• facebook
 • rss
 • Wystawa świętych obrazków

  Joanna Jureczko-Wilk

  dodane 17.04.2013 09:14

  W kościele Świętego Krzyża zobaczymy małe arcydzieła kolekcjonerów z całej Polski.

  Kolekcjonerzy religijnych obrazków z całej Polski zaprezentują swoje zbiory na pierwszej wspólnej wystawie w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie. Niektórzy pokazywali już część swoich wielotysięcznych kolekcji w parafiach, na uczelniach, domach kultury... Teraz zaprezentują je pod wspólnym tytułem „Obrazki święte w Roku Wiary”.

  W dolnej części świętokrzyskiej bazyliki będzie można zobaczyć obrazki sprzed kilku wieków, wytwarzane z wielkim kunsztem i dbałością o szczegóły. Niektóre z nich to edytorskie arcydzieła: otoczone papierowymi koronkami, pozłacane,wytłaczane, z doklejonymi suszonymi roślinami... Są nie tylko piękne, ale i ewangelizacyjne. Zobaczymy na nich sceny z Nowego i Starego Testamentu, postacie świętych, wizerunki Maryi z objawień na całym świecie, symbole religijne. Niektóre mają na odwrocie modlitwy, akty strzeliste albo dopiski i dedykacje ich dawnych właścicieli. Zaprezentowane zostaną też obrazki współczesne – proste w formie, ale bogate w symbolikę.

  Wystawie towarzyszy piękny katalog, w którym znajdziemy reprodukcje najcenniejszych obrazków.

  Ekspozycja zostanie otwarta 18 kwietnia po Mszy św., którą w intencji kolekcjonerów i miłośników świętych obrazków odprawi w świętokrzyskiej bazylice biskup pomocniczy diecezji lubawsko-zamojskiej Mariusz Leszczyński. Można ją oglądać do 20 kwietnia między 9.30 a 19.30 oraz 21 kwietnia od 8.00 do 20.00. Wstęp wolny.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół