• facebook
 • rss
 • Dzień strażaka na pl. Piłsudskiego

  Agata Ślusarczyk /KAI

  dodane 04.05.2013 15:07

  We wspomnienie św. Floriana 453 absolwentów Szkoły Głównej Służby Pożarniczej otrzymało I stopień oficerski PSP. Uroczysta promocja z udziałem rodzin i władz państwowych odbyła się na pl. Piłsudskiego.

  Państwowa Straż Pożarna wzbogaciła się o nowych oficerów, a warszawiacy zyskali śmiałków, którzy skoczą za nimi w ogień. W przenośni i dosłownie. 4 maja, w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Strażaka, na pl. Piłsudskiego odbyła się uroczysta promocja oficerska. 453 absolwentów Szkoły Głównej Służby Pożarniczej otrzymało I stopień oficerski PSP. Jest to jedyna w kraju i jedna z nielicznych na świecie wyższa państwowa uczelnia kształcąca pożarniczą kadrę oficerską oraz specjalistów w zakresie bezpieczeństwa pożarowego i cywilnego.

  - Za chwilę staniecie się oficerami Państwowej Straży Pożarnej. W tym momencie odmieni się wasze życie, gdyż weźmiecie na siebie dwa obowiązki. Pierwszy odnosi się do waszych podwładnych. Od teraz to wy będziecie decydować o ich życiu. Drugi obowiązek jest wobec całego korpusu. Ten korpus będzie taki, jakimi wy będziecie, wasza lojalność wobec kolegów, poczucie obowiązku i gorliwość w pełnieniu służby - powiedział do promowanych Bartłomiej Sienkiewicz, minister spraw wewnętrznych.

  W uroczystościach na pl. Piłsudskiego wzięli udział m.in. Eugeniusz Grzeszczak, wicemarszałek Sejmu RP, Waldemar Pawlak, poseł, prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczej Straży Pożarnej RP, Stanisław Rakoczy, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, Tadeusz Nalewajka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, szefowie Policji i Straży Granicznej, kierownictwo Państwowej Straży Pożarnej z gen. bryg. Wiesławem Leśniakiewiczem, kapelani oraz rodziny.

  Po uroczystej promocji odbyła się widowiskowa defilada. Podczas całej ceremonii mieszkańcy mogli zobaczyć z bliska wozy strażackie, a najmłodsi przejechać się miniaturowym meleksem.

  Wcześniej w praskiej katedrze, z okazji liturgicznego wspomnienia św. Floriana pod przewodnictwem bp. pomocniczego diecezji warszawsko-praskiej Marka Solarczyka została odprawiona uroczysta Msza św. z udziałem strażaków. Eucharystię poprzedziła procesja z relikwiami patrona strażaków, która tradycyjnie wyruszyła z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej przy ul. Marcinkowskiego do katedry.

  W homilii bp Solarczyk podkreślił znaczenie służby strażackiej. - Stajecie wobec człowieka w tak wielu różnych, niekiedy dramatycznych, czy trudnych sytuacjach jego życia i potraficie złożyć świadectwo, że to wszystko co stanowi jego życie, jest ważne - zaznaczył kaznodzieja, przyrównując tę misję do swego rodzaju "bycia reprezentantem Pana Boga, narzędziem Jego działania w tym, co przeżywa napotkany człowiek".

  Na zakończenie Mszy św. poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą polskich strażaków. Tego samego dnia w parafii św. Michała Archanioła i św. Floriana męczennika miały miejsce uroczystości odpustowe.
   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół