• facebook
 • rss
 • Abp Hoser w Radzie Stałej KEP

  mm

  dodane 10.06.2014 15:30

  Wybrany został podczas rozpoczętego we wtorek w Warszawie 356. zebrania plenarnego KEP.

  W Radzie Stałej episkopatu znajdzie się dwóch nowych członków. Zajmą oni miejsce abp. Marka Jędraszewskiego, który pozostaje w Radzie ale teraz jako zastępca przewodniczącego, a także bp. Adama Lepy, który przeszedł na emeryturę.

  To gremium wyznacza kierunek prac episkopatu. Rada Stała przygotowuje sprawy na Zebrania Plenarne i Rady Biskupów Diecezjalnych, czuwa nad wykonaniem decyzji Konferencji i Rady Biskupów Diecezjalnych, koordynuje prace Konferencji. Może też zająć stanowisko w sprawach publicznych, kiedy tego wymaga dobro Kościoła albo konkretne potrzeby wiernych, zgodnie z opinią, przynajmniej domniemaną, członków Konferencji.

  Radę Stałą tworzą: przewodniczący Konferencji, zastępca przewodniczącego, prymas Polski, kardynałowie kierujący diecezjami, sekretarz generalny oraz sześciu biskupów diecezjalnych i dwóch biskupów pomocniczych wybranych przez Zebranie Plenarne na okres pięciu lat, z możliwością wyboru na drugą kadencję.

  Abp Hoser jest biskupem warszawsko-praskim od 2008 r. Wcześniej pracował w Watykanie, będąc sekretarzem pomocniczym Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów i przewodniczącym Papieskich Dzieł Misyjnych.

  Już po objęciu mniejszej ze stołecznych diecezji, w 2009 r. Benedykt XVI mianował go konsultorem Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. W tym samym roku decyzją papieża został mianowany uczestnikiem zgromadzenia specjalnego II Synodu dla Afryki.

  W polskim episkopacie abp Hoser przewodniczy Zespołowi Ekspertów ds. Bioetycznych. Jest członkiem Komisji Duszpasterstwa, Komisji ds. Misji i Rady ds. Rodziny.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół