• facebook
 • rss
 • Ks. Lemański poddał się woli biskupa

  jjw

  dodane 15.07.2013 16:32

  Proboszcz z Jasienicy przeprasza i zapowiada odejście z parafii.

  Na stronie parafii ks. Wojciech Lemański zapowiedział, że podporządkuje się woli abp Henryka Hosera i odejdzie z Jasienicy.  Biskup warszawsko-praski mianował ks. Grzegorza Chojnickiego administratorem parafii w Jasienicy.

  Dzisiaj rano wyznaczony administrator ks. Chojnicki wraz z kanclerzem kurii ks. prałatem Wojciechem Lipką oraz księdzem dziekanem Władysławem Trojanowskim przyjechali do Jasienicy.

  Ks. Lemański przyjął ich przed kościołem. W otoczeniu kilkudziesięciu mieszkańców  i telewizyjnych kamer oświadczył, że nie opuści parafii do momentu rozpatrzenia jego odwołania się od dekretu biskupa.

  Odwołany proboszcz nie wpuścił do kościoła administratora. Zaproponował za to spotkanie z radą parafialną. Ta zaś jednak - zgodnie z decyzją abp Hosera - również została rozwiązana.

  Popołudniu ks. Lemański na stronie internetowej parafii poinformował o zmianie decyzji i podporządkowaniu się dekretowi abp Hosera.

  Duchowny napisał: "Niedzielne wieczorne zgromadzenie przy plebanii i to co się wydarzyło przed kościołem dziś rano dowodzi, jak ciężko jest zapanować nad rozbudzonymi emocjami. To jest zrozumiałe, ale niczemu nie służy i szkodzi nam wszystkim". Swoją decyzję jasienicki proboszcz konsultował z rada parafialną i praską kurią.

  "Jeśli ktokolwiek zdarzeniami ostatnich tygodni w Jasienicy poczuł się dotknięty lub zgorszony - szczerze przepraszam" - napisał ks. Lemański. I dodał: "W najbliższym czasie przekażę kierowanie parafią wyznaczonemu administratorowi. Wyprowadzę się z domu parafialnego i poza parafią będę czekał na prawomocne rozstrzygnięcie Stolicy Apostolskiej w tej sprawie".

  Proboszcz parafii w Jasienicy został odwołany dekretem biskupa warszawsko-praskiego z 5 lipca. Zgodnie z dokumentem 14 lipca o godz. 21 ks. Lemański przestał być proboszczem w Jasienicy. Po tym terminie powinien się wyprowadzić i przenieść do domu dla księży emerytów.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Dyskusja zakończona.

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół