na uroczystości przybyli przedstawiciele władz europarlamentu, parlamentu i samorządu. W homilii bp. Marek Solarczyk zachęcał do uczenia się od bł. Władysława wrażliwości, troski, oddania dla największych tajemnic Boga  i umiejętności wnoszenia ich w życie każdego z nas. Przypomniał, jak wielkie zasługi miały w tym względzie zakładane przez błogosławionego bernardyna  – niegdyś pasterza w warszawskim kościele akademickim św. Anny  – bractwa św. Anny.  

  - Miały głosić chwałę Boga, ale też ich członkowie mieli unikać pijaństwa, gorszenia, obmowy, nie mogli wyrządzać innym krzywdy słowem ani uczynkiem, mieli być dla wszystkich pociechą, radą, oparciem, datkiem, mieli godzić zwaśnionych, mieć dobre zdanie o wszystkich, unikać oszustw, niesprawiedliwości, z wszystkimi postępować szczerze i otwarcie, w szczęściu nie wynosić się i nie przypisywać sobie urojonych zasług, w nieszczęściu nie opadać na duchu, ale wzmacniać się przykładem Chrystusa, Najświętszej Maryi Panny, św. Anny i wszystkich świętych Pańskich. Czyż nie potrzeba nam dzisiaj takiej solidarności, więzi , mocy chrześcijańskiej wspólnoty, wielkiego źródła Bożego Ducha, który będzie oświetlał nasze osobiste, rodzinne, parafialne, diecezjalne, kościelne, ale i nasze miejskie, narodowe sprawy? – pytał bp Solarczyk.

  Nawiązując do przyrzeczeń, które w czasie Eucharystii odnowili małżonkowie, obchodzący w tym roku „okrągłe” jubileusze małżeńskie, kard. Nycz przypomniał, że to na rodzinie spoczywa odpowiedzialność za wychowanie dzieci, a Kościół, politycy, samorządy muszą ją w tej roli wspierać.

  - Rozważania o życiu i zasługach bł. Władysława patrona, czuwającego nad Warszawą, modlitwa o jego kanonizacje, wpisują się we wskazania duszpasterskie na rozpoczynający się 11 października Rok Wiary. Skłaniają bowiem do refleksji nad obecnością w naszym życiu wiary chrześcijańskiej, a w naszych myślach ludzi, którzy dawali żywe świadectwo.  Chrześcijaństwo pozostaje fundamentem  na którym opiera się nowoczesna Europa - mówiła prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz.

  Obecny po raz pierwszy na wrześniowych uroczystościach na Natolinie bp Marek Solarczyk otrzymał od parafian pamiątkową statuetkę bł. Władysława. Po Mszy św. uczestnicy w procesji przeszli przed pomnik bł. Władysława. Wiązanki kwiatów złożyli pod nim prezydent miasta, posłowie, burmistrzowie Ursynowa i Mokotowa, radni wszystkich klubów. Jak co roku kard. Kazimierz Nycz powierzył opiece błogosławionego Patrona Warszawę i jej mieszkańców.

  Na odpustowe uroczystości przybyli nie tylko małżonkowie-jubilaci, ale też całe rodziny. Po Mszy św. w parku przy kościele czekało na nich wiele atrakcji: koncerty, loteria fantowa, stoiska z regionalnymi potrawami, watą cukrową i rękodziełem.

  «« | « | 1 | » | »»
  Odpust Patrona stolicy

  Odpust Patrona stolicy

  WIARA.PL DODANE 23.09.2012

  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół