• facebook
 • rss
 • Podziemna armia w rytmie bębnów powraca

  dodane 01.03.2013 11:01

  Coraz częściej mówi się o nich zamiast „wyklęci” – „niezłomni”. Za sprawą oddolnych inicjatyw społeczeństwo odzyskuje swoich bohaterów. 1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

  „Zdrajcy” i „bandyci” – tak o polskich żołnierzach, którzy po II wojnie światowej stawili opór sowietyzacji ojczyzny, mówiły władze komunistyczne. Zakatowani na śmierć przez władzę ludową przez na długie leżeli w zbuforowanych mogiłach na Powązkach, Służewie czy Bródnie. Teraz pamięć o nich powraca. Na kwaterze „Ł” prowadzone są ekshumacje, Od trzech lat obchodzony jest także Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Coraz uroczyściej.

  W tym roku Społeczny Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” zgromadził ponad 80 organizacji, chcących upamiętnić bohaterów antykomunistycznego podziemia. Uroczystości odbywają nie tylko w miejscach kaźni, ale po raz pierwszy towarzyszą im pokazy filmowe, wystawy, koncerty i debaty. Po raz pierwszy też w obchody włączyły się podwarszawskie miejscowości.

  1 marca uroczystości lokalne w 20 miejscach upamiętnień będą trwały cały dzień. - Najbardziej uroczyście dzień ten będzie obchodzony na stołecznych nekropoliach, szczególnie na Powązkach. Pamięć chcemy przywrócić także ofiarom Sowieckiego Trybunału Wojennego, prokuratury i NKWD mieszczącego się w budynku u zbiegu 11 listopada i Szwedzkiej, gdzie odbędzie się uroczystość poświęcenia tablicy pamiątkowej. Po raz pierwszy hołd zostanie oddany przy tablicy poświęconej Ince i Anodzie w al. Stanów Zjednoczonych oraz tej umieszczonej na elewacji dawnej siedziby Wojskowego Sądu Rejonowego na ul. Koszykowej 82 – wymienia Wojciech Boberski ze Społecznego Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

  O godz. 19 na pl. Piłsudskiego odbędą się centralne uroczystości. Przed grobem Nieznanego Żołnierza będą przemówienia, zostaną złożone wieńce i uroczyście odczytane nazwiska poległych bohaterów. Następnie uformuje się pochód. W rytm wojskowych bębnów, z plakatami z wizerunkami ok. 350 bohaterów podziemia, jego uczestnicy przejdą do archikatedry św. Jana. O godz. 21 odbędzie się tam Msza św. w intencji „Żołnierzy Wyklętych”.

  W stolicy obchody będą trwały do 9 marca. Szczegółowy program obchodów:

  * 2 marca

  - I Warszawski Maraton Filmowy o Żołnierzach Wyklętych, Dom Dziennikarza, ul. Foksal 3/5 godz. 10-20
  - Warszawska Masa Krytyczna, przejazd rowerzystów do kościoła św. Katarzyna na Służewiu, godz. 12-15
  - otwarcie wystawy Korporanci: Studenci Niepokorni - Żołnierze Wyklęci, ul. Bracka 20a, godz. 17.
  - Msza św. w intencji Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego, katedra polowa WP, ul. Długa, godz. 18, po Eucharystii koncert galowy (tenor Wiesław Ochman)
  - pokaz filmów o „Żołnierzach Wyklętych”, kino „Wisła”, pl. Wilsona, godz. 20    

  * 3 marca

  - Msza św. w intencji „Żołnierzy Wyklętych”, kościół Imienia Najświętszej Maryi Panny, ul. Bursztynowa 16, godz. 18
  - Msza św. w rycie trydenckim w intencji „Żołnierzy Wyklętych”, kościół św. Klemensa, ul. Karolkowa 49, godz. 14

  * 6 marca

  - debata o Żołnierzach Wyklętych z udziałem dr Jana Żaryna i dr Leszka Żebrowskiego, Dom Dziennikarza, ul. Foksal 3/5, godz. 18

  - przegląd filmów poświęconych Żołnierzom Wyklętym, ul. Bracka 20a, godz. 19

  * 9 marca

  - konferencja naukowa Korporanci: Studenci Niepokorni - Żołnierze Wyklęci, ul. Bracka 20a, godz. 11

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół