• facebook
 • rss
 • Zdjęcia podróżnika trafiły do Muzeum Powstania

  Joanna Jureczko-Wilk

  dodane 20.06.2013 14:06

  Córka Olgierda Budrewicza przekazała MPW kolekcję zdjęć swojego ojca.

  -  To jest najwłaściwsze miejsce dla albumów mojego ojca - mówiła Ewa Budrewicz-Wałaszewska, przekazując Muzeum Powstania Warszawskiego trzy albumy z fotografiami i zbiór 550 negatywów. Zdjęcia znanego dziennikarza, podróżnika i uczestnika Powstania Warszawskiego pochodzą z lat 1939-1949. Pokazują ulubione miejsca autora na Żoliborzu, rodzinę, kolegów, naukę na tajnych kompletach, ćwiczenia w tajnej podchorążówce, młodzież biegająca na nartach, grającą w piłkę nożną i ping-ponga. Pokazują też zrujnowaną wojną stolicę.

  - Teraz żałuję, że nie namówiłam ojca na opowieści o Powstaniu Warszawskim, bo on sam nigdy nam o tym nie opowiadał, nie czuł się bohaterem. Może gdybym usiadła z nim przy tych zdjęciach, poznałabym wiele ciekawych historii i mogłabym teraz rozpoznać uwiecznione postacie. Przypuszczam, że na wielu zdjęciach są koledzy ojca, którzy zginęli w Powstaniu Warszawskim - mówiła córka Budrewicza.

  Zbiór wybranych 200 fotografii będzie można zobaczyć w fototece Muzeum Powstania Warszawskiego przed obchodami 69. rocznicy wybuchu powstania, a już teraz niektóre z nich zamieszczono na profilu społecznościowym MPW na facebooku.

  Olgierd Budrewicz (1923-2011) do wybuchu powstania uczył się w V Państwowym Gimnazjum im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie. Był harcerzem. Maturę zdał w 1942 r. na tajnych kompletach, a po niej studiował na tajnym Uniwersytecie Warszawskim (wydział prawa) i w konspiracyjnej Wyższej Szkole Dziennikarskiej. Był żołnierzem Armii Krajowej, ps. "Konrad", w stopniu kaprala podchorążego i uczestnikiem Powstania Warszawskiego (zgrupowanie "Żmija" obwód "Żywiciel"). Współredagował powstańcze pismo "Dziennik Radiowy 22. Obwodu AK".

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół