Pomoże rodzącym matkom

U jezuitów na Starówce ruszają Msze św. z błogosławieństwem wody św. Ignacego. Pierwsza w tym roku Eucharystia zostanie odprawiona w piątek 28 lutego o 17.30 w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.

W kościołach jezuickich woda św. Ignacego święcona jest raz w roku, we wspomnienie liturgiczne św. Ignacego z Loyoli 31 lipca. W tym roku jezuici obchodzą podwójny jubileusz: 450-lecie obecności w Polsce i 200-lecie restauracji zakonu. - Z tej okazji staramy się, by św. Ignacy bardziej zaistniał w świadomości warszawian. W roku jubileuszowym Msze św. z błogosławieństwem wody będą odbywać się w ostatni dzień miesiąca. Jest to pobożny pretekst do przyzywania wstawiennictwa tego świętego - informuje jezuita.

W tym roku pierwsza taka Msza św. w stolicy zostanie odprawiona w piątek 28 lutego o 17.30 w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej przy ul. Świętojańskiej 10. Zaproszeni są na nią wszyscy, a w szczególności kobiety ciężarne, czciciele św. Ignacego i osoby, które odbyły duchowe ćwiczenia ignacjańskie. - To dar Kościoła dla nas. Symbolizuje wytrwałą modlitwę zarówno matki jak i ojca, a także rodziny i całej wspólnoty. To dziękczynienie za otrzymany dar życia, jak również zaproszenie, by modlić się z tymi matkami, których ciąża jest zagrożona. Używanie wody zachęca nas do ogarnięcia modlitwą także te małżeństwa, które pragną przyjąć dar życia, ale z różnych powodów nie mogą mieć dzieci – wyjaśniał o. Tomasz Ortmann podczas lutowej Eucharystii.  Po Mszy św. flakoniki z wodą i dołączone do nich teksty modlitw do św. Ignacego z Loyoli o wyproszenie łaski szczęśliwego porodu i zdrowie dziecka i matki zabierały do domu kobiety ciężarne, małe dzieci, młodzi mężczyźni, jak i osoby starsze.

Pomoże rodzącym matkom   Po Mszy św. flakonik z wodą św. Ignacego można było zabrać ze sobą do domu Agnieszka Kurek-Zajączkowska Wzywania św. Ignacego jako patrona rodzących matek jest związane z wydarzeniem historycznym, które miało miejsce w Rzymie w 1545 r. Św. Ignacy był opiekunem duchowym księżnej Parmy Małgorzaty Austriackiej. Kiedy zbliżał się czas jej rozwiązania, wyspowiadał ją, a następnie modlitewnie wspierał w czasie porodu. Arystokratka urodziła dwóch bliźniaków, z którego pierwszego od razu ochrzciła położna, a drugiego sam św. Ignacy. Starszy chłopiec zmarł kilka miesięcy później, a młodszy wyrósł na sławnego generała Aleksandra Farnese, zasłużonego w bitwie pod Lepanto zakończonej zwycięstwem chrześcijan nad Turkami. To wydarzenie rozpromowało św. Ignacego jako orędownika matek spodziewających się narodzin dziecka, a z czasem także bezdzietnych kobiet, które starają się o poczęcie.

Woda św. Ignacego była początkowo owocem ludowej pobożności. Jako sakramentalium została zatwierdzona w 1866 r. przez Piusa IX, co potwierdził także Benedykt XVI w 2011 r. Można ją pić, obmywać się i nią błogosławić. Ważne, by nie traktować jej w sposób magiczny lub jako pamiątki. - Zasadniczo nie chodzi o wodę, a o wiarę. Ktoś wybiera św. Ignacego jako swojego szczególnego patrona. Znak wody jest takim łącznikiem z nim - wyjaśnia o. Paweł.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..