• facebook
 • rss
 • Muzyczna wystawa w Koperniku

  Agata Ślusarczyk

  dodane 04.10.2012 15:34

  Czy fala dźwiękowa łaskocze, jak działa "Butelkofon" i co to są sample? Dowiedzieć się można na muzycznej wystawie w Centrum Nauki Kopernik. Z eksponatów będzie można korzystać do marca 2013 roku.

  „Wszystko gra” to pierwsza interaktywna wystawa czasowa w Centrum Nauki Kopernik. Na parterze, w przestrzeni Agory, wystawionych jest dziewiętnaście nietypowych instrumentów-eksponatów. Skonstruował je Michael Radke – niemiecki muzyk i pedagog.

  - Wszystko wokół nas gra. Słyszymy bicie serca naszych matek, odgłosy naszego ciała, czy dźwięki, które docierają z otoczenia. Tą wystawą chcemy zwrócić uwagę na to, jak ważną rolę muzyka odgrywa w naszym życiu – wyjaśnia Katarzyna Nowicka z Centrum Nauki Kopernik.

  Na eksponatach można przeprowadzić niezwykłe, muzyczne doświadczenia. Grając np. na „Klapkofonie” przekonamy się, że grubość dźwięku zależy do długości rury, przez którą przechodzi powietrze. Instrument zrobiony z butelek także pokaże nam muzyczne zależności – tym razem między wysokością dźwięku a ilością nalanej do butelki wody.

  Sami także będziemy mogli sprawdzić, czy balansując na ogromnej, gitarowej strunie potrafimy zagrać melodię. W rolę DJ-a można wcielić się, uderzając w ogromny ksylofon z samplerem, a perkusisty przy stanowisku zwanym „uderz w stół”. Swoich umiejętności wokalnych będzie można spróbować śpiewając do… mikrofonu, który zniekształca głos.

  Na zakończenie „muzycznej wystawy” proponuję zapoznać się z przestrzennym modelem ludzkiego ucha. W końcu bez niego tysiące wytworzonych przed chwilą dźwięków zlały by się w jeden - dźwięk ciszy.

  Wystawa będzie otwarta w Centrum Nauki Kopernik (ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20) do 17 marca 2013 roku.

  Więcej o wystawie na stronie Kopernika.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół