Nowy Numer 07/2018 Archiwum

Stadion-Teatr-Świątynia

Rusza 25. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży. Weźmie w niej udział 1,5 tys. uczestników m.in. z Białorusi, Litwy, Ukrainy, Estonii i – po raz pierwszy – z Uzbekistanu.

Uroczysta inauguracja będzie miała miejsce 14 lipca o godz. 16 w Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na warszawskich Siekierkach. Mszę św. odprawi biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Marek Solarczyk. Po Eucharystii odbędzie się festyn rekreacyjny zakończony koncertem Moniki Kuszyńskiej.

Przez tydzień, od 14 do 20 lipca, młodzież z różnych krajów świata będzie brała udział w zawodach sportowych, warsztatach artystycznych i spotkaniach modlitewnych. Program parafiady nawiązuje bowiem do starogreckiej triady stadion-teatr-świątynia i ma na celu wszechstronny rozwój człowieka.

Zawodnicy zmierzą się w 29 konkurencjach m.in. pływaniu, lekkoatletyce i tenisie stołowym. Po raz pierwszy pojawią się dyscypliny takie jak biathlon letni, strzelectwo i piłka nożna dziewcząt. Oprócz zawodów sportowych przewidziane są konkursy plastyczne, wokalne, biblijne oraz Przegląd Małych Form Teatralnych. Katolicy, protestanci i prawosławni będą mieli okazję wziąć udział w grach miejskich oraz poznać zabytki Warszawy. Jedną z atrakcji będzie zwiedzanie Stadionu Narodowego.

Każdemu dniu towarzyszyć będzie inne hasło m. in.: "Port – jestem w domu!", "Maszt, żagiel, refowanie – cała naprzód ku Niebu!" czy "Locja i kompas  –kierunek mojego życia!". Parafiada jest też okazją do wyciszenia i modlitwy. Codzienne zawody poprzedza Msza Święta, cały czas otwarty będzie Namiot Adoracji. Chętni mogą także uczestniczyć w spotkaniach z osobami dzielącymi się świadectwem wiary.

25. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży odbędzie się w obiektach Akademii Wychowania Fizycznego i na terenie kampusu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. W wydarzeniu mogą wziąć udział osoby urodzone między 1994 a 2002 rokiem, po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego, za zgodą opiekunów prawnych. Zainteresowani zgłaszają się grupowo, tworząc reprezentacje szkoły, uczniowskiego klubu sportowego albo też placówki wychowawczej czy parafii.

Pomysłodawcą parafiady był ks. Józef Joniec, tragicznie zmarły w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem w 2010. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Reklama

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Reklama

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy