• facebook
 • rss
 • Chcemy zniżek!

  Tomasz Gołąb /Biuro Prasowe UM Warszawa

  dodane 09.12.2013 15:54

  Do dziś złożono prawie 29 tys. wniosków o wydanie Karty Warszawiaka. Ratusz szacuje, że wydano już 8 tys. hologramów.

  Od 3 grudnia mieszkańcy Warszawy rozliczający się w niej z podatku dochodowego złożyli prawie 29 tys. wniosków o wydanie hologramu do Karty Warszawiaka i Karty Młodego Warszawiaka. Wydanych zostało już 8 tys. hologramów. Najwięcej wniosków zostało złożonych drogą elektroniczną – wpłynęło ich ponad 22 tys. Wszystkie są teraz sukcesywnie rozpatrywane.

  Ponad 6,8 tys. wniosków zostało złożonych osobiście w punktach obsługi pasażerów ZTM oraz w wydziałach obsługi mieszkańców urzędów dzielnic (według zadeklarowanego miejsca odbioru hologramu lub karty z hologramem). Spośród POP-ów największą popularnością cieszy się Ratusz-Arsenał. Chęć odbioru karty zadeklarowało w nim 748 osób. Popularne są też punkty Centrum I (743 osoby) i Młociny (622 osoby). Najmniej popularne miejsca odbioru hologramu lub karty z hologramem to POP-y: Lotnisko Chopina (90 osób), Dworzec Wschodni (250 osób) i Marymont (309 osób).

  Spośród WOM-ów największą popularnością cieszy się WOM Praga Południe. Hologram chce w nim odebrać 145 osób. Na drugim miejscu jest WOM Śródmieście (77 osób), a na trzecim – WOM Ochota (74 osoby). Najmniej popularne WOM-y to: Ursus (9 osób), Włochy (17 osób) i Wesoła oraz Żoliborz (po 20 osób).

  Każdy, kto mieszka i rozlicza podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) w Warszawie, może otrzymać Kartę Warszawiaka, a dzieci osób rozliczających się w stołecznym urzędzie skarbowym - Kartę Młodego Warszawiaka. KMW przysługuje dzieciom do ukończenia 20. roku życia lub studentom do ukończenia 26. roku życia. Karta Warszawiaka i Karta Młodego Warszawiaka będą działały na bazie elektronicznej karty będącej nośnikiem biletów. Docelowo będą miały inny wygląd. Od 3 grudnia na obowiązujące karty będzie naklejany specjalny hologram.

  Osoby płacące podatki w stolicy zapłacą mniej za bilety długookresowe. W przyszłym roku bilet 30-dniowy będzie kosztować 110 zł (obecnie 100 zł), a w ramach Karty Warszawiaka – tylko 98 zł. Osoby korzystające z biletów 90-dniowych z Kartą Warszawiaka nie odczują zmian w cenie – dalej będą jeździć za 250 zł, pozostali będą musieli zapłacić 280 zł. Karta Warszawiaka ma obowiązywać w obu strefach biletowych, czyli będą mogli z niej korzystać ci, którzy mieszkają w stolicy, ale do pracy dojeżdżają pod Warszawę.
  Dzieci, których rodzice rozliczają się z podatku dochodowego PIT w stołecznych urzędach skarbowych, skorzystają z tańszych biletów komunikacji miejskiej ważnych w 1. strefie biletowej. Bilet 30-dniowy w ramach Karty Młodego Warszawiaka będzie kosztował zaledwie 49 zł, dla pozostałych – 55 zł. Koszt biletu 90-dniowego wyniesie 125 zł, pozostali zapłacą 15 zł więcej. Ponadto rodzice z rodzin wielodzietnych z trojgiem dzieci, płacący podatki w stolicy, już nie będą musieli kupować dla dzieci biletów miesięcznych czy kwartalnych – w nowej taryfie biletowej pojawi się roczny bilet za 99 zł dla każdego dziecka. I – co ważne – jeżeli jedno z dzieci z tych rodzin przekroczy 20. rok życia, pozostałe dzieci nie stracą uprawnień do ulg. Uprawnienia do przejazdów bezpłatnych dla rodzin posiadających czworo i więcej dzieci nie zmienią się. Rodzice dzieci, które już posiadają bilet, nie muszą go wymieniać, a tylko wnioskować o wydanie hologramu.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół