• facebook
 • rss
 • Wotum Narodu za wolność

  Tomasz Gołąb

  dodane 04.12.2012 18:02

  Świątynia Opatrzności Bożej obłożona będzie polskim granitem. - Przetrwa wieki - zachwala Kazimierz Wolski, wykonawca elewacji. - Dziękuję za każdą złotówkę, która pozwala budować Wotum całego Narodu - mówi kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

  Wysokość całej budowli wynosi 75 metrów. Nad całością góruje pięciometrowy krzyż   Wysokość całej budowli wynosi 75 metrów. Nad całością góruje pięciometrowy krzyż Tomasz Gołąb/GN 19-tonowy głaz z polskiego granitu przywieziono przed Świątynię Opatrzności Bożej z kopalni Zimnik w Strzegomiu. – Przetrwa setki lat – zachwyca się Kazimierz Wolski, góral i właściciel przedsiębiorstwa kamieniarskiego, który wygrał przetarg na wykonanie elewacji wotum narodu za odzyskaną wolność. Instalacja granitowych płyt, odpornych na temperaturę, wilgoć i mróz, wymagać będzie wbicia w mury świątyni 25 tys. stalowych kotew. Elewacja znajdującego się nad świątynią Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego ma 8,5 tys. metrów.

  Powyżej 37. metra wysokości, nad dachem muzeum, stu pracowników okłada wysoką na 35 metrów kopułę miedzianą blachą. Będzie gotowa wiosną i wówczas w słońcu będzie błyszczała na dziesiątki kilometrów. Dopóki nie pokryje się szaro-zielonkawą patyną. Stąd rozciąga się widok na pobliski Ursynów, Wilanów, ale i dalekie centrum Warszawy. Taras widokowy będzie jedną z atrakcji budowanego kompleksu Świątyni Opatrzności Bożej. W jej skład, oprócz okazałego bazylikowego kościoła i muzeum, wchodzi także Panteon Wielkich Polaków.

  Do pokrycia blachą jest ponad 8,5 tys. metrów kwadratowych powierzchni kopuły. U góry znajdzie się świetlik o średnicy 2,7 metra   Do pokrycia blachą jest ponad 8,5 tys. metrów kwadratowych powierzchni kopuły. U góry znajdzie się świetlik o średnicy 2,7 metra Tomasz Gołąb/GN

  - Co roku Polacy wspierają budowę tego Wotum Narodu kwotą około 10 milionów złotych. Dwie trzecie tej kwoty pochodzi z ofiar 30 tys. naszych stałych darczyńców. To oni, cegiełka po cegiełce budują swoją świątynię. Za to im dziękuję – mówi kard. Kazimierz Nycz, który odwiedził budowę i obejrzał postępy prac przy kopule. Zapowiedział też, że zostaną one ukończone na najbliższy Dzień Dziękczynienia, przypadający 2 czerwca. A w kolejny Świątynia będzie obłożona granitem. – A ponieważ kanonizacja Jana Pawła II zbliża się wielkimi krokami, trzeba też możliwie szybko uruchomić jego Muzeum nad świątynią – dodał metropolita warszawski.

   
  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół