• facebook
 • rss
 • Stwórz kawałek budżetu miasta

  Tomasz Gołąb

  dodane 04.10.2013 23:02

  Każdy będzie miał okazję współtworzyć kawałek budżetu miasta, współdecydując o wydatkowaniu określonej puli pieniędzy.

  Idea budżetu obywatelskiego polega na zwiększeniu udziału i wpływu obywateli na finanse miasta - część pieniędzy budżetu miejskiego zarezerwowana jest na realizację projektów mieszkańców miasta, np. budowę placów zabaw czy remonty chodników.

  Mieszkańcy i warszawskie organizacje pozarządowe mogą się zgłaszać do udziału w dzielnicowych zespołach współdecydujących o wydatkach miasta, w niektórych dzielnicach tylko do 6 października.

  Tworzenie budżetu partycypacyjnego to proces, w trakcie którego mieszkańcy mogą zdecydować o celu wydatkowania części pieniędzy dzielnicy lub miasta. W pierwszym etapie warszawiacy będą mogli zgłaszać swoje propozycje zadań i projektów, które mogłyby być sfinansowane z miejskiej kasy. Następnie przedstawione pomysły będą poddawane głosowaniu wśród mieszkańców. Dzięki temu każdy będzie miał okazję współtworzyć budżet miasta, współdecydując o wydatkowaniu określonej puli pieniędzy. Dodatkowo będzie to okazja do poznania mechanizmów wydawania środków publicznych, a także sposób na pobudzenie dyskusji nad kwestiami finansowymi miasta.

  Rada ds. Budżetu Partycypacyjnego będzie pełniła funkcję doradczą przy Prezydencie m.st. Warszawy. Jej zadaniem będzie opiniowanie realizacji budżetu partycypacyjnego w Warszawie i jej dzielnicach, recenzowanie już przygotowanych rozwiązań oraz promowanie idei współtworzenia budżetów wraz z mieszkańcami. Członkami rady zostaną eksperci wyłonieni spośród kandydatur teoretyków i praktyków budżetu partycypacyjnego.

  Z kolei zespoły ds. budżetu partycypacyjnego to grupy działające na poziomie dzielnic. Ich zadaniem będzie wypracowywanie zasad budżetu partycypacyjnego na 2015 rok w poszczególnych rejonach miasta, a następnie promowanie, monitorowanie i wspieranie wydawania pieniędzy przeznaczonych na ten cel. W skład zespołów wejdą mieszkańcy, organizacje pozarządowe, radni dzielnic, członkowie rad osiedli oraz urzędnicy. Do grupy może zgłosić się mieszkaniec dzielnicy lub organizacja pozarządowa (po jednym przedstawicielu z organizacji) działająca na jej obszarze. Szczegółowych informacji dotyczących naboru oraz terminów składania zgłoszeń należy szukać na stronach urzędów dzielnic.

  Aplikacje do rady można składać zarówno bezpośrednio w Centrum Komunikacji Społecznej (ul. Senatorska 27,  I p., pok. 109), jak i drogą elektroniczną pod adresem: konsultacje@um.warszawa.pl. Niezależnie od drogi przekazania dokumentów, muszą być one podpisane. Termin składania podań upływa 11 października.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół