• facebook
 • rss
 • Był gorącym czcicielem Matki Bożej Łaskawej

  Tomasz Gołąb

  dodane 20.02.2013 21:05

  W 86. roku życia, 63. powołania zakonnego i 55. kapłaństwa odszedł do Pana ks. Józef Maria Bartnik, jezuita, cierpliwy spowiednik z sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.

  18 lutego, w 86. roku życia, 63. powołania zakonnego i 55. kapłaństwa odszedł do Pana śp. o. Józef Bartnik SJ - duszpasterz akademicki, autor artykułów i książek szerzących kult Matki Bożej, wieloletni duszpasterz, kaznodzieja i spowiednik w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. Był doktorem nauk chemicznych w zakresie chemii fizycznej i teoretycznej, emerytowanym pracownikiem naukowym Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, a w ostatnich latach badaczem dziejów kultu Matki Bożej Łaskawej, zwłaszcza jej interwencji w dziejach Warszawy i Cudzie nad Wisłą.Jest autorem pieśni i wierszy religijnych oraz tłumaczem hymnów maryjnych z j. angielskiego i łaciny. 

  Urodził się 15 marca 1927 roku w Źrebcach k. Zamościa. 13 listopada  1952 r. złożył w Krakowie pierwsze śluby  na ręce  o. Jana Popiela. Po nowicjacie studiował filozofię w Krakowie (1952-55), a następnie teologię na Bobolanum w Warszawie (1955-59).

  31 lipca 1958 roku przyjął w  Warszawie święcenia kapłańskie z rąk Stefana kard. Wyszyńskiego, Prymasa Polski. Po święceniach pracował przez rok w Łodzi, pomagając w duszpasterstwie akademickim przy ul. Sienkiewicza 60. Następnie zamieszkał w kolegium przy ul. Rakowieckiej 61 i studiował chemię na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1969 do 1982 r. był asystentem chemii na Uniwersytecie Warszawskim.

  2 lutego 1971 r. na ręce o. prowincjała Władysława Janczaka złożył w Warszawie uroczystą profesję zakonną. W 1982 r. przeniósł się do klasztoru przy ul. Świętojańskiej 10 i podjął wykłady  z chemii na ATK. W 1988 roku na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego uzyskał doktorat  z nauk fizyczno-chemicznych. Publikował prace z pogranicza teologii i nauk przyrodniczych.

  Ze względu na pogarszający się stan zdrowia w 2012 roku o. Józef zamieszkał w kolegium na Rakowieckiej, gdzie zmarł 18 lutego. Msza św. pogrzebowa odprawiona zostanie w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie (ul. Rakowiecka 61) w czwartek 21 lutego o godz. 11.30. Kondukt pogrzebowy do grobowca OO. Jezuitów wyruszy spod IV bramy Cmentarza Powązkowskiego o godz. 13.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół