• facebook
 • rss
 • Tak będzie wyglądać Muzeum Piłsudskiego

  tg/PAP

  dodane 07.11.2012 14:28

  W ramach budowy kompleksu muzealnego odtworzone zostanie oryginalne wyposażenie i wystrój wnętrz

  Projekt Muzeum Józefa Piłsudskiego, które do 2016 r. ma powstać w Sulejówku pokazano na ekspozycji w Belwederze. Od 11 listopada wystawę zdjęć, makiet i nagrań filmowych będzie można oglądać w miejscu projektowanego muzeum - w zabytkowej willi „Bzów" w Sulejówku.

  - Jestem przekonany, że te dwa miejsca - Belweder i Sulejówek, „Milusin” - będą zawsze ze sobą związane" - mówił prezydent Bronisław Komorowski, który jako pierwszy, razem z córką Józefa Piłsudskiego, Jadwigą Jaraczewską obejrzał wystawę.

  Ekspozycję, którą do 25 listopada będzie można oglądać w Sulejówku, otwiera rzeźba-popiersie Józefa Piłsudskiego z 1939 r., autorstwa Konstantego Laszczki. Koncepcję architektoniczną muzeum przygotowali: Krzysztof Jaraczewski - wnuk marszałka - i Radosław Kacprzak. W ramach budowy muzeum planowane jest odtworzenie wnętrz willi "Milusin" oraz remont pierwszego domu Piłsudskich w Sulejówku, willi "Otradno" - tzw. Drewniaka, a także willi "Bzów". Integralną częścią muzeum, poza budynkami, ma być oryginalny ogród marszałka. W planach jest też budowa nowego obiektu mającego pełnić funkcję centrum edukacyjnego, z ekspozycją poświęconą życiu i działalności marszałka.

  W ramach budowy kompleksu muzealnego odtworzone zostanie oryginalne wyposażenie i wystrój wnętrz, w oparciu o ikonografię wykonaną na podstawie archiwalnych dokumentów, fotografii i relacji córki Józefa Piłsudskiego, Jadwigi Jaraczewskiej.

  Dwie trzecie powierzchni budynku muzealno-edukacyjnego znajdzie się pod ziemią, by nie przytłaczał swoją skalą dworku „Milusin”. Właśnie w części podziemnej znajdą się stała ekspozycja, strefa edukacyjna, pracownie muzealne i magazyny. W naziemnej części będzie hol wejściowy, który pomieści księgarnię i sklep muzealny, czytelnię starej prasy, kawiarnię, szatnię. W budynku znajdzie się wielofunkcyjna sala przeznaczona na ekspozycje czasowe, konferencje, uroczystości, spotkania. Budowa rozpocznie się w 2014 roku. Otwarcie kompleksu Muzeum Józefa Piłsudskiego przewidziane jest na rok 2016.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół