Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Dziękujemy za wolność

Gen. Stefan Starba-Bałuk kończy 100 lat. Dla uczczenia setnych urodzin jednego z ostatnich żyjących Cichociemnych, powstańca warszawskiego i fotoreportera Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowało projekt „Dziękuję za wolność”.

Gen. Stefan Starba-Bałuk w 1944 r., po ukończeniu Polskiej Szkoły Wywiadu w Glas i kursu spadochronowego w Ringway, został zrzucony do Polski. W czasie okupacji pracował w Wydziale Legalizacji Oddziału II Komendy Głównej Armii Krajowej, gdzie zajmował się m.in. podrabianiem dokumentów. W Powstaniu Warszawskim walczył w plutonie "Agaton" batalionu "Pięść", następnie w oddziale osłonowym Komendy Głównej AK. Po upadku powstania internowany w oflagu w Grossborn, skąd uciekł pod koniec stycznia 1945 r. Po powrocie do Polski wznowił działalność konspiracyjną w Wydziale Legalizacji "Agaton II". Wystawiane tam dokumenty uratowały setki osób przed NKWD. 1 listopada 1945 r. aresztowany za przynależność do Armii Krajowej i skazany na karę wieloletniego więzienia. Po amnestii w marcu 1947 r., pozbawiony praw obywatelskich, zarabiał na życie jako warszawski taksówkarz, a później jako artysta fotografik, realizując wiele wystaw poświęconych bohaterskiej walce oręża polskiego w czasie II wojny światowej. Pracował też społecznie na rzecz środowiska kombatanckiego.

Jest inicjatorem budowy pomnika Armii Krajowej przed siedzibą Sejmu RP i wieloletnim przewodniczącym Komitetu Budowy monumentu, dzięki któremu został on zrealizowany. W roku 2001 zainicjował restytuowanie stowarzyszenia pn. Klub Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari, którego prezesem był przez 6 lat. Obecnie jest członkiem Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari. Generał Stefan Starba-Bałuk był też  inicjatorem powstania pomnika Cichociemnych, który upamiętnia komandosów. Pomnik został odsłonięty w ubiegłym roku w Warszawie.

Na fanpage’u Muzeum Powstania Warszawskiego została uruchomiona aplikacja, dzięki której każdy użytkownik może dodać swoje podziękowania dla Generała. Jak to zrobić? Wystarczy pobrać plik z projektem karty z podziękowaniami, wydrukować, zrobić sobie zdjęcie, trzymając przed sobą kartę „DZIĘKUJĘ ZA WOLNOŚĆ” i wgrać je do aplikacji.

Podziękowania można składać do 15 stycznia włącznie, czyli do końca dnia setnych urodzin Generała. Muzeum przygotowało również spot promocyjny, w którym wystąpili idole młodego pokolenia - artyści i sportowcy, m.in. windsurferka Zofia Noceti-Klepacka, raper Włodi i plastyk Przemek „Trust” Truściński. Spot jest emitowany w internecie na kanałach Muzeum Powstania Warszawskiego oraz na ekranach w warszawskich tramwajach. Oprawę graficzną projektu przygotował Grzegorz „Forin” Piwnicki - grafik, grafficiarz, projektant okładek, twórca interaktywnej gry miejskiej „O Was Pamięta-my - 63 dni z życia Warszawy”. Aplikację przygotowała firma Mainpage.

- Oprócz działań w internecie chcieliśmy uczcić urodziny Generała poprzez wyświetlanie życzeń i podziękowań na warszawskich wieżowcach, m.in. na Marriotcie. Chcemy, żeby dzień setnych urodzin Generała był świętem całej Warszawy - mówią przedstawiciele MPW, podkreślając, że chcą w ten sposób pokazać, iż wbrew pozorom  odległe od siebie pokolenia może dużo łączyć.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy