Kuria zamyka kościół w Jasienicy

dodane 15.04.2014 14:46

Tomasz Gołąb

"W związku z wydarzeniami, które miały miejsce w parafii Narodzenia Pańskiego w Jasienicy, kościół parafialny pozostanie zamknięty od dnia dzisiejszego, tj. 15 kwietnia 2014 do odwołania" - podała kuria warszawsko-praska.

Kuria zamyka kościół w Jasienicy   Tomasz Gołąb /GN Świątynia w Jasienicy pozostanie zamknięta do odwołania

Biskup Henryk Hoser polecił zamknąć świątynię w Jasienicy. Powód? Zakłócanie nabożeństw przez grupę wiernych, związanych z odsuniętym przez kurię warszawsko-praską z funkcji proboszcza ks. Wojciechem Lemańskim. Pozostali wierni proszeni są o udział w nabożeństwach Wielkiego Tygodnia w okolicznych parafiach.

Komunikat podpisał rzecznik kurii warszawsko-praskiej, Mateusz Dzieduszycki.

Pełna treść komunikatu:

"Kuria biskupia Warszawsko-Praska z głębokim bólem informuje, że w związku z wydarzeniami, które miały miejsce w parafii Narodzenia Pańskiego w Jasienicy, kościół parafialny pozostanie zamknięty od dnia dzisiejszego, tj. 15 kwietnia 2014 do odwołania.

Decyzja ta została podjęta w trosce o bezpieczeństwo wiernych uczestniczących w liturgii oraz w celu uchronienia przed profanacją sakramentów świętych i świątyni.
Nabożeństwa sprawowane w Niedzielę Palmową były wielokrotnie zakłócane przez nieliczną grupę osób. Wiernym uniemożliwiano uczestnictwo w liturgii.

Z głęboką troską duszpasterską prosimy wszystkich ludzi dobrej woli o otoczenie żywą modlitwą całej wspólnoty parafialnej. Parafian z Jasienicy zachęcamy do udziału w liturgii Świąt Paschalnych w sąsiednich parafiach".

Czytaj także:

«« | « | 1 | » | »»

TAGI | JASIENICA, KS. LEMAŃSKI

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Zobacz

Przeczytaj komentarze | 38 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Jan76 18.04.2014 12:35
Dziś przy Wielkim Piątku słuchałem przez chwilę audycji w radio. Klika Pań dyskutowało o Kościele i o sytuacji ks. Lemańskiego. Jedna mówi mniej więcej tak - w Jasienicy parafia liczy 3000 osób a 1300 napisało list do biskupa popierając ks. Lemańskiego- to większość.
Plusów: 0 dadon 17.04.2014 07:47
"arcybiskup, z tej racji ze ma pod opieka kilkaset tysiecy ¨owieczek¨ oraz ma swoja podrzedna hierarchie aby mogl poprzez nia sprawowac piecze nad ¨owczania¨ " - tylko skoro jego "podrzędni" od dawna nie radzą sobie z problemem to powinien sam zając się sprawą, bo od tego jest, a o ile znam realia to większość "jego" listów napisali podwładni. Po części brakiem zdecydowanych ruchów sam pogłębił problem, zamknięciem kościoła zrównał grupkę buntowników z resztą pewnie bardzo zacnych i porządnych parafian. I to mnie głównie w tym martwi. Wszyscy wrzuceni do jednego worka "a teraz sobie przemyślcie". Główny winowajca, praktycznie bez kary - skoro tak blisko mu do herezji to czemu tylko w Jasienicy nie może wygłaszać kazań? itp.
Biskupi ( za wyjątkiem jednego i to w szczególnych okolicznościach ) nie są nieomylni choć mam wrażenie, że niektórym się wydaje, że jest inaczej. Wg mnie tutaj własnie szczególnie boleśnie widać do czego to prowadzi. W Polsce jest taka opinia, jak biskup coś powie to prawie jak ewangelia ( z resztą to samo dotyczy np Gościa który też jest traktowany jako oficjalny głos Kościoła i wszystko co pisze jest na pewno prawdziwe ) i stąd niektórzy bronią tej decyzji
Plusów: 0 vanitas 17.04.2014 00:04
Niezalogowany użytkownik @andrzej456
Prawdę powiedziawszy - nie rozumiem abp. Hosera. Ks. Lemański w pełni zasłużył na suspensę, a w trakcie afery jaką rozpętał wokół siebie- także na laicyzację (wydalenie ze stanu kapłańskiego). Natomiast kary jakie go spotkały to:
- rozmowa z biskupem
- odsunięcie od nauczania religii
- odsunięcie od wypowiedzi publicznych
- zakaz posługi w jego byłej parafii

Arcybiskup Hoser dawał mu wielokrotnie możliwość przemyślenia tego co głosi - ten brnie coraz dalej. Ja bym dawno powiedział "dość" - mój Ordynariusz nadal ma cierpliwość.

A kościół zamkneli sami "fani ks. Lemańskiego" blokując możliwość sprawowania tam sakramentów i doprowadzając do obrzydliwych scen. Abp. Hoser tylko to ukrócił.
Plusów: 1 vanitas 16.04.2014 23:39
Niezalogowany użytkownik @MarcinOkroj
Przypowieść o Dobrym Pasterzu ma jeszcze jedno milczące założenie: dobry pasterz ostawia owce BEZPIECZNE i idzie szukać jednej. Jeśli natomiast wokół krążą wilki - pasterz MUSI bronić pozostałych przed wilkami. Trochę jak lekarz przy dużej katastrofie. Mógłby uratować w zasadzie każdego z potrzebujących, ale jak sie skupi na najciężej rannych w tym czasie poumierają ci ciut lżej poszkodowani.

Stąd też rada Pana Jezusa o strzepywaniu pyłu z sandałów...

wszystkie komentarze >