Drogowskaz literacki

W Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich na uroczystej gali wręczono Nagrody Literackie m.st. Warszawy. Do laureatów tej prestiżowej nagrody w tym roku dołączył Wiesław Myśliwski.

W 7. edycji konkursu, który swoją tradycją sięga do czasów międzywojennych, rywalizowało 250 tytułów. Dotychczasowymi laureatami najważniejszej kategorii byli m.in. Tadeusz Boy-Żeleński czy Wacław Berent. Nagroda została wznowiona w 2008 roku z inicjatywy prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz i przewodniczącej Rady m.st. Ewy Malinowskiej-Grupińskiej.

- Kiedy reaktywowaliśmy nagrodę mieliśmy na celu przede wszystkim popularyzację dobrej polskiej literatury - mówiła prezydent na uroczystości wręczenia nagród.

W każdej z czterech kategorii nominowane zostały trzy książki. Zwycięzcą w kategorii proza został Ignacy Karpowicz za powieść "Ości” (Wydawnictwo Literackie). - Ta książka łączy w sobie nowatorstwa z tradycją polskiej i europejskiej prozy. Można tę powieść odczytywać na wielu planach, traktując te plany łącznie jako spójną całość, bądź też osobno. I na tym polega walor tej powieści. Jest wielogłosowa, przemawia z różnych punktów widzenia - powiedział w laudacji Marek Wawrzkiewicz, członek jury.

Kolejne nagrody trafiły do: w kategorii poezja - Tadeusza Dąbrowskiego za tomik "Pomiędzy” (wyd. a5), w kategorii literatura dziecięca i ilustracje - Przemysława Wechterowicza i Emilii Dziubak za książkę "Proszę mnie przytulić” (wyd. Agencja Edytorska Ezop) oraz w edycji warszawskiej do Joanny Rolińskiej za zbiór wywiadów "Rozmowy o dzieciństwie” (wyd. G+J).

Najważniejszą nagrodę - twórcy warszawskiego - otrzymał w tym roku Wiesław Myśliwski, wybitny polski pisarz, dwukrotny laureat nagrody Nike, metafizyk, autor sześciu wybitnych powieści i kilku dramatów.

- Po ukazaniu się pierwszej powieści, "Nagiego sadu”, mylnie zaliczony do pisarzy nurtu chłopskiego. Jeśli wielu pisarzy piszących o wsi zmierza do tego, aby zaznaczyć dodatnio wartościowaną specyfikę środowiska wiejskiego, to Myśliwski to co wiejskie, czy to co prowincjonalne, uniwersalizuje, nadaje  doświadczeniu wymiar ogólnoludzki - powiedział w uzasadnieniu  prof. Andrzej Z. Makowiecki, przewodniczący jury.

Nagrody dla laureatów to medal, dyplom oraz 20 tys. złotych. Galę, która odbyła się w Bibliotece Narodowej, prowadzili Jerzy Kisielewski oraz Grzegorz Markowski.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..